Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 250

Thread: Amazon Biotope

  1. #21
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Eu ti-as sugera sa iei crengile acelea de pe latura din fata ca sa le oferi o plaja de nisip geophagusilor si ai sa vezi ca vor umbla impreuna cautand mancare prin nisip. Nu sunt pesti care traiesc intre crengi ci traiesc in spatii dechise.
    Eu nu m-am legat de ce ai in acvariu ci de modul in care le-ai aranjat. Acum daca vrei sa iti placa tie poti sa lasi asa, daca vrei sa fie si pe placul geophagusilor trebuie sa faci mici modificari.

  2. #22
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    am inteles ce vrei sa spui Rick,asi putea sa rearanjez crengile tinand cont ca deja sunt doua perechi alese de geo care au si depus pe pietre dar fara sansa pentru alevini.teritorial acvariul e impartit iar dupa ziua de ieri cand am bagat su curiperele o sa fie si mai si.
    perechi alese
    2 discus curipera
    1 geophagus guyana sp
    1 geophagus pellegrini
    si sa nu va povestesc ca cory depun intr-o veselie pe geamurile acvariului dar geo le mananca imediat
    O sa caut informatii mai multe si probabil voi aduce modificari decorului daca consider ca e necesar.
    Trebuie sa intelegeti ca de la acvarii insumand aproximativ 3000litri am redus la acvariul de care vorbim,cel de la cofetarie si mai am unul de 250 litri in care cresc ceva carasi speciali, deosebiti, nu am vazut la noi asa ceva ce i-am luat din Ungaria la ultima iesire si sunt import direct Japonia in vederea micului iaz ce e in proiect la primavara.Ceea ce am vazut la importatorul maghiar m-a lasat masca si in materie de pesti koi,carasi ,sturioni si alte vietati de iaz ,aparatura filtre ,uv,material filtrant,folie are tipul tot ce trebuie la preturi mai bune ca ceea ce am vazut pe unde am umblat dar asta cu iazul la momentul oportun la sectiunea dedicata
    Eu continui sa cred ca acest acvariu reprezinta o tentativa de biotop respectind speciile ce traiesc in el cat si decorul cat de cat
    Analizez orice sugestie fara nici o suparare
    stima o zi faina in continuare
    ps. cred ca ati vazut filmuletul cu curipera facut la vreo 3-4 ore dupa ce au ajuns in noua casa

  3. #23
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Esti sigur ca nu ai niste femele clocitoare?

  4. #24
    User banat
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Fieni,Dambovita
    Posts
    107
    Post (Dis)Likes
    Fara suparare,eu nu prea vad ceva reusit acolo din punct de vedere estetic,chiar daca ai spus ca este o tentativa.
    Renunta la plantele de plastic (cel putin la cele care nu imita vreo planta) acvatica,sunt atatea plante nepretentioase care ar venii mai ok acolo.Plantele naturale sunt foarte bune in un asemea bazin,unde ai multi locatari...
    Si pe la lemne ai putea sa mai umblii..cel putin sa le aranjezi diferit.Eu as mai baga ceva lemne mai zdravene si as pune crengile astea mici care le ai in asa fel incat sa para ca intra in apa

  5. #25
    High member ANDREI.B's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    undeva prin arges
    Posts
    508
    Post (Dis)Likes
    mie unul mi se pare multa lumina. ori din cauza ca background-ul este ceva mai deschis la culoare. la lumina asta as fi incercat sa bag cateva plante gen microsorum si anubias. o tentativa de biotop incerc si eu. https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink . nu luati in seama pestii care sunt acolo si cateva echipamente care vor dispare in curand. incercam sa fac ceva dar nu iese cum vreau eu. pestii au fost aruncati in acvariul asta din cauza ca nu aveam un acvariu disponibil.

  6. #26
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    beez si andrei voi ati vazut cum schimba geophagusi cum sai zic topografia ,configuratia substratului si de 2 ori pe zi?
    sunt adevarate buldozere,prin felul in care danseaza ,se hranesc nu degeaba le spune mancatori de pamant,adica iau in gura o anumita cantitate de nisip pe care o filtreaza eliminind nisipul prin scuipare astfel practic plimba nisipul dintr-un loc in altul si sa nu uitati e granulatie 0,4-1,4mm.La ceea ce imi cereti voi plante naturale ar insemna sa fiu zilnic ocupat cu replantarea lor,chiar la inceput am avut niste echinodorusi la care am renuntat pentru ca erau mai mult in emersie decat plantati.
    Am folosit si folosesc artificiale pentru ca acestea nu trebuiesc replantate!
    Oricum mersi de sugestii,Rick sa sti ca am mai scos din crengi lasandu-le acea plaja de care povesteam

  7. #27
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Crede-ma ca am vazut si ciclide in acvarii plantate, si carasi in acvarii plantate.
    Daca se vrea se poate. Poti face tufe de valisneria si echinodorusi la baza carota sa pui lemne sau pietre si nu le va mai scoate nimeni din substrat.

  8. #28
    User banat
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Fieni,Dambovita
    Posts
    107
    Post (Dis)Likes
    Daca nu vrei sa ai de a face cu plante ce necesita plantare in substrat,ai plante care pot fii prinse de lemne,nefiind necesara plantarea lor....poti incerca microsorum,bolbis,anubias,moss-uriMai sunt si plante de suprafata ok,care pentru un bazin biotop amazonian ar da foarte ok la aspect,cum ar fii pistia,riccia,eichhornia

  9. #29
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    E si nu este mai bine cu acea plaja?
    Daca nu vrei plante cu toate ca eu ti-as sugere H.leucocephala(planta ce poti sa o rasucesti pe lemne sau sa o lasi sa plutesca). Limnobium laevigatum(planta flotanta) mai bine lasi doar lemnele.Ar da mult mai natural fara acele plante de plastic.
    Plantele care le-am amintit mai sus sunt chiar de acolo de unde sunt pestii.

  10. #30
    User banat
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bucuresti Brancoveanu
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Daca pe tine te incanta acvariul ,ma bucur pt tine dar din punctul meu de vedere doar pestii sunt superbi.Mai ai mult de lucrat dar nu in directia in care te indrepti .Ce sa mai ,branza buna in ....no offence.

Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •