Results 1 to 8 of 8

Thread: mazga pe peretii acvariului

  1. #1
    Junior Member sacuraba's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes

    mazga pe peretii acvariului

    SAUTARE LA TOATA UMEA.
    Am si eu o probema cu apa mea din acvariu. Am un acvaeiu steril in care gazduiesc 5 discusi la 10 12 cm, acvariul are 160kg un incalzitor de 150W fitru fluval 3 plus si un resun cu pompa de 400l care merge pe o lampa uw de 5 w jbl si 2 neoane aqa glue.
    Ca mancare leam dat initial mixtura de inima de vita dar am renuntat deoarece murdarea rau apa, momentan au in meniu larve de muste rosii si tubii achizitionati din Hornbach si ocazional tetra discus.
    De cand am trecu la acvariu steril apa mea este ca o pacla alba, peretii acvariului au ca o mazga alba pe ei mai precis ca un puf care gazduieste mici vietati ca niste infuzori.
    Cum scap de mizeria aia?
    Am cumparat de la jbl un testar 3 in unu care spune ca PH 6,8 CO2 ok KH 4-6 si temperatura este de 31 gc

    am editat eu titlul topicului si am mutat al doilea tau post. multa bafta,
    cristi_ionescu_79

  2. #2
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Exact. Infuzori, bacterii libere si colonii de bacterii, cel mai probabil din cauza hranei in exces si a schimburilor dese de apa.
    Sangele care se disperseaza in apa hraneste aceste bacterii. Apa proaspata le prieste extraordinar. In apa batrana si fara sange vor disparea.
    In prima zi nu le da mancare pestilor si in urmatoarele zile redu drastic cantitatea de hrana (cantitati mai mici si de 2-3 ori pe zi).
    Stoarce bine dintr-un flacon de Nitrivec si nu spala materialul filtrant (prea viguros sau prea des). Lasa coloniile nitrificatoare sa-si faca treaba.
    Lasa apa neschimbata o saptamana. Apoi poti sa faci schimburi mici si dese (15% la 2 zile).
    In tot acest timp, filtrele sa functioneze la parametri maximi.
    Iti recomand sa renunti pentru moment la tipul asta de hrana si sa le dai ceva de firma, gen Tetra Discus sau similare.

    Eu asa rezolv mereu problema asta.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  3. Likes NorbiD liked this post
  4. #3
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Ca meniu pentru discusii tai recomand mixtura de inima de vita(daca o faci tu sau o iei de unde trebuie nu o sa ai probleme), granule(nu spun de care ca zice lumea ca fac reclama) si poti sa mai incerci artemia congelata(are efect purgativ pentru discusi).
    Cum a zis si colegul dinainte, daca nu schimbi apa o saptamana(cam mult dupa parerea mea) le dai mancare mai putina.
    Bafat multa!

  5. #4
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    si nu le mai da tubii!!!!

  6. #5
    Junior Member sacuraba's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Toata lumea este impotriva tubiilor, dar trebuie sa tineti cont ca de la ei cresc cel mai bine si in mediul lor ei se hranesc cu tot felul de viermi. Stiu ca contin foarte mute bacterii si pot cauza boli grave dar daca sunt luati de undeva de incredere si mai sunt si congelati cred ca este ok. prin congelare mor o mare parte din bacrerii. Acum sunt curios de la ce cresc mai bine de la tubii sau mixtura lasand deoparte riscurile intre ele si ce ar murdari mai putin apa. Daca vreti sa revenim la hrana eu dau larve de muste rosii si libelule congelate din hornbach dintotdeauna la pestii mei si sau facut monstrii, am avut 2 papagali in160l apa care sau dezvoltat mai mult ca alti 2 care traiau in 400l apa si mancau granule. DAR AM AVUT DINTOTDEAUNA LAMPA UV

  7. #6
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    Incerc sa iti dau mesaj privat dar ai casuta plina... fa curat

  8. #7
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Musiu, te-ai uitat la data? Asta e un topic mort de 3 ani!
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  9. #8
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Topic mort-nemort, subiectul este oricand de actualitate. Parerea mea este ca raspunsurile nu au fost chiar cele mai bune. Mazga respectiva ar trebuii indepartata cu un burete de pe toate obiectele si geamurile acvariului. Apoi un schimb de apa de 100% le va elimina din acvariu. Abia apoi se pot cauta motivele in hranire sau intarzierea schimburilor, in valoarea pH-ului sau a nitratilor si fosfatilor din acvariu.
    Daca un incepator da un search...gaseste raspunsul potrivit, chiar si dupa trei ani.

    Seara faina.

  10. Likes kirucd liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •