Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: acvariu marin, perete despartitor

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes

    Thumbs up acvariu marin, perete despartitor

    salut,

    in viitorul apropiat o sa ma mut la casa noua si m-am gandit sa imi fac un perete despartitor cu acvariu.

    dimensiunile sunt putin neobisnuite: latime 20cm, lungim 130cm si inaltime 150 cm + spatiu pentru aparatura (mi-ar placea sa fie in lateral si nu sub acvariu)

    inainte sa incep documentarea mai serioasa si proiectul credeti ca e fezabil un acvariu marin cu dimensiunile de mai sus?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    sunt si eu "fericitul" detinator al unui acvariu cu dimensiunile L130, l24. h65. Desi nu este marin pot spune ca e un chin, sa-l cureti, iar plantele nu prea au unde sa se dezvolte in latime. Fiind foarte ingust, schimbul cu mediul este foarte scazut, suprafata de contact cu aerul foarte mica raportata la volum. Lumina o sa ai nevoie multa, foarte multa...si sigur reflectoare hqi care sunt destul de scumpe. La 150 cm cred ca va fii un chin , nu stiu daca merita. Nu vreau sa te descurajez, dar eu stiu prin ce trec si vb din experienta).

  3. #3
    Junior Member gaby_r0's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes
    Salut blondu`

    Incearca sa ti pui cateva intrebari Daca gasesti raspunsul usor la ele si solutie rapida fara consum mare de energie atunci merita sa-ti faci acest acvariu
    1 Cum curat un perete de sticla de 150cm si latime 20cm (cel mai simplu ar fi cu magnet)
    2 Cum asez decorul in 20 ce cm latime in asa fel incat sa permit si pestilor sa se miste?
    3 Ce grosime trebuie sa aiba sticla pentru a rezista unei coloane de apa de 1.5m ?
    Incearca sa te gandesti la toate problemele ce ai putea sa le intampini si pe urma ia o decizie. Colegii acvaristi mai experimentati cu siguranta or sa-ti dea un raspuns exact.

    Stima

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    inainte sa ma gandesc macar al acest proiect am stat putin si am analizat problemele (beneficiile nu le mai spun... se inteleg)

    - in prezent detin doua acvarii de 300l+ cu sticla de 10 si ceva intarituri, nu imi propun ca acvariu marin sa depaseasca 300l - o sa mai reduc din dimensiuni
    intradevar se mai adauga ceva forta de apasare pe geam datorita inaltimii >100cm ( ma gandesc ca nu o sa-l fac chiar de 150h, o sa am si o zona de acces)
    - pana acum nu am avut acvarii marine, dar la cele de apa dulce unde nu bate soarele direct pe geam nu sunt probleme cu algele (asta bineinteles daca exista un echilibru in acvariu)
    deci nici aici nu cred ca o sa apara astfel de probleme (e adevarat ca nu stiu f multe despre acvariile marine si algele aferente.... dar omul cat traieste invata) mai greu oo sa fie curatarea substratului - banuiesc

    In schimb cand vine vorba de decor, pesti, plante.... chiar mi-ar prinde bine un sfat de al cineva care are un acvariu asemenato, sau stie cu ce se mananca acvaristica marina.
    Nu imi dau seama daca imi ajunge spatiul pentru piatra vie, daca se pot faca valurile intr-un spatiu atat de ingust, daca se poate ilumina corect un acvariu marin cu inaltimea de 100 cm si latimea de 20, ....

    Daca doream un acvariu de apa dulce existau variante ( vallisneria gigantea, un mopan, anubias, ceva moss, cativa creveti si 3-4 carduri de neoni ... de exemplu)

  5. #5
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa faci un acvariu fish only si te incapatanezi sa pastrezi latimea de 20 cm e opsibil sa-ti iasa ceva. Eu unul m-as mai gandi. Intra pe net si estimeaza si tu costurile achizitionarii unui skimmer, reactor de fosfati, nitrati, carbune activ, chiller. Cum vei realiza filtrarea biologica? Dar reefscape-ul?? in 20 de cm e cam greu. Eu mai stiu pe cineva care a incercat asa ceva si a reusit intr-o oarecare masura. GAndeste-te bine ce faci, cum faci.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    din pacate am mai studiat problema si... este foarte greu sa faci un acvariu marin cu inaltimea de 130-150 si latimea de 20cm.
    am inteles ca nu se poate face corect circularea aei si deasemenea o sa fie probleme cu aranjatul pietrei.

    cred ca o sa ma axez pe un acvariu cu apa dulce.

  7. #7
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Daca te vei hotara sa faci unul de apa dulce si mai ales plantat , te asigur ca in 20 cm daca intra si grosimea sticlei vei injura non-stop . In acel bazin nu vei putea forma o tufa , cand vei curata geamurile vei deranja tot in el sa nu mai zic de spatiul care va ramane pestilor .
    Mai bine incearca ideea unui bazin cu alte dimensiuni imbracat in rigips de sus pana jos in forma unui zid ( daca spatiul iti permite asta )
    PS : Eu am fost nefericitul posesor al unui bazin de 20 cm latime ( cu tot cu grosimea sticlei ) din cauza ambitiei , si te asigur ca nu pierzi nimic .

  8. #8
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    eu spun ca e total nerecomandat. si cred ca cel mai mare impediment este inaltimea mult prea mare. stim ca de cele mai multe ori nu este suficient un burete cu magneti .... apoi nici volumul nu este de neglijat. sunt peste 300l c etrebuiesc filtrati.
    Colegul avea dreptate. renunta la 50 cm de camera si fa unul incastrat cu latime normala si te vei bucura de el. Acvaristica o facem pentru relaxare, sa scapam de stres nu pentru a avea dureri de cap suplimentare

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    buc
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    am renuntat la idee, greu de facut asa ceva,
    dar mi-am facut iaz

    iar acvariul din garsoniera l-am donat la casa de copii pinochio
    numai bine

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Prelungirea Ghencea
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru iaz,sa-ti mearga bine iti urez!Pentru decizia pe care ai luat-o, FELICITARI! Iti spune unu' care se chinuie singur cu 200Lx90Hx40W(lat)!Am totusi o curiozitzte,din ce sticla era facut?

    Numai bine!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •