Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Magazin nou Leroy Merlin-produse iazuri

  1. #11
    Junior Member tudiromi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia-Mare,Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    Salut tuturor.ma bag si eu in seama,scuze,am si eu ceva ani in spate cu cresterea koilor.DESI SUNT IN SITUATIA LUI GOODMANS,adica copii,spatiu limitat,om cu venituri simple,am ajuns la concluzia ca am aruncat banii pe fereastra cand am ales calea ieftina.acum sunt la a 3-a[ si sper ultima]refacere a iazului si a filtrelor.Filtrele vechi m-au costat in jur de 2000 ron si erau gravitationale. DE banii astia i-mi faceam lejer un filtru in pamant de 4m3 apa de care sigur as fi multumit+ ca nu mai ai grija pompei din iaz care mereu trebuie curatata,skimmerul nu mai necesita alta pompa,dispar din peisaj tot felul de butoaie ,lazi si mai stiu eu ce.reduci de la 3 pompe la una singura de volum,deci ai numai de castigat alegand calea cea buna,asta e parerea mea.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Va salut!

    Pentru ca ati pomenit de produsele Velda.. Eu am un Velda50 la un iaz amarat de vre-o 5500 - 6000 litri, adica la cel mai mic iaz al meu. pompa are debit maxim de 9000 l/h. Aceeasi pompa (adica am 2 pompe identice!) o folosesc la un alt iaz de 14 MC betonat, dotat cu un filtru CBF 350B (chinezarie bicamerala ieftina) unde am in jur de 100 -120 de carasi cometa de 2 ani, si cativa crapi koi, practic acolo tin matca pentru reprodus. Afirm cu toata convingrea ca NU SE COMPARA VELDA 50 (filtru sub presiune) cu chinezaria aia ieftina. La iazul unde am chinezaria, dupa doua zile de la instalarea filtrului si a pompei - am avut apa cristal, iar la iazul cu Velda, care e si mai mic si nici nu are decat puiet, nu vezi in apa mai jos de 20 cm. Din punctul meu de vedere, poa-sa fie Velda cat de "Velda" vreti voi, mie nu-mni mai trebe filtre sub presiune. Poa sa fie facute si in elvetia, intr-o fabrica de ceasuri, prefer un filtru simplu, usor de intretinut si care imi tine apa cristal. Cred ca un lucru decisiv la filtrele sub presiune il reprezinta materialul filtrant din interior, desi am trei medii filtrante (burete, roca vulcanica + bio-balls), nu face fata! Plus ca se umbla destul de greu la el, garnitura aia e o adevarata pacoste! O miscare gresita si iti prinzi usor degetele cu inelul de strangere a capacului... Pe cand al ala chinezesc, in 10 secunde iau capacul jos, alte 20 de secunde scot buretii, alte 10 secunde scot japan-matte, in 20 de minute spal tot si pun totul la loc, iar cealalta camera a filtrului ramane in continuare ciclata
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #13
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Gabii,filtrul ala de care am pomenit eu nu e sub presiune,este gravitational in genul lui CBF 350B,pe care il stiu,doar ca e mai "bine facut",materiale mai trainice si include uvc de 18W.Pe site la velda nu mai exista,probabil este end of life si se vinde prin Est.Este in genul actualului Biofill
    http://www.velda.com/pond_products/f...t_biofill_xl/1
    doar ca are uvc in capac si doar doua/trei camere adica poti sa faci tu doua sau trei camere,el avand in dotare doi pereti despartitori si doar doua materiale filtrante disponibile,un burete grosier serios si mare si multa lava rock.Dar poti oricand adauga perii,bureti sau sera siporax.
    De aceea am si mentionat de el,pt ca stiu ca isi poate face treaba comparativ cu un filtru de presiune.
    Poate ajung diseara de acolo si am sa-i fac cateva poze sa aveti idee de dimensiuni.
    Stima
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #14
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    nu, Velda50 e sup presiune, iar CBF 350B e gravitational
    Iar la CBF 350B am UVC 36 W.
    CBF- ul e luat de pe Ebay.de - a costat 112 E fara lampa si fara transport. Cu tot cu UV si transport a fost in jur de 220 E. Daca il luam direct din china m-ar fi costat cam 180 de dolari cu totul inclus, numai ca ar fi durat cam 4 luni pana il primeam

    cu stima,
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  5. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Tipul asta de filtre merge unde ai cativa carasi si poate cativa koi mici. Eu am inceput cu un Biotec 10 cu UV de la Oase la un pond de 7 m3, a functionat ok pana cand koii au ajuns la 20 cm dupa aia a inceput calvarul. Filtrele astea sunt pentru peisagisti unde iti toarna o baltuta cu 2-3 pesti si gata iazul. Dar in momentul in care vrei sa cresti niste exmplare de koi frumoase atunci iti trebuie un filtru adevarat, asa cum spune Tudiromi si Syso. Si cel mai ieftin iesi daca iti faci din start totul corect. Anul acesta dupa ce mi-am facut filtrarea in pamant(4 m3) am avut si rezultate. Gabii e martor, am exemplare de koi de anul acesta care au 25-28 cm, deasemenea o femela care am tinut-o de anul trecut care acum are cel putin 40 cm!! In doua saptamani trebuie sa golesc iazul si o sa va pun poze sa va convingeti. Intr-un iaz cu filtre cumparate niciodata n-o sa reusiti sa scoateti pesti mari intr-un interval de timp asa de scurt.

  6. #16
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    mabucur ca exista si opinii care imi sunt favorabile,ideea e sa faci un iaz un care sa poti sa cresti niste koi pentru mai multi ani.din cite am vazut goodman afirma ca el daca cresc ii da altcuiva si tot asa.principiul e sa ai niste crapi pentru cel putin 10 12 ani nu sa faci o balta in care sa imbolnavesti pestii in prima primavara.si mai mult nu faci in curtea ta o balta cu niste uriti de pesti care nu aduc deloc cu ce ar vrea sa insemne un koi.daca tot iti faci fa ceva frumos bine facut de la inceput si pentru o durata lunga de timp,pune 2 3 pesti frumosi sa merite sa le dai de mincare si care sa ii ai in curtea ta pentru urmatorii 10 15 ani.ca fapt divers cunosc pe cineva care acum 15 ani avea koi in propriul sau birou de arhitectura.tipul facuse iaz in biroul sau.are 10 koi adusi de el acum 15 ani din anglia si bineinteles omul ,arhitect destept facuse din start in subsol un multicameral construit de el.nu are niciunfel de probleme.cum ar fi sa mergi la omu in birou si sa vezi niste crapi de balta?are koi de 2k lire bucata,,ma rog isi permite.idea e sa ne cultivam putin gusturile estetice,cu stima koikeper samsarul de koi cum am fost denumit anterior

  7. #17
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Stimate coleg de forum uite care este problema:
    In primul rind nu te cunosc,nu stiu cati ani sau ce nivel de cultura ai si nici nu ma intereseaza.Te numeri printre cei care nu fac nimic dar striga in gura mare.
    Daca esti atat de priceput in chestia asta de ce nu esti un om de bine,sa deschizi topicuri in care sa-i inveti si pe altii ce sa faca?Eu mi-am pierdut timpul sa o fac si anumite persoane au apreciat asta.N-am facut-o sa ma laud pentru ca nu am cu ce.Pestii mei nu trebuie sa atinga un anume nivel de frumusete si inteligenta ca sa-ti faca tie pe plac...sint doar pestii mei si gata.
    Fiecare cioara crede ca puii ei sint cei mai frumosi! De unde si pana unde un peste trebuie sa fie koi si sa merite sa-i dai de mancare? Esti tu D-zeul koilor sa hotarasti asta?
    In alta ordine de idei te rog nu imi rastalmaci vorbele,am specificat ca vinzi koi(nu am folosit termenul de samsar) pt ca tu insuti ai postat un anunt pentru asta si lucrul asta te diferentiaza de mine care sint doar un hobby-st.Iar ca hobby-st ce sint eu decid ce e frumos pentru mine,ce pesti sa-mi cumpar,cat sa-i tin si daca merita sa le dau de mancare.
    Am rugamintea sa incetezi sa mai scrii in acest topic.Daca esti dornic de conversatie si vrei sa inveti lumea de bine,te rog sa-ti deschizi topicuri separate pentru asta,care sa-ti poarte semnatura si cu care sa te mandresti.
    Eu nu ma adresez nimanui in mod special,nu indemn pe nimeni sa cumpere ceva,doar ca,piata de "pond hardware" din Romania este destul de redusa si foarte scumpa datorita celor care vor sa se imbogateasca peste noapte.
    Nu am facut nimic altceva decat sa-mi informez colegii de forum despre anumite produse,despre magazinele care vand asa ceva,despre cele care au promotii,etc.
    Mentionez inca odata ca nu am nici un beneficiu din asta si atat eu cat si iazul meu nu vreau sa fie exemplu pentru nimeni!
    Nu ma interseaza ce-si pun arhitectii prin casa,eu sint sarac si nu-mi permit dar asta nu inseamna ca nu sint fericit de ceea ce am realizat cu putinul meu.
    Stiu ca in general "facerea de bine este f---re de mama" si tu imi confirmi inca odata asta.
    Acum ca ti-ai facut damblaua cu mine si cu topicul meu mizer,te rog iesi in strada si spune posesorilor de Logan,sa-si dea foc la masini,pentru ca nu pot merge pe autostrada cu 300KM/h si ca masina lor e urata pentru ca nu are calutul cabrat pe capota.Cam asa suna tot comentariul tau de aici.

    Ca sa fiu ontopic,cu scuzele de rigoare fata de admini si de colegi,am sa puncateva poze aici si am rugamintea sa se inchida acest topic.
    O seara buna.
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.jpg (42.3 KB, 78 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (42.8 KB, 71 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (43.6 KB, 75 views)
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #18
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    topic inchis.

    @syso: te rog sa deschizi un topic in care sa ne prezinti realizarile tale dupa care o sa vedem daca merita sa-ti ascultam sfaturile. stii si tu ca toata lumea se pricepe la fotbal pana ii scoti din fotoliu si ii trimiti pe teren.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •