Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: comanda www.zierfischtreff.de/

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes

    comanda www.zierfischtreff.de/

    Data fiind cererea mare de Siporax din ultimul timp si dat fiind ca stocul existent s-a epuizat, vom face o noua comanda de pe site-ul din titlu.
    Vom comanda o cutie de 50 litri (cutie care cantareste 14.5 kg). Dat fiind cursul leu-euro, ne vedem nevoiti sa majoram pretul in lei per litru de Siporax, de la 16 lei cat este in prezent, la 17 lei. Asta inseamna urmatoarele: 50 litri x 17 lei = 850 lei. Daca presupunem un curs bancar de 4.4 lei /euro, inseamna ca echivalentul in euro al celor 850 lei este de 850/4.4 = 193 euro.
    Daca va uitati pe site, pretul pentru cei 50 litri de siprax este de 161.41 euro. Asta inseamna ca se recuperaza din transport suma de 31.6 euro (193-161.4= 31.6 euro)
    Tot in aceasta comanda va fi inclusa si o cutie de 9.6 kg DeponitMix. Incercam sa pastram acelasi pret la DeponitMix (pentru a pastra pretul Deponit-ului pentru membrii AAR sub pretul pietei, neavand aceiasi lejeritate ca la Siporax (date fiind preturile practicate la acest produs)). Deci, cele 9.6 kg de DeponitMix vor costa tot 173 lei. Daca presupunem acelasi curs de 4.4 lei/euro asta inseamna ca echivalentul in euro al celor 173 lei este de 173/4.4= 39.31 euro
    Daca va uitati pe site, pretul pentru cele 9.6 kg de DeponitMix este de 26.55 euro. Asta inseamna ca se recuperaza din transport suma de aproximati 13 euro (39.31-26.55 = aproximativ 13 euro)

    Concluzii: la preturile practicate de AAR, pentru cele doua produse comandate care cantaresc impreuna 24 kg (14.5 + 9.6)se recupreaza la transport suma de aproximativ 45 euro (31.4 + 13). Asta inseamna ca la acesta comanda se mai pot comada produse a caror greutate sa totalizeze 6 kg si se vor plati doar 5 euro transport. (pentru cine nu e familiarizat cu acest site, se percepe o taxa de transport de 50 euro pentru orice colet, greutatea maxima admisa fiind de 30 kg)

    Deci cine e interesat de produse de pe acest site sa scrie aici, le comandam si vedem la final cum impartim intre produsele comandate de voi imensa suma de 5 euro. Comanda se termina cand se stang produse a caror greutate sa insumeze 6 kg sau vineri 16 decembrie (deja multa lume asteapta siporax, deci nu o vom lungi nepermis de mult).
    Un ultim amendament: vom incerca sa aducem produse (in limita celor 6 kg) pentru cat mai multi useri, deci userul care va dori un sac de 6 kg de ADA nu prea va avea sanse de succes decat daca e singurul doritor sa comande de pe site (e doar un exemplu, nu stiu daca ADA vinde feritilizanti la saci de fix 6kg)

    AAR va ureaza spor la cumparaturi .... ca tot vine febra cumparaturilor de Craciun ....

  2. #2
    Member Daniel.'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    Pe aquaristikshop nu comanzi nimic Cristi ?
    Pe www.zierfischtreff.de nu au produse Eheim :(

  3. #3
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Ok! Eu vreau doar Dennerle DeponitMix Professional 3kg sau daca nu se poate atunci o cutie de 2,4 kg.
    Asteptam cu nerabdare!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    @Daniel.: Mai sunt cativa useri interesati de niste tuburi de pe aquaristic.net ...dar mi-au spus ca le vor la inceputul anului viitor. Incercam sa organizam atunci o comanda, ok?

  5. #5
    Member paulalin's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    suceava
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    eu as vrea un Tetra Adaptor Hose Unit EX400 / EX600 / EX700, banuiesc ca in germana asa ai zice :Tetra Ex 400/600/700 - Schlauchadapter(http://www.zierfischtreff.de/content...600.html#p1986)
    si arata asa :http://www.happypets.ro/tetra-adapto...html.multumesc

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    @paulalin: este cel la 12,79 euro ?

  7. #7
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AAR View Post
    Mai sunt cativa useri interesati de niste tuburi de pe aquaristic.net ...dar mi-au spus ca le vor la inceputul anului viitor. Incercam sa organizam atunci o comanda, ok?
    Si eu doresc 4 tuburi T5 pentru un capac cu lungime 100 cm ( capacul ) dar ceva bun pentru plante .

    Probabil 2 bucati Dennerle T5 Special Plant
    Si 2 daylight
    Cred ca este buna combinatia daca nu exista solutii mai bune

    preturile sunt chiar foarte bune

  8. #8
    Member Daniel.'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AAR View Post
    @Daniel.: Mai sunt cativa useri interesati de niste tuburi de pe aquaristic.net ...dar mi-au spus ca le vor la inceputul anului viitor. Incercam sa organizam atunci o comanda, ok?
    Da-mi un semn cand se strang.

  9. #9
    Member paulalin's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    suceava
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    ala e . stiu ca se potriveste si la 400/600/700

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ploiesti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Daca mai este spatiu la aceasta comanda, va rog sa-mi comandati un filtru intern de colt Dennerle nano, care pe site este la 26,05euro (http://www.zierfischtreff.de/content...nenfilter.html).
    Multumesc

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •