Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 42

Thread: MUDSKIPPER :D

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Shiiit man, ce grozavie. Imi pare tare rau de ei, cred ca s-au chinuit ingrozitor. Dar imi pare rau tare si pentru tine ca esti dezamagit.... :(
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Nu-mi vine sa cred ce faza nasoala... Dar pe tine te despagubeste cineva? Iti vor trimite furnizorii alti pesti in loc?

  3. #13
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Nu pe mine, pe un prieten care ii importa. La mine e doar ciuda, paguba mai putin...
    Pestii da, dar transportul? Spaga, vama, tva ul...etc??? Si costa o gramada.
    Si toate astea costa cateva zeci de milioane....la un import.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    si numai astia au avut probleme? ceilalti nu?
    care e de fapt sistemul de transport pentru pestiuci? cum se procedeaza? ceva aparatura deosebita?

  5. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Nu este nici primul caz si nici ultimul, atit timp cit aceste importuri de pesti adusi din natura nu va fii intrezis.
    Stati linistiti, masacrele vor continua. Daca pentru mamifere, pasari, si cu putin timp in urma, reptile, lucrurile s-au mai rezolvat, pestii par a fii suficienti, si pina nu-i decimam nu ne lasam.
    Apropos, stiati ca numai 5 la suta din pestii, atit dulcicoli cit si marini, comercializati la nivel mondial, provin din crescatorii ???

  6. #16
    High member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BUCURESTI - Militari Apusului.
    Posts
    701
    Post (Dis)Likes
    nasol rau...la cati pesti erau acolo , era ceva sa aiba si cativa romani, or mai fi deastia in Romania?
    ضصثيفغهنتانمعهخجدطايلاةنناةووثلرسئلاسشقعهىةوز طج لذبلغهحكا
    .........si uite asa mi-am luat acvariu : http://www.youtube.com/watch?v=ConVJ2dnI-U

  7. #17
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by master_alexut
    nasol rau...la cati pesti erau acolo , era ceva sa aiba si cativa romani, or mai fi deastia in Romania?
    De ce sa aiba mane neaparat??? Sa ne ...

    P. S. Intrebare: Cam ce ar urma in locul punctelor de suspensie. Sa nu va ginditi la prostii. Asa fac ei.
    Raspunsurile le astept mai ales de la cei care-si doreau mudskippers.

  8. #18
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Cel putin Periophthalmus intr-adevar sunt capturati. Tot ce provine din America de sud la fel. Si o parte semnificativa din cei asiatici. Ce ar trebui sa facem? Sa tinem in acvarii numai guppy ? Sa nu fie capturati? Perio au o rata foarte mare de inmultire, nu e un peste utilizat in alimentatie, nu e pe cale de disparitie, chiar dimpotriva. Si nici sa moara la transport nu vrea nimeni.

  9. #19
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Yogi
    Ce ar trebui sa facem? Sa tinem in acvarii numai guppy ?
    Nu prietene. Exagerezi in favoarea ta. De la guppy si pina la discusi ti-as putea da sute de exemple de pesti ce pot fi crescuti si reprodusi in acvarii. Pesti care de generatii bune traiesc asa. Numai ca aia "nu sunt buni", "sunt prea comuni", "are toata lumea" si sunt pentru aburici.
    Baietii de baieti isi doresc ciudatenii, pesti vopsiti, mutanti transgenici, monstruozitati acvaristice infertile sau salbaticiuni ca e mai cool.
    Quote Originally Posted by Yogi
    ... nu e pe cale de disparitie...
    Mai corect ar fi "nu inca"...
    Si aici as putea sa-ti dau o gramada de exempe de animale care nu cu mult timp in urma zburdau prin mediul lor natural. Acum adio.
    Sa fim seriosi. Mudskipper nu este vreo frumusete, nu exceleaza in culoare, nu se poate reproduce in acvarii,... este numai ciudat. Atit.
    Aaa, sunt si "prost crescuti". Vezi P. S.

    In fine... Eu mi-am spus punctul de vedere. Tu faci cum crezi.

    P. S. Revin cu intrebarea din postul anterior.

  10. #20
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    In general pestii pe cale de disparitie aveau rata de reproducere foarte mica. De exemplu Hypancistrus zebra, un peste superb dupa parerea mea (chiar mi-ar parea rau sa dispara definitiv). Culmea e ca nu dispare din cauza acvaristilor ci din cauza faptului ca se construieste intens in singura zona (foarte restransa) in care exista acest peste. Intr-adevar depune doar 20-30 icre, de aceea sunt scumpi si greu de gasit si cei reprodusi in acvariu...dar pana la a disparea Periophthalmus care pur si simplu "colcaie" in imensele zone cu mangrove si asta nu doar pe un continent...e cale lunga. Ca nu iti place tie acest peste e problema ta. Pastreaza-ti-o pentru tine. Mie mi se pare foarte frumos. Dupa tine si porcul e pe cale de disparitie...
    Iar expresii gen "baieti de baieti" sunt pur si simplu stupide, manelistice, analfabete... Apropo tu ce mananci? Paine de paine? Cartofi de cartofi si carne de carne? As prefera sa fie pe cale de disparitie asemenea expresii...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •