Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 70

Thread: apa tulbure

  1. #11
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Lasa bacteriile in pace si posteaza ce te-am intrebat. Daca vrei, daca nu, eu ma pot retrage. Dupa ce rezolvam problema asta, discutam si cum sa diversifici alimentatia.
    @ fliper-Sarea e buna insa nu oricum si oricand. In nici un caz la fiecare schimb. In rest toate observatiile sunt de bun simt.
    Last edited by GeoB; 26-09-2011 at 13:17.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  2. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    ok.
    o sa verific numai sa ajung acasa
    binenteles ca vreau sa lamuresc problema
    o sa postez dupa ce verific. daca sunt intredevar acei pureci trebue sa pregatesc ceva, sa cumpar, ca sa pot cumpara cand merg spre casa ca dupa o sa imi fie mai greu, ca trebue sa stau si cu copii

  3. #13
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Nu cumpara nimic in nici unul dintre cazuri. Doar inarmeaza-te cu rabdare.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes
    puricii aceia daca sunt niste chestii de marime cam 1,2 mm care plutesc prin apa si cateodata ii mai vezi fixati si pe geam, nu trebuie sa te alarmezi, se formeaza de la alimetatie bazata pe carne, dar printr-o buna filtrare se indeparteaza, si cum spunea colegul de mai sus rabdare, ei vor disparea. despre filtru era o idee dar fiecare isi face planul in fctie de buget. Oricum cu rabdare rezolvi multe.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    am ajun acasa si am verificat si intradevar exista ceva vietati acolo, iar in momentul in care am scos apa sa fac schimbul si pe pereti se vedeau ceva particule mici, banuiesc ca sunt tot dinaia, asa arata sticla de parac era hartie abraziva.

  6. #16
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Daca se plimba pe geam , au 1-2 mm si sunt albi, e vorba despre planaria. Din cate stiu eu nu afecteaza discusii in vreun fel, dar sunt semn ca apa ta nu e foarte curata (in ciuda schimburilor masive pe care inteleg ca le faci). Probabil mixtura pe care o folosesti polueaza foarte rau apa.

    Sunt curios de ce insista GeoB asa de tare pe chestia asta, poate se gandeste la vreun parazit.

    Tu cum ai ajuns la concluzia ca s-a deciclat acvariul? Ai facut testele si ai amoniac sau nitriti? Poate acvariul nu e deciclat si ai luat puietul de planaria prezent masiv in apa drept "apa laptoasa"

  7. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    posibil sa fi gresit
    teste nu am facut pentru ca am fost plecat si nu am avutteste iar asera la ora aceea nu mai aveam de unde sa iau.
    probabil ca am confundat

  8. #18
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Ar fi bine sa fii sigur.
    Cumpara testele de NH3/NH4, NO2 si NO3. Eu le am pe cele de la Tetra si sunt usor de folosit, dar banuiesc ca si cele de la JBL sau Sera sunt la fel de bune. Nu merge pe teste 5 in 1 sau 6 in 1, sunt foarte aproximative.

    Altfel iti dai seama ca s-a deciclat acvariul doar dupa comportamentul pestilor. Si uneori poate fi prea tarziu. Apa aia laptoasa nu apare intotdeauna la deciclare.

    Si inca o chestie, precizeaza cam pe la ce ore faci schimbul de apa si dai cele trei mese. Mi se pare o greseala sa faci schimbul si apoi sa dai masa de seara, in felul asta ii tii in apa poluata de la mixtura peste noapte, dar concluzia depinde si la ce ore faci schimbul + hranirile de seara si de dimineata (posibil ca intervalul dintre schimbul de apa si masa de dimineata sa nu fie asa de lung, in functie de programul tau).

  9. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    am cautat pe net informatii despre planaria si nu cred ca sunt dupa descrierile de pe net. C este la mine este de dimensiuni mult mai mici si spre sferic sau cel putin asa vad eu, pentru ca sunt foarte mici.
    astept sa vad ce zice GeoB, pentru ca seamana mai mult cu ce zice el

  10. #20
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Planaria are 1-2mm si seamana ca forma cu un melc fara cochilie (ei fiind flatworms).

    Oricum, zi cam la ce ore dai mesele si faci schimburile. Si cumpara neaparat testele alea, nu te zgarci la 70 de lei ca e pacat de pesti.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •