Results 1 to 8 of 8

Thread: alegere pesti

  1. #1
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes

    alegere pesti

    Încerc sa ma hotărăsc la o specie de pești care sa îndeplinească condițiile de mai jos:
    - sa le ajungă un bazin de 160-180l
    - sa nu ii deranjeze curentul puternic și lumina foarte intensa
    - sa ii pot creste într-un bazin plantat
    - sa se împace cu creveții (chiar dacă mai mănâncă cate un pui sa nu-i decimeze pe toți!)

    Pana acum cel mai bine s-ar potrivi Kryptopterus bicirrhis (somn de sticla), dar aștept și alte sugestii din partea voastră, nu neaparat pesti pe care i-ați avut.

    Va mulțumesc

  2. #2
    Base member detritus's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    378
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Specia la care te-ai gandit nu satsface una dinte conditiile pe care le-ai impus; si anume:Kryptopterus bicirrhis (somn de sticla) +'' lumina foarte intensa'' = Kryptopterus bicirrhis(somn invizibil).
    Chiar denimirea de gen a acestei specii ar putea sugera(asta ca o pura coincidenta) ca acesti pesti nu agreeaza lumina intensa: gr. kryptos - ascuns, pteryx -inotatoare; cu referire la dimensiunile reduse ale dorsalei sau chiar absenta acesteia...

    Altfel, sunt foarte multe specii de dimensiuni reduse, in special mebrii ai familiilor Characidae(ex.Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Hemmigramus rhodostomus, Hemigrammus erythrozonus etc.) si Cyprinidae (ex. specii din genurile Danio, Trigonostigma, Boraras etc.) care se incadreaza in cerintele enumerate...

  3. #3
    High member baj's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Colentina
    Posts
    634
    Post (Dis)Likes
    Kryptopterus bicirrhis am eu ,pana acum nu i-am vazut sa alerge vre'un crevete...dar are dreptate colegul sunt foarte stresati de lumina puternica stand ascunsi si cand se serveste masa,daca sunt stresati incep si se albesc nu mai sunt transparenti.
    Hemmigramus rhodostomus imi par cam saltareti eu am pierdut 3 printr'o fanta de 3-4 cm lasata libera sa iasa caldura ,asa ca daca nu ai capac s-ar putea sa faca triplu salt cu dublu surub

  4. #4
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Neoniiii

  5. #5
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Trigonostigma am acum, mai am un acvariu cu neoni, Hemmigramus rhodostomus am avut, acum as vrea altceva. Îmi pare foarte rău sa aud că Kryptopterus bicirrhis nu satisface condiţiile mele. Hemigrammus erythrozonus pare interesant.

    Ce ziceţi de Iriatherina werner?

  6. #6
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Iriatherina werner un peste deosebit...Nu cred ca se impaca bine cu crevetii insa...

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Ploiesti/Romania
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    Nu au treaba cu crevetii, au gura prea mica. Eu am tinut 5 intr-un plantat cu sute de RCS si fiecare isi vedea de treaba lui.

  8. #8
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Hemigrammus erythrozonus sunt foarte activi o data ce se obisnuiesc cu acvariul.
    Am cumparat 6 bucati pentru un prieten. La inceput erau speriosi si se piteau printre plante. Acum inoata linistiti intr-un bazin de 70cm lungime.

    Cred ca te poti orienta spre orice specie de caracide. Ar mai fi varianta endlerilor dar parca nu as tine intr-un bazin asa mare.
    La blue emperor tetra te-ai gandit?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •