Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Miros cultura micro-viermi.

  1. #11
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by paedo7 View Post
    ATENTIE MARE CU MICRO !!!!!!!!!!!!!!!
    DACA AJUNG IN OM,IN TUBUL DIGESTIV NU MOR PENTRU CA AU SI ACOLO MEDIU ACID. POT MIGRA IN FICAT UNDE PROVOACA MARI PROBLEME DE SANATATE !!!
    Scria asta in ziarul Libertatea? Sau esti de pregatire pe domeniu respectiv?

    Intreb cat se poate de serios. Nu ca m-am panicat la cele citite, am ceva cunostinte de biologie si cam cum functioneaza unele treburi si daca vreau sa aflu ceva imi este destul de usor ca stiu cum sa caut.

    On topic. Mediul de cultura cu randament mare si stabilitate a fost dat de paine amestecata cu : lapte, iaurt, smantana, chefir, sana, branza dulce cu sau fara smantana, lapte condensat, lapte praf, pudra din aia sintetica cu vitamine si lapte praf pentru bebelusi / toate in termen sau expirate.

    Se pune amestecul intr-o cutie, cea in care veti creste micro, se lasa sa ajunga la temparatura camerei, se preleveaza cu o spatula doar 1 mm deasupra culturii vechi, cam jumatate din aceasta si se insamanteaza cultura noua. In acest fel nu dezechilibrati cultura veche care ar trebui tinuta inca o perioada pentru siguranta si bineinteles se va completa cu putin amestec proaspat. Etansarea cutiei se face cu un capac perforat, cu ac de cusut sau orice altceva incat gaurile sa fie mici, sub 1 mm, poate chiar jumatate si foarte dese. Ochiometric daca se insumeaza suprafata tuturor gaurilor sa fie in jur de 3-4 mm2 la 100 cm2 de suprafata . Exemplu, daca cutia pentru cultura are 10 x 20 cm adica 200 cm2 gaurile ar trebui insumate sa ofere undeva la 8 mm2. Astfel va fi un schimb de gaze eficient dar si evaporare minima.

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes

    Micro- masuri de igiena

    Cultura de micro o am de prin 1985 de la un acvarist prieten din Timisoara, care mergea cu pesti in piata . Cind am luat-o de la el mi-a citit dintr-o carte de acvaristica mai veche scrisa in limba germana despre intretinerea culturii si despre atentionarile de care trebuie tinut cont cind lucrezi cu micro.
    Medii de cultura din ce imi mai amintesc ,pe linga zat de cafea si hraniti cu iaurt,bere veche fara nici un substrat si hraniti tot cu bere alterata era enumerat si mediul de cultura pe fulgi de cereale cu lapte si parca drojdie de bere . Amicul meu ii tinea pe zat de cafea .
    Eu am incercat varianta pe zat de cafea si pe bere .Cea pe zat de cafea a mers intotdeauna fara probleme,cea pe bere necesita atentie mai mare,dar se inmultesc viermii incredibil de mult . Cu fulgi de ovaz sau alte cereale si lactate nu am incercat.
    Nu te contrazic cu mediul de cultura amintit de tine ca este o varianta buna de intretinere, dar eu asa am mentinut cultura de atunci cu zat de cafea . Pina la urma cum te inveti asa este cel mai bine . Referitor la atentionari,eu am tinut cont de ele mai ales ca le-am primit argumentat de la un prieten .
    Amicul meu a plecat in Germania definitiv dupa '90 si de vreo 3 ani nu am mai tinut legatura cu el ,asa ca imi vine greu sa fac rost de o copie dupa articolul din cartea lui, referitor la atentionari dar poti sa ma crezi pe cuvint,pentru ca nu am nici un interes sau motiv sa dau date eronate .
    Pina la urma fiecare este liber sa faca cum crede ca este mai bine pentru el .

  3. #13
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Am intrebat efectiv pentru a lamuri exact problema, nu sa aruncam cu mituri pe aici.

    Micro viermii mai sunt folositi pentru a pastra produsele lactate proapspete in zonele unde clima si dezvoltarea societatii nu permite. Adica, dupa cum se stie, o masa compacta de microviermi plus dejectiile lor impreuna cu substantele care le mai produc mentin un mediu propice lor dar nu ciupercilor, fungilor sau celor asemenea. Si astfel chiar si dupa 3-4 luni de zile la o temperatura maxima zilnica de 35 grade acele produse, dupa ce se indeparteaza microviermii sunt aproape ca in ziua producerii. Iar rapoarte ca acel regim alimentar ar fi dus la parazitarea organismelor umane cu micro viermi nu am citit.

    Nota umoristica, singurul inconvenient ar fi faptul ca pentru acest benefiuciu va fi taxa in natura, adica pierzi la cantar ca microviermii in temperaturi ridicate au metobalismul marit.

    PS. Poate ca nu era vorba despre microviermi ci alte nematode sau viermi inelati care ar fi dus parazitarea sau sa fie purtatori de alte goange/bacterii/etc.

    Oricum studiem in continuare cu spor.


    PS2. Am prelevat o cantitate mica de microviermi si i-am transplantat intr-un recipient mic peste o cantitate mica din saliva personala. Retine, saliva nu suc gastric. Revin cu informatii in curand.

    LE. Ora 20:00 Microviermii se misca mai lent decat uzual. se pare ca nu sunt afectati. Partea nasoala e ca nu am cum sa fac test si cu suc gastric. Adica exista dar nu prea imi place sa imi provoc voma. Totusi la cate enzime sunt in stomac nu cred ca ar putea supravietui incat sa faca si pagube. Teoretic ar trebui si pestii sa fie parazitati.

    Aparte, intradevar exista destule goange in acvariu aduse odata cu pestii exotici iar igiena in aceste cazuri oricum ramane sfanta. La urma urmei te feresti la maxim sa nu iei o boala din acvariu dar da masina peste tine pe trecerea de pietoni. Uarevar, noi sa fim sanatosi ca belele curg.....

    La multi ani, romane. Ca atata bucurie mai avem.
    Last edited by scifficus; 01-12-2011 at 21:19.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes

    Poate a mai evoluat stiinta

    Cartea de care vorbesc era de prin anii 1960. Poate a mai evoluat stiinta de atunci . Daca zici ca se pun in lactate si le conserva(nu stiam ) sa ii halim si noi pe micro ca tot se dezvolta culturile in exces si ii avem pe gratis . Numai bine !

    La multi ani !!! de 1 Decembrie

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    103
    Post (Dis)Likes
    Microviermii merg foarte bine si atunci cand sunt cultivati pe un substrat de burete peste care asezati fulgi de ovaz in amestec cu firmituri de paine si lapte batut. Avantajul fata de celelalte tipuri de substrat este data de faptul ca putem refolosi la ,,infinit" acelasi burete dupa o simpla spalare. Eu personal folosesc o cutie cu fund dublu. Primul fund al cutiei este cel peste care asez substratul de burete si este gaurit astfel incat excesul de apa sa se scurga in cea de a doua cutie (fund). Din timp in timp golesc excesul de apa. Este un model de cutie care in comert costa undeva la 14-15lei si care permite mentinerea pe timp indelungat a culturii fara probleme. De asemeni eu nu am folosit si nu folosesc gauri in capac pt. aerisire. La mine toate cutiile se inchid etans si nu a fost niciodata o prob in leg cu lipsa aerului. Totul este sa lasi suficient spatiu de la cultura propriu zisa la capac si sa nu utilizezi recipiente exagerat de mici vis a vis de dezvoltarea culturii. Astfel se rezolva orice prob legata de miros. In ceea ce priveste posibilitatea ca ei sa paraziteze omul nu ma pot pronunta dpdv stiintific atat ca am f. mari indoieli in ceea ce priveste acesta afirmatie. Personal folosesc de multi ani acesti microviermi si din analizele medicale (copro) pe care le am mai facut ocazional nu a reiesit niciodata ca as fi fost ,,infestat". Sa nu uitam totusi ca ,,microviermi" este insa doar o denumire generica si atat. In realitate exista mai multe specii de microviermi din care cel putin teoretic s ar putea ca macar una sa poata cauza problemele descrise de colegul paedo7. Specia care este folosita cu predilectie in Romania, in domeniul acvaristicii, este Anguillula silusiae.

  6. #16
    Base member MrKuka's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Arad
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    M-ai facut curios. Nu poti posta niste poze?
    Nu inteleg cum odata cu apa nu se pierd si micro viermii din burete.

  7. #17
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    De perdut pot sa se piarda o parte mica, cei de pe fundul cutiei, dar deobicei acestia stau in zona unde este hrana disponibila, adica in partea superioara. Golirea de apa se face inclinand cutia incet si scurgand apa cu grija sau chiar extrasa cu o seringa dintr-un colt. Microviermii se "agata" de suportul fizic, burete, peretii cutiei asa ca sansele sa ii versi in cantitate mare sunt infime.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •