Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 54

Thread: Black-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae

  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes

    Black-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae

    Am acest tip da alga, banuiesc si din alte topicuri ca nu sunt unicul care are aceasta problema, torusi nu am citit inca nicaieri solutii concrete de combatere.

    Am un acvariu de 200l cu mai multe rase de pesti, cu filtrare de sol, cu iluminare cu 2 neoane, schimb apa in fiecare sapt aprox. 40-45 de litri, cu adaos de AquaSafe, PlantaMin si tablete Algizit. Ca si pesti care ar avea de a face cu alge am Ancistrusi (6buc) si sunt pe cale sa cumpar inca 6 SAE (siameze algae eaters - despre care am cititi ca este specia unica care mananca aceasta alga).
    Acum 7 zile am facut si un test de apa (5 in 1) din care a reiesit ca toti parametrii sunt ok, in afara ne NO3 care este peste limita, undeva la valoarea de 70-80.

    Sper ca aceste date sunt folositoare si destule, va rog sa ma ajutati cu idei concrete, solutii de rezolvare si combatere a acestui tip de alga.

    Multumesc

  2. #2
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Nitartii la tine sunt cu mult peste limita maxima acceptata de 20ppm. Cu schimburi mai dese de apa poti reduce aceasta valoare.
    Intr-adevar am avut de a face cu aceasta alga dar de cand am introdus sistemul de CO2 cu butelie, acestia nu au mai crescut. Inainte am avut CO2 cu bomba de drojdie dar nu a ajutat la eliminarea lor. Nici nu pot sa spun ca au disparut de tot. Apar mai ales pe Anubias (se pare ca le place la nebunie pe aceasta planta) dar scap de ele facand lunar o baie cu solutie de inalbitor. Alta solutie nu am gasit. Nu stiu o reteta concreta de a scapa de ele.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    nitratii da, stiu....

    dar totusi cred ca schimb mai des decat 1/saptamna e prea mult deja nu?

  4. #4
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Conteaza si cat schimbi nu numai de cate ori.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    bineinteles, am scris din prima ca in jur de 40-45 litri

  6. #6
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa nu mai pui Aquasafe, are prostul obicei sa lege, pe langa metale grele si mineralele folositoare, SAE sunt o alegere buna, dar ar mai trebui si plante mai multe, zic eu. Apropo, ce ph ai in apa. Se pare ca au tendinta de a apare la ph mic, sub 6.8.

  7. #7
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    In timpul folosirii drojdiei am avut ph mereu peste 7 pentru ca nu aveam debit de co2 destul de mare sa il coboare si totusi am fost plin de aceste alge. Cred ca a avut un cuvant de spus si oscilatia de ph. Acum ca am un ph stabil, BBA nu mai are sanse mari sa creasca.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    azi am schimbat apa, 40 de litri, maine fac iarasi un test 5in1 si va scriu ce aflu

  9. #9
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Testeaza si apa cu care faci schimbul! S-ar putea sa ai surprize. Cine site.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    bineinteles...

    intretimp... nu-mi puteti face rost de SAE, platesc oricat dar aici la Tg-Mures nu se gasesc pur si simplu

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •