Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Upgrade JBL e900

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes

    Upgrade JBL e900

    Am un JBL e900 si as vrea sa fac un upgrade la un filtru cu un debit si capacitate mai mare. Ma intereseaza sa fie fiabil (in primul rand sa nu curga), silentios si usor de intretinut (din punctul asta de vedere e900 e ok). Deocamdata m-am gandit la e1501, dar astept si alte sugestii.

    P.S. Ce parere aveti despre Jebao 304?
    Last edited by andrei_0; 24-09-2011 at 01:27.

  2. #2
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti, tineretului
    Posts
    976
    Post (Dis)Likes
    daca vrei un upgrade nu mai merge pe filtrarea JBL....alege un jebo sau eheim.
    The peoples say to me Grow up! And my reply is What for?

  3. #3
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Sa nu interpretezi ca pe o jignire, sa nu crezi ca te consider novice dar sa stii ca Jebao e altceva decat Jebo.

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    @Palmeri: Jebao e altceva fata de Jebo in sens de mai bine sau mai rau?

    @antonioni: In opinia ta care-i problema cu JBL? Eu sunt foarte multumit de e900, doar ca vreau sa atasez un reactor extern de CO2 si mi-ar cam trebui un filtru cu un debit ceva mai mare ca sa faca fata fara probleme. Singurul dezavantaj ar fi ca e1501 e destul de scump comparativ cu o chinezarie

  5. #5
    Member Palmeri's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Braila
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Cu siguranta prima optiune e Jebo, e o firma consacrata si buna. Jebao este chinezism gen Adibas, Mike...intelegi tu.

    Jebo - http://www.jeboaquarium.com/Aquarium...%20Filters.htm
    Jebao - http://www.jebao.com/en/products.htm...eName=Aquarium

  6. #6
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Palmeri View Post
    Cu siguranta prima optiune e Jebo, e o firma consacrata si buna. Jebao este chinezism gen Adibas, Mike...intelegi tu.

    Jebo - http://www.jeboaquarium.com/Aquarium External Filters.htm
    Jebao - http://www.jebao.com/en/products.htm...eName=Aquarium
    Ce spui tu?

    Atat jebo cat si jebao sunt chinezarii, deci same shit! sunt la acelasi nivel.

    Ai folosit si jebo si jebao ca sa poti face afirmatiile astea sau din auzite, sau poate ai vrut sa spui ca prima optiune e Eheim, o firma consacrata si buna.

    Nu mai faceti comparatii aiurea. Chinezariile sunt chinezarii TOATE si cele nemtesti sunt nemtesti.
    Eu am avut si jebo si jebao si acum am Eheim. Pai cand cei de la JEBO spun ca 809 scoate 1200 de litrii de fapt scoate 400 de litrii/h, cand cei de la eheim spun ca 2080 scoate 1700 de litrii, scoate 1200.
    Si da ai nevoie de un anumit debit daca vrei sa folosesti reactor extern de co2, si eu folosesc asa ceva. Insa sa sti ca si un jbl e900 ar face fata si unui reactor de co2, insa cu un robinet din care sa reglezi debitul de apa ce intra in reactor si cat trece pe partea cealalta.( asta in cazul incare splituiesti iesirea din filtru- 1 spre reactor si 1 direct in bazin.

    e ceva de genul
    Been there, done that!

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Bogdane, ca de obicei faci afirmatii fara niciun fel de acoperire. Jebo nu este prost deoarece i-ai rupt tu ceva prin el. Fi corect cand afirmi ceva.
    Jebao este o copie a unui filtru chinezesc si de aceea nu ma pronunt. Totusi, cand folosesc Jebo de 6-7 ani(tu stii asta) fara probleme, atunci acela nu este un filtru prost.
    In ceea ce priveste filtrele nemtesti, inainte sa mai faci afirmatii categorice verifica tara de origine. PRC NU este Germania.
    E adevarata ca este ceva mai bun un Eheim, dar costa si de 3 ori pretul unui Jebo.
    Inca ceva, ghici pe care din filtrele de la bazinul meu(E2075 si J809) deserveste reactorul extern Sera????
    Necesarul de debitul pentru un Sera mic(eu am bazinul din semnatura si face fata cu brio) nu depaseste 500l/h. Unde mai pui ca chillerul este conectat, ghiceste tu unde....
    In concluzie, Jebo este superfiltru, iar eu apreciez sculele germane stii bine.
    Comparatia este incorecta: un 2080 costa FIX cat 4 Jebo 809 si deserveste un bazin MULT mai mare.
    Am prieteni cu 2075 care curg, Jebo nu prea am auzit sa pateasca acest lucru(cu conditia sa nu il strici tu).
    In concluzie, daca iti permiti un filtru de 1200lei, meri pe Eheim, daca nu, Jebo este o solutie MULT peste JBL

  8. #8
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Andrei, de fiecare data cand am facut o afirmatie am facut-o cu acoperire si in 90 % din cazuri sunt obiectiv, subiectiv n-am cum sa fiu ca nu-mi iese nimic!
    Cand mi s-a busit mie jebo eram in concediu 3 saptamani si n-aveam ce sa rup eu prin el, s-a busit o piesa ce a fost inlocuita si anume stutul de la retur, care a eliminat robinetii si astfel nu avea cu ce sa ii afecteze debitul.
    Eu mai sus spuneam de debit cat zice ca are jebo si cat are real si cat zice eheim si cat are real. Nu am discutat de scurgeri pe la garnituri.
    Cum spuneam si mai sus am avut si jebo si jebao si diferenta mare intre ele nu este. Astel nu se paote spune ca Jebo este o firma buna si consacrata si Jebao nu. Nu sunt toate chinezarii? Eu cu acest punct de vedere nu sunt de acord, vezi postarea de mai sus a lui @palmeri.
    Si da cand fac afirmatii categorice, le fac pe o anumita baza. Tara de origine a lui 2080 e germania, e produs in germania nu rpc. Asta scrie pe filtrul meu!
    Si uite mai jos un link care confirma autenticitatea unui 2080

    http://forum.aquascaping.ro/index.ph...h__1#entry6874

    Nu poti sa spui ca am rupt eu ceva in el, cand eu stiu clar ca nu l-am afectat cu nimic si nu sunt boot in acvaristica, mai stiu si eu oleaca de fizica, de greutate, tensiune etc. Ca am fot eu ghinionist sa imi crape piesa de la robinet cand eram in Bulgaria in concediu asta e alta treaba.
    Intreaba-l si pe Mihai( snake), bunul tau prieten daca a rupt ceva in el, caci si el a avut probleme cu jebo si chiar a dat ajutor altui acvarist cu aceeasi problema.

    http://forum.acvarist.ro/showthread....highlight=jebo
    Last edited by BogdanHojbota; 25-09-2011 at 21:02.

  9. #9
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Daca tu crezi ca se importa din Germania in China, e problema ta?!
    Stiam din alta sursa ca se gasesc Eheim in China dar nu cred ca se importa.
    Apropo, ujn filtru bun, un Atman CF2200-2400 sau UF costa facut in China cam 200-250$. Asa ca nu o cred pe aiai cu importul neam.
    Cred ca au fabrici unde au un control de calitate sever si de unde scot produse ok. Deci, tot in PRC raman facute.
    Vrei exemple, verifica Aqua Medic Titan, chilerele pe care scrie made in Germany. Daca tu doresti sa crezi ca ceva, in afara pieselor de precizie(gen controllere) se face in alta parte decat in Asia, esti liber sa o faci.
    Asta nu inseamna ca produsele lor sunt proaste. A acuza ca tot ce vine din China este ''chinezarie''(termenul peiorativ care desemneaza ceva prost calitativ) este un simplu snobism.

  10. #10
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic View Post
    reactorul extern Sera????
    Exact de-ala am si eu.

    Quote Originally Posted by Palmeri View Post
    Cu siguranta prima optiune e Jebo, e o firma consacrata si buna. Jebao este chinezism gen Adibas, Mike...intelegi tu.
    Jebo e atat de consacrata incat n-am gasit nici un magazin care sa le vanda produsele. Ambele sunt chinezarii, dar eu nu-s rasist si n-am nici o problema cu originea lor. Problema mea e ca nu am unde sa le vad, sa le inspectez si sa-mi fac o parere despre calitatea materialelor din ele, si de aceea am intrebat ce parere aveti voi despre ele. Desigur, cu conditia sa le fi vazut sau folosit. Faptul ca-s chinezesti si ca Eheim e firma de top il stiu si eu. Din poze am observat si eu ca Jebao pare sa fie o clona Eheim, insa plasticu', cum e plasticu'? Dincolo e mai ieftin, dar tine? Nu de alta, dar sa schimb parchetul ma costa cat cateva Eheim-uri de top.
    Last edited by andrei_0; 25-09-2011 at 22:49.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •