Results 1 to 4 of 4

Thread: Silicon de Acvariu temperatura maxima

  1. #1
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes

    Silicon de Acvariu temperatura maxima

    Buna ziua , am si eu o intrebare , la ce temperatura poate sa reziste siliconul de acvariu? Am facut in capacul acvariului o "cutie" in care am pus neoanele din lipsa de bani pentru a cumpara socluri cu protectie la apa.
    "Cutia" este facuta bine dar mi-e sa nu se desprinda tinand cont ca ar cantarii 1/2kg si cu siguranta mi-ar sparge acvariu in cadere.
    La intersectia cu capacul am pus silicon pe muchie iar la intersectia geam pe geam am pus silicon pe laturile lungimi geamului in colturi. si pe interior si exterior
    Sun locuri in care distanta e de 2 degete alte locuri in care este de 4 degete. In locurile cu 2 degete nu bate lumina directa fiind un pic obstructionate de stativul neoanelor.
    Dar in "cutie" tot se acumuleaza caldura din lipsa de ventilatie.
    Rezista siliconul la temperatura unui neon? Desigur in "cutie sunt 4 neoane de 14W.

  2. #2
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Cand necesitatea o impune eu duc apa din bazinul pe care vreau sa-l dezinfectez la 70 GC si o tin acolo pret de 2-3 ore. Deci din experienta proprie cel putin la 70 GC rezista.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Confirm ca rezista. Oricum, tu nu vei ajunge la temperaturile alea.

  4. #4
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult , acum pot sa dorm linistit

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •