Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Protest la Ambasada Braziliei 22 August!

High member
    Post (Dis)Likes

Protest la Ambasada Braziliei 22 August!

Salut!

http://amazonwatch.org/work/belo-monte-dam

Cei ce se opun construirii monstruosului baraj Belo Monte, care va distruge inca o bucata din Amazonia si va dislocui cca. 40000 de nativi, vor protesta simultan pe data de 22 August in fata ambasadelor si consulatelor braziliene de peste tot.
    Coruptia si lacomia guvernantilor brazilieni, ca si la noi, ca peste tot, este un cancer care poate afecta ireversibil un teritoriu cu o biodiversitate incredibila, plina de specii endemice.
    Va invit sa ne aducem si noi contributia la acest protest, mai ales din pozitia noastra de iubitori ai naturii- nu numai ca acvaristi, pentru care Amazonul este "taramul minunilor"!

Sper sa ne vedem cat mai multi pe 22 August in fata Ambasadei Braziliei din Bucuresti, B-dul Aviatorilor nr.40, Sector 1!

Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Junior Member gaby_r0's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Salut Tatanka,

Desi sunt un utilizator nou al forumului nu pot sa ma abtin sa nu-ti raspund la aceasta initiativa de protest.
    Din postura mea de cetatean al Romaniei mi se pare absurd sa stau sa ma gandesc la problemele Braziliei, avand in vedere poblemele ce se intampla la noi in ograda. Asa ca, sa nu fim ipocriti si sa incercam sa ne vedem gunoaiele din propria curte si sa actionam aici. In primul rand cred ca ingrijorarea ar trebui sa vina pentru patria noastra si pe urma sa ne gandim la ce problema extraordinara este pe Amazon.

Uite eu propun sa mergem in fata Guvernului sa le aducem aminte de Rosia Montana si de taierea excesiva a copacilor din Subcarpati, de braconajul care se face in Delta si in paduri.
    Hai sa fim putin nationalisti si sa ne ingrijim de problemele la nivel micro si pe urma sa mergem spre macro.

Ca si iubitor al naturii sunt de acord cu protejarea ecosistemelor si cu mentinerea lor intr-o forma cat mai salbatica. Dar ca si inginer sunt constient ca noi, oamenii, consumatori de resurse, avem nevoie de surse energetice pentru a ne dezvolta sau pentru a ne mentine la acest nivel. Cum resursa mondiala de petrol e pe finite, urmatorul pas o sa fie gasirea de resurse regenerabile.

Daca in Romania ar incepe construirea unui baraj pe Mures sau pe orice alt rau cu potential o sa incepem sa protestam pentru distrugerea ecosistemului? Or sa vina Brazilienii la ambasada Romaniei din Brasilia sa protesteze? Hai sa fim solidari cu noi. Hai sa gandim mai mult! Hai sa nu ne lasam dusi de val pentru probleme care nu ne privesc. A ok, o sa zici: aceste probleme ne privesc pe noi ca si cetateni ai Terrei!
    Si SUA si Rusia erau in pragul unui razboi atomic (razboiul rece) si toata lumea a incremenit si a inceput miscarea Hippie (Make love not war!) dar asta ne privea la nivel macro. In schimb pe Amazon treaba-i la nivel micro.

In legatura cu deciziile luate in conducerile guvernelor: Cred ca in Brazilia aceasta decizie a fost luata la nivel macro pe termen lung.

Stiai ca: Brazilia este pe locul 1 in lume la copaci defrisati si ca sursa sa de energie principala pentru producerea energiei electrice este lemnul? Crezi ca o sursa de energie regenerabila (baraj pe Amazon) ar scadea aceste defrisari?

Hai sa gandim si la nivel macro. Hai sa nu ne lasam tarati de diverse grupuri sociale cu probleme micro. Hai sa ne punem pe NOI romanii pe primul plan.

Parerea mea! Cine este de alta parere sunt deschis dialogului.

Stima,
    Gabi
    Last edited by gaby_r0; 05-08-2011 at 17:37. Reason: greseala de scriere

Very high member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gaby_r0 View Post
    Stiai ca:...si ca sursa sa de energie principala pentru producerea energiei electrice este lemnul? Crezi ca o sursa de energie regenerabila (baraj pe Amazon) ar scadea aceste defrisari?

Ai o sursa pentru cele afirmate mai sus? Eu stiam ca aporx 80% din electricitatea produsa in Brazilia provine de la hidrocentrale. Mai stiu ca au suficiente rezerve de petrol si gaze. IN 1980 importau cam 70% din necesarul de petrol, in 2009 au ajuns sa nu mai importe absolut nimic

Eu nu cred ca brazilienii stiu macar ca Romania exista, dar sunt convins ca daca Delta ar fi in pericol si s-ar afla in Brazilia, macar 1000 de brazilieni ar face ceva.
    Pe scurt, ideea este voluntariatul: vrei sa te implici - foarte bine, daca nu... macar propune alt protest

High member Sanshoku's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Pe undeva ai dreptate, gaby_r0, dar mai presus de toate defrisarile si speciile care vor dispare, e vorba si de factorul uman. http://amazonwatch.org/take-action/s...te-monster-dam
    Ti-ai amintit de Razboiul Rece, aminteste-ti si de aborigenii din Australia care sunt pe cale de extinctie completa. O rasa umana veche de milenii, exterminata de alta rasa umana. Amerindienii aia din Brazilia sunt oarecum pe acelasi drum. Cei din continentul nord-american (cati au mai ramas din ei), traiesc in REZERVATIE, ca niste animale. Poate ca asa vor ei, dar si pentru ca nu au mai avut alternativa. E evident ca spiritul lor cere cu disperare ajutor. Brazilienii de astazi (formati din colonistii europeni si sclavii negri africani eliberati din Nord) au ajuns sa distruga ce a mai ramas din populatia bastinasa. Ganditi-va si la faptul ca in acele paduri mai exista si triburi inca nedescoperite.
    Daca noi ne-am putea rezolva singuri problemele [si poate din comoditate nu o facem, sau inca nu ne-a ajuns cutitul la os (?)], ei chiar sunt neputinciosi in fata Monstrului. Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem sa strigam si noi la cer si sa fim priviti cu ochi cenusii de nepasare.
    Nu tin o prelegere cu tenta de salvator al planetei, dar totul pleaca de la fiecare dintre noi. De la educarea copilului sa nu arunce gunoaie pe jos pana la acordarea respectului fata de natura si de semenii nostri.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

High member
    Post (Dis)Likes
    Gabi,

Nu trebuie sa te abtii, ca dauneaza sanatatii... blocaj renal etc. Eu am propus ceva- vii sau nu vii, e simplu.
    Nu are rost sa ma numesti ipocrit, e chiar aiurea ca ai avut ideea sa o faci. Si nu mie sa-mi spui de nationalism, de a fi roman etc.- ca de asta am obosit.
    A propos, miscarea hippy a fost o penibila manipulare, si nu a oprit nimic, a oprit eventual ceea ce oricum nu se intampla... si cum zici, deciziile alea macro fii sigur ca erau luate nu la "presiunea" miscarii hippy, ci miscarea a fost la randul ei o decizie. Si nu a celor cu par lung si celelalte!
    Ce pot face eu pentru tara mea? Sa devin martir? Sa ma ia garda, pentru xenofobie si alte fobii si -isme? Sa ajung internat la veseli, sa ajung ca Iancu, vorbind singur prin munti? Stii tu ce sunt eu, sa-mi vorbesti de tara?? Am 3 copii, frate, si m-am saturat sa vad ce fac romanii! Hai si la Rosia Montana, foarte bine! Deschide topic, e bine sa ne mobilizam, sa incepem sa avem constiinta nationala, si daca e sa-mi spun parerea, o spun- voi fi acolo.

Ca sa-ti dau masura ipocriziei, as putea sa zic si eu "dar la o bere in Herastrau vii?", ca tot aia e, ca investitie de timp... chiar si ca locatie. Si exemplele pot continua...
    Nu discut politica globala. Nu discut importanta Amazonului. Tu, ca inginer, ar trebui sa fii deja constient de unele lucruri- eu, ca ecolog, sunt. Nu trebuie sa discutam nimic in contradictoriu, eu as fi multumit sa te vad acolo, impreuna cu multi altii. Nu e un topic pentru a dialoga, nu pentru asta l-am deschis, ci pentru a stabili o intalnire intr-o zi. Incepem "micro", si daca are cineva atata sange in el, trecem odata si la "macro". Caci- tot suntem pe un forum legat de pesti- "pestele de la cap se impute (de la aia macro) si de la coada se curata (de la noi, aia micro)"!

@Haplo, @Tatatibi: asa e, ati punctat excelent; trebuie sa facem ceva- cat o fi de eficient, aia e. Si fiindca abia dupa ce am postat am vazut replicile voastre, ii aduc aminte lui Gabi de un lucru: cand au cerut romanii ajutor, cand au vrut ei, ca masa, sa iasa cineva in fata ambasadelor Romaniei, sa protesteze? Nativii aceia, ca grup distinct, sunt pe cale sa-si piarda pamantul LA MODUL DIRECT- romanilor li se fura, dar ei ii considera pe hoti... INVESTITORI!!! Cum sa ne mobilizam conationalii, cand majoritatea ne-ar vinde pe noi, agitatorii, pentru o caserola de mici???

Tatatibi... vom ajunge sa ridicam ochii la cer, odata... numai ca suntem 20 de milioane, si va mai dura un pic...
    Last edited by Tatanka; 05-08-2011 at 19:00.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Nu ma pricep eu la chestii d-astea nationaliste dar stiu un lucru: "Cum sa ne mobilizam conationalii, cand majoritatea ne-ar vinde pe noi, agitatorii, pentru o caserola de mici???" ADEVARAT.
    Eu voi fi acolo pe 22 august din interes personal, pana pun mainile pe piept vreau sa vad Amazonul indiferent de pe care parte, si vreau sa-l vad cu biodiversitatea de acu sau de ce nu de acu 50 de ani.

High member
    Post (Dis)Likes
    Nicu, sa ne gandim si la aspectele legale- nu stiu care ar fi procedurile, dar daca nu protestam ca organizatie, ci spontan, ca particulari, mai trebuie autorizatie? Oricum, putem sta pe trotuar pur si simplu, eventual cu o pancarta-doua. Nu cred ca vom constitui caz de chemat intariri LOL!

Maestru Biotop rick's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa ma erijez in nu stiu ce salvator al lumii (cum nimeni din ce-i care au scris aici nu cred ca vor), asa ca nu voi face o polemica legata de acest subiect ci voi zice doar ca fiecare dintre noi este responsabil de tot ce se intampla pe acest pamant.
    Voi fi prezent in fata ambasadei daca voi putea si sper sa pot.

Very high member Liviu M's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatatibi View Post
    Ganditi-va si la faptul ca in acele paduri mai exista si triburi inca nedescoperite.
    De unde stii?
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

High member Sanshoku's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Oi fi eu vreun pui de Nostradamus, sau poate ca stau prea mult pe net (?). Uite un exemplu AICI. O fi asta ultimul? Mi-as dori sa mai fie si altele, si sa fie lasati in pace. Putem citi si despre ,,Cum au disparut aztecii":
    ,,In 1519, o armata de spanioli si marinari, condusi de Hernan Cortes, au ajuns in Mexico. Multi azteci, inclusiv Montezuma, au crezut ca Cortes este legendarul zeu Quetzalcoatl si i-au intampinat prietenos. In 1521, armata lui Cortes a distrus complet Tenochtitlan, iar Cortes a fost numit guvernator al Mexicului".
    Mai precis, un fleac: i-a ciuruit pe toti.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

Page 1 of 2 12 LastLast