Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29

Thread: Jurnal acvariu 54l

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Salut tuturor,

    Dupa 6 ani in care am fost absent in lumea acvaristicii,m-am gandit ca as putea sa revin ca sa imi aduc aminte de satisfactia de a avea un coltisor de natura in casa.
    Din fostul setup am mai ramas decat cu standul de acvariu si priza programabila😂,deci am de gand sa fac un nou plantat in 54 l 60x30x30,dar inainte de a cumparw tot ce este necesar vreau,daca puteti,sa ma ajutati cu sfaturi si idei.
    O mare parte din informatiile dobandite in trecur le am in minte,dar vreau sa ma consult cu profesionisti ca lucrurile sa decurga excelent.
    Ideea mea de setup ar fi urmatoarea:

    Acvariu:60x30x30 (54l)
    Lumina:T5 2x24w cu tuburi 2x Osram 965 (Aici as dori sa stiu daca asta este cea mai buna varianta luand in considerare si raportul calitate/pret)
    Filtrare:Aici in niciun caz nu voi mai alege un filtru intern,deci am decis sa aleg un filtru extern Eheim 2213 250 clasic.
    Substrat:Eh aici chiar am nevoie de ajutor,ca pietris as merge din nou pe granulatie 2-4 de culoare neagra ca in setupul din trecut,dar ce substrat fertil sa pun acolo?In setup ul trecut am folosit JBL basis si mi am blestemat zilele cu el.De fiecare data cand plantam iesea de acolo si apa se colora in maro...Si cati cm ar trebui sa aibe substratul fertil si cati cm pietrisul?
    Fertilizanti:Aici voi folosi acel pipiplant pe care l-am folosit si in trecut si Easy Carbo.
    CO2:Eh aici e cea mai mare problema din punctul meu de vedere,stiu foarte bine cat de eficace este o instalatie cu butelie,dar pana o sa ajung sa imi permit ca un setup sa ma duca la 4000-5000 lei atunci probabil voi folosi.Pana atunci la acest setup as avea varianta cu bomba drojdie sau ce parere aveti de JBL proflora bio 80?Daca aveti si alte variante la un pret avantajos,astept cu nerabdare sa le aud!
    Plante:Voi incepe cu plante easy,cat mai multe pana se termina ciclarea si acvariul se stabilizeaza.
    Fauna:Un grup de 6 neoni,o pereche de Colisa Lalia,melci mancatori de alge exista?Si loc pentru niste Otto ar mai fi?
    Teste apa:Am realizat din setup ul anterior ca fara teste nu faci nimic,deci am de gand sa cumpar un test permanent CO2 si un set JBL combi (aici daca stiti o varianta mai ieftina m ar ajuta mult)
    Colant:In setup ul anterior am avut colant negru pe spatele acvariul,am tot vazut la Aquascape contest colant de culoare spre albastru (culoarea cerului),ce parere aveti s-ar vedea mai bine?Si daca da de unde pot achizitiona asa ceva?
    Daca credeti ca am omis ceva vreau va rog sa ma completati si astept orice fel de sfat din partea voastra.O zi minunata si ape limpezi!

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Pareri,idei?
    1.La filtru Eheim 2213 as vrea sa stiu ce medii filtrante sa folosesc si cum sa le pozitionez cel mai bine de jos in sus?
    2.La acvariu as putea il fac chiar 60x30x35 sau 60x30x40,cum credeti ca ar fi ma bine in conditiile in care lumina o sa fie 2x24w?
    3.In sistemul Jbl Proflora bio 80 dupa ce termin pliculetele cu care vine instalatia,pot sa fac reteta cu drojdie?Va functiona?
    4.Substratul inert din cate am citit,granulatia 2-3mm ar fi cea mai buna,asa este?Si ce sa aleg in situatia asta?
    5.Substratul fertil,m am gandit la Dennerle Deponit Mix Professional 9in1,a mai folosit cineva?
    Last edited by claw93; 12-06-2017 at 21:57.

  3. #23
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    4. Orice substrat inert cu granulatia aia. poti sa iei de oriunde (hornbach, evidecor, tucradio: http://www.tucradio-acvariu.ro/index...ath=57_134_227 )
    5. E super substart. eu l-am tinut aproape 3 ani intr-un acvariu din care scoteam si vindeam plante la greu. mai are si marele avantaj ca nu tulbura absolut deloc apa cand replantezi. Gasesti si la mine: http://www.tucradio-acvariu.ro/index...product_id=493
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #24
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    De ce obligatoriu co2?!se poate si fara,mai ales ca nu vrei plante prea pretentioase

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    In viitor am de gand sa cresc si plante mediu spre hard.
    La restul intrebarilor ma poate ajuta cineva?

  6. #26
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    1. Lasa buretele ca ultim element de filtrare, in rest doar pentru filtrare biologica (siporax, matrix, bio rio, substrat pro, ce vrei tu, in functie de buget). Ca fapt divers, daca iei siporax incearca sa le asezi pe fiecare in parte, pentru ca iti intra mult mai multe. E munca de chinez, dar merita.

    2. T5-urile pentreaza lejer 50 de cm. Poti sa-l faci de 35, estetic cred ca este ma ok, decat 40. Daca vrei sa cumperi arunca un ochi aici: http://www.aquariumprest.ro/acvarii/...tri-at195.html http://www.aquariumprest.ro/acvarii/...tri-at193.html.

    3. Teoretic da. Nu am folosit jbl, dar cu bomba de la dennerle am facut eu cu drojdie.

    4 si 5. (astea cred ca-s impreuna). Eu am folosit Dep Mix 9 in 1 e foarte bun. In teorie 2-3 mm e cel mai echilibrat substrat inert, ca si granulatie, in practica orice substrat e bun daca stii sa-l folosesti. Eu te sfatuiesc sa iei substrat vulcanic de la Adrian Jivulescu. E cel mai bun calitate/pret. http://forum.acvarist.ro/showthread....SE-ACVARISTICA

    Spor

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    In filtrul Eheim voi pune de jos sus:1.buretele cu care vine filtrul pentru filtrare mecanica.
    2.Ca filtrare biologica voi alege Sera siporax
    3.Are rost sa mai pun buretele fin?Si avand in vedere ca canistra are 3l,peste burete cred ca va intra undeva la 2.5l de siporax nu?
    4.Daca as pune 2 buc de burete gros in loc de 1 ar fi mai bine,avand in vedere ca mediu filtru biologic am loc destul pentru litrajul acvariului?
    In legatura cu CO2, te referi la Dennerle Bio 60 CO2 set?Daca da,ce parere ai despre acel reactor si cum se reincarca in cazul in care nu vreau sa folosesc reteta cu drojdie?
    La fertilizanti,am tot vazut pe forum ca se vorbeste de VIMI,ce parere aveti despre ele si ce mi-ari recomanda sa folosesc din aceasta gama?
    Last edited by claw93; 14-06-2017 at 20:15.

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Rectific,avand in vedere ca pretul unui L de siporax este 40 lei,si mie imi trebuiesc 2.5l...ce parere aveti daca folosesc piatra ponce sau spartura de lava?
    Mi-a trecut o idee in cap sa pun 1l siporax 1 l piatra ponce si 1 l spartura lava (aberez eu sau este o idee stupida?)
    Un alt aspect foarte important pe care nu il stapanesc prea bine este lumina/co2.Cate are pe zi trebuie tinuta lumina la startarea acvariului si dupa ciclare?Si CO2 trebuie bagat pe perioda in care avem lumina aprinsa sau non stop?
    Last edited by claw93; 14-06-2017 at 21:11.

  9. #29
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Deci chestia cu filtrarea e urmatoarea: mai bine cheltui mult si bine decat sa tot ajustezi pe parcurs. Eu spre exemplu nu as da un litru de matrix pe 3 de siporax si nu as da 1 litru de siporax pe 3 de lava sau sau jbl bioballs.
    Astea sunt doar parerile mele si nu am facut teste amanuntite (microscop si alte de genul) dar chiar am folosit cam tot si as merge pe matrix din toate punctele de vedere. Functioneaza si celelalte, dar ca randament nu se compara.

    Lumina incepi cu putina (cam 4 ore pe zi) si cresti treptat. Cu CO2-ul e o discutie imensa, sunt prea multe pareri si oricum trebuie sa testezi tu ca sa vezi cum te "coafeaza" pe tine. Eu am nano unde bag CO2 non stop, am unde las sa mearga CO2-ul si cand se stinge lumina bag pompa de oxigen, am avut pe electrovalva unde bagam doar cand se aprindea lumina. Am testat, dar sunt prea multe necunoscute la mijloc de aia fiecare acvariu este diferit. Conteaza ce plante ai, ce apa folosesti, cat de bine se dizolva bulele, ce miscare a apei ai la suprafata, folosesti carbon lichid sau nu, ce fertilizare, deci crede-ma ca 3 rotale in plus sau in minus schimba toate datele problemei. Sfatul meu este sa ai rabdare, sa testezi si cand apar probleme sa identifici si sa elimini cauzele.

    Vimi este ok. Poti sa iei all in red si dozezi in functie de cerintele din acvariul tau.

    Cand ai intrebat de reactorul de la bomba Dennerle presupun ca te refereai la mini flipper. Este bun, il folosesc in continuarea si la butelie. Daca nu vrei sa faci bomba cumperi rezerve din alea de unica folosinta. Functioneaza ca o bomba cu drojdie si gelatina. Are pe fund un gel (gelatina) si o pastila (drojdia). Eu faceam cea mai simpla reteta, doar zahar cu drojdie. Ma tinea cam 20-25 de zile la 24 de grade in casa.
    Last edited by avl; 15-06-2017 at 11:56.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •