Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Cum scap de gandacii de bucatarie???????

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    oradea
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes

    Cum scap de gandacii de bucatarie???????

    Salutare tuturor,rog colegii care s-au confruntat cu problema gandacilor din casa sa-mi recomande o modalitate de a scapa de acesti musafiri nepoftiti,fara a afecta vietuitoarele din acvarii!Mentionez ca,toate substantele existente in comert nu sunt indicate a se folosi in vecinatatea acvariilor,afectand pe termen lung mediul acvatic!Multumesc anticipat!

  2. #2
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    la sfatul unui coleg de forum (sanatate maxima DonPisote) am utilizat Sano K300 si "problemele" au disparut.
    pretul unui tub este undeva in jur de 17 ron - se gaseste prin supermarketuri gen cora, auchan, etc.

    Bafta

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    oradea
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult,am sa incerc,sper sa am noroc!

  4. #4
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Capcanele alea de gandaci din Praktiker (care se pot reincarca cu gelul respectiv, care se gaseste tot acolo) nu vad cum ti-ar putea afecta acvariile.

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni, Drumul Gazarului.
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    De la inceputul anilor 90' folosesc Regent, se amesteca o fiola cu 1 litru de apa si se pulverizeaza pe la plinte si tocuri de usi in special pe la cea de intrare . Sunt ani de zile de cand nici nu mai stiu cum arata "lighioanele". Tratamentul se face anual preventiv.

  6. #6
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    regent nu mai exista de 1 an pe piata , a aparut un produs numit " regesc " dar cred ca este varza

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    @Adrian_ : Capcanele alea de gandaci din Praktiker

    Eu nu am gasit asa ceva in Paktiker. Poti sa-mi spui cum se cheama? Sa le cer la aia exact produsul

  8. #8
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    "Maxforce IC
    Cea mai eficace arma impotriva gindacilor !
    Insecticid destinat combaterii gandacilor de bucatarie in actiunile de dezinectie, fiind cea mai buna alternativa la tratamentele conventionale efectuate prin pulverizarea de lichide. Contine 2,15% imidacloprid si este eficace in doze extrem de mici - o cantitate de numai 0,1g gel/mp poate distruge peste 1000 gandaci.
    detalii
    Produsul se prezinta sub forma unui gel de culoare alba. Se aplica foarte usor, direct din seringa, mai ales in locurile cel mai greu accesibile (echipamente electrice, aparate de uz casnic, calculatoare, etc.), exact acolo unde se formeaza focarele de infestare, dar unde nu este posibila pulverizarea de insecticide lichide. Se poate aplica in orice moment al zilei, fara nici un deranj, oferind astfel un confort remarcabil, atat pentru aplicator, cat si pentru clientul sau." - citat de pe site-ul bayer.



    L-a folosit o cunostinta de-a mea si nu mai are urma de gandac in casa...in schimb este cam scump ~ 150 ron.

  9. #9
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    @Plush: se numesc Globol capcane de gandaci. Intreaba si in Bricostore, ultima oara de acolo am luat. Ia separat si tubul de gel, le reumpli odata la doua luni si nu ai probleme. Nu miros, nu fac nimic, stau pe sub bufete/paturi/dulapuri samd si te scapa de lighioane.

  10. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    nu stiu daca e suficient sa folosesti solutiile.
    mai intai de toate incearca sa astupi caile de acces (crapaturi, usi de vizitare de la nisele pentru tevi, sifonul de pardoseala din baie sa aiba intotdeauna apa in el, etc)
    ia legatura si cu vecinii - in special cu cei de deasupra si dedesubt. daca la unul din ei colcaie gandacii, nu prea ai sanse sa scapi de ei..
    sa dai cu solutie si pe la tocurile geamurilor - cel mai bine pe partea exterioara, la fel si pe la usa de la intrare, nu doar in locurile in care ai observat gandacii.
    @catalos: ai dreptate colega, Sano K e excelent pentru combaterea gandacilor.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •