Results 1 to 4 of 4

Thread: despre cum sa iti faci un iaz cu bani putini

  1. #1
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes

    despre cum sa iti faci un iaz cu bani putini


  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Buna ziua,

    Citind titlul topicului ma gandeam ca aici voi gasi un indrumar pas-cu-pas despre cum sa imi amenajez un bazin cu bani putini. Ceva de genul " atata costa proiectarea varianta ieftina, apoi la atatia metri patrati, forma aia e cea ami convenabila ca raport pret/volum iaz, folia cea mai ieftina e urmatoarea si se gasete la .. , apoi filtrul - varianta cea ami ieftina si eficienta este urmatoarea.. , apoi pompa... " etc etc.
    Cred ca e gresit ales titlul topicului..

    De ex eu mi-am facut bazin de 16.000 litri betonat, pot calcula cat ciment, cat nisip, cat fier-beton am bagat, cata munca, cofraje, timp etc si sa compar cu un iaz similar facut cu flolie.. si pot spune ca, cu folie am iesit cam la 1/3 din pretul celui betonat. Cel betonat a durat vre-o 2 - 3 luni pana l-am finalizat, iar munca la cel cu folie a durat fix 6 zile ..
    pentru cel ce isi face prima data iaz cred ca ar fi benefica o coparatie intre diferitele metode de realizare a acestuia. Desigur, metoda sa iti cumperi teren pe unde trece un parau, sa ingradesti si sa faci un dig - probabil ca e cea mai ieftina si rentabila in timp (debit continuu de apa tot timpul anului) dar n-i iau in calcul, majoritatea care isi fac iaz - il fac in gradina pe unde nu trece nici un parau/canal irigatie..


    Cu stima,
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    buna ,ideea acestui topic e de a invata oamenii sa se informeze.daca ai avea putina rabdare si ai urmari filmuletul din link vei vedea ca acel user are 75 de filmulete cam cu tot ce ai vrea sa stii despre iazuri koi tratamente....este unul din cei mai meticulosi hobysti pe care am reusit sa ii vad pe net.sa ma apuc acum eu sa fac calcule de cost pentru un iaz ar fi haios.fiecare isi stie singur posibilitatile financiare,eu doar am postat acel link pentru a vedea cei interesati cum pot face un iaz pentru crapi koi in varianta cea mai simpla posibila,

  4. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    imi permit sa atasez mai jos un link despre cam tot ce inseamna constructia unui iaz http://www.koicymru.co.uk/construct.htm nu trebuie urmat pas cu pas acest ghid,insa principiul de baza al drenarii pardoselii si al camerei de sedimentare ar fi ideal de respectat cu strictete.Inca un link despre cum ar putea arata locatarii iazului dumneavoastra http://www.youtube.com/watch?v=o3l77BUapTU .si inca un mic ghid despre cum sa iti cresti pestii http://www.youtube.com/watch?v=RQw_t...3000BCCB53DF9E
    Last edited by syso; 29-09-2011 at 09:47.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •