Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26

Thread: Sterilizare Tubifex

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes

    Referitor pagina de net cu Discus Page Holland

    Uitativa pe articolele cu prinderea discusilor din natura ,la inceputul site-ului. Ne ferim noi de toate relele ,dar daca cumperi niste discusi prinsi din habitatul natural,ce mai facem ? Sau iei niste gupi sau beta crescuti prin Asia ,care au mincat tubi la greu (dati cautare pe net pe "gupy farms" sau "beta farms" ),se importa in Romania si cumparind un singur peste ai sanse sa bagi boala la pestii din acvariu si boala din aia misto de pe la altii de nici nu stii ce este. Mai cumperi niste ciclide prinse din Lacul Victoria si mai adaugi ceva boli . Dai la pesti hrana congelata care nu stii de unde e prinsa,cit de spalata este si exista si aici un risc in plus .Cumperi niste melci care si astia pot fi prinsi direct din locurile unde traiesc care pot aduce ceva paraziti .Cumperi un peste nou din magazin dintr-un bazin unde au stat inainte o serie de pesti bolnavi si se transmite boala si la seria noua,nemaivorbind de pestii bolnavi lasati intentionat(cu scopul de a imbolnavi) ,cite 2 , 3 in acvariu care imbolnavec tot lotul si boala apare acasa dupa ceva timp ,dupa perioada de incubatie (uitativa atenti pe unde sint gupi galbeni,rosii,albastrii prin magazine,chiar daca nu sinteti pasionati de gupi,nu zic ca e generala chestia dar are o frecventa foarte mare).Cumperi din magazine nu stiu ce planta mare,frumoasa(care mai si moare pt. ca nu e invatata cu lumina artificiala si calitatea apei de la noi) ,importata din locul de bastina din cine stie ce balti si gama e completa .
    Sint de acord cu cele spuse despre tubi ca pot imbolnavi pestii ,dar poti aduce boala in acvariu, prin noi achizitii ,la fel de probabil ,asta daca nu tii la carantina tot ce iei ,timp de citeva saptamini sau luni de zile .
    Apropo ! Stie cineva pe unde se gaseste pe net ce boli sau gasit la pestii din riurile noastre (vreun tratat de ihtiologie)?

  2. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Exista intotdeauna o mare diferenta intre pestii salbatici capturati si cu destinatie acvaristica si pestii crescuti de sute de generatii in acvariile noastre. Un peste salbatic supravietuieste si se reproduce mult mai greu in acvariu decat exemplarele domestice din aceiasi specie. Pe de alta parte, in natura opereaza selectia naturala in timp ce in acvariile noastre aceasta se manifesta doar intr o extrem de mica masura. Pestii salbatici, datorita adaptarii, au o imunitate mare si pot supravietui timp indelugat chiar si parazitati. Sunt convins ca tubifex ul nu constituie o problema majora pt pestii salbatici care se hranesc in mod natural cu el. Problema apare atunci cand noi incercam sa aplicam pestilor din bazinele noastre aceleasi principii de alimentatie care se aplica populatiilor salbatice. Pestii crescuti in acvarii eu o imunitate scazuta tocami datorita conditiilor controlate in care i crestem, un simplu aliment, banal pe care un var salbatic l ar consuma fara probleme poate produce probleme grave de sanatate sau chiar deces in cazul pestilor ,,domestici". Din acest motiv trebuie sa fim f. atenti in ceea ce priveste tipul si calitatea hranei oferite. In ceea ce priveste tubifexul sa nu uitam ca articolul citat de colegul paedo7 se refera la tubifex deparazitati, deci la culturi stabile si crescute in conditii controlate si nu la tubifex recoltat de a gata din natura si oferit imediat ca hrana pestilor. Personal am folosit multi ani tubifex ,,salbatic" in hrana pestilor fara probleme deosebite urmand doar indicatiile generale referitoare la timpul necesar ,,curatirii" sale pana cand dintr un ghinion am nimerit probabil un tubifex cu probleme si am pierdut pestii din mai multe bazine. De atunci am renuntat la el. In prezent am inlocuit tubifexul cu dero worms si black worms si am scapat de prob. Cred insa ca articolul respectiv este totusi foarte bun si interesant ca nu zic provocator. Daca voi gasi timp voi incerca sa vad cum este cu producerea si mentinerea pe termen lung a unei culturi de tubifex libera de paraziti.

  3. #23
    Base member Andrei_Madalin's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    bucuresti,sect3,metrou-nicolae grigorescu-
    Posts
    319
    Post (Dis)Likes
    nu inteleg cum unii pesti au valoare in ochii vostri si unii sunt de sacrificiu , daca unii mor pentru ca sunt ieftini e ok , dar doamne fereste sa moara pestele ala urat la care va inchinati (discus)

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes

    Cum copiem articolele din "Discus Page Holland"

    Pentru copierea articolelor care va intereseaza din "DISCUS PAGE HOLLAND",procedati astfel :
    -se deschide pagina dorita
    -se marcheaza(se albatreste) cu mausul articolul
    -se apasa in tastatura tastele Alt si V ,ambele in acelasi timp
    -se merge cu mausul pe Edit si se da click pe Copy
    -se copiaza in Google Traducere sau in Document Word dind clic pe Lipire

    Se gasesc aici pe linga articole despre Discus si articole pentru cei interesati de cresterea culturilor de hrana vie pentru pestii indragiti de
    fiecare :
    -Black Worms
    -Daphnia Moina
    -Grindal
    -White Worms
    -Brine Shrimp
    -Tubifex

  5. #25
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    ca vreti sa tineti la vietatile voastre veniti la Tulcea sa cumparati guppy de duzina cu 8 lei / buc . Cand are chef cate un coleg sa se deranjeze pana la microbuz sa trimita cate ceva din afara orasului e mana cereasca .
    PS : Orice peste are valoarea lui , indiferent de pret .

  6. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Andrei_Madalin View Post
    nu inteleg cum unii pesti au valoare in ochii vostri si unii sunt de sacrificiu , daca unii mor pentru ca sunt ieftini e ok , dar doamne fereste sa moara pestele ala urat la care va inchinati (discus)
    Gusturile nu se discuta... dar eu zic ca daca Discus-ul e numit regele pestilor de apa dulce.. ma gandesc ca nu poate fi urat
    Mie imi plac !

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •