Page 19 of 40 FirstFirst ... 9171819202129 ... LastLast
Results 181 to 190 of 400

Thread: Botosani

  1. #181
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by sebyup View Post

    @toradu2000@ si la mine sunt destui creveti...cred ca sunt peste 200 de bucati...insa astept caldurica sa ies cu ei la vanzare la piata...

    @Fulvius@ - mai ai creveti ca nu mai aud nimic despre ei...?
    buna seara..cam intarzaiat raspunsul [intru foarte rar pe forum caci stau rau cu timpul liber.].crevetii mei au suferit in urma colmatarii buretelui..pana sa-mi dau seama am pierdut jumatate din ei..acum cei ramasi sunt bine si sper sa se si inmulteasca..
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  2. #182
    Junior Member carabina05's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    BoTosani
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    stiti cumva daca mai vin acvaristii in piata cu pesti la vanzare? am fost duminca, de curiozitate, sa vad ce se mai comercializeaza si nu am gasit pe nimeni.
    am fost si prin piata si in centrul vechi dar in centru erau doar cu porumbei, iepurasi, catei ..... e posibil sa stea in alta parte?

  3. #183
    Member sebyup's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Acum e cam frig si nu prea vin in piata. Plus de asta Nea Jan nu are "marfa" cu ce sa vina in piata iar Nea Ilie nu prea se risca sa vina cand e frig. In general cand e caldut afara sunt amandoi prezenti...nu gasesti cine stie ce, uneori doar niste zombyfish iar uneori mai e cate ceva...(cine a mai vazut "marfa" lor stie despre ce vorbesc )

  4. #184
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    botosani
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    "Marfa" lor . Buna asta. Au aceiasi pesti pe care ii aveau si cand eram eu mic, aceiasi xipho, guppy, corydoras, ancistrus, scalari si eventual niste carasi care arata de parca a trecut uraganul sandy peste ei ). Mai bine mergi in centrul vechi la petshop la Romica, acolo mai era cate ceva sau cand ai drum in Iasi intr-o duminica in piata 2 baieti o sa ti se para un paradis fata de ce e in Botosani.

  5. #185
    Member sebyup's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Ai dreptate Aline...deci stii despre ce zombyfish vorbesc. Mai nou de cand nu ai mai venit prin piata asa se numesc micile vietati...."marfa" .
    - Bre Nea Jan, de ce nu mai vii prin piata...
    - N-am cu ce, nica marfa...

    Mai poti zice ceva? Oare are certificat de producator?

  6. #186
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Va salut botaseneni!
    De 2 saptamani am un nou setup fiind si cel mai mare proiect al meu de pana acum....Am achizitionat initial un acvariu juwel RIO 180 in luna ianuarie 2013 folosit de un an de zile si o masa din PAL pe cadru metalic.M-am informat de pe forum ce ar trebui sa fac si am trecut la treaba.

    Am cumparat 25 de l de JBL Manado, o radacina red moor si trei mopani. Am atasat pe spatele acvariului folie auto super dark black. Manado a fost spalat in vreo 7-8 ape. Plantele le-am cumparat de pe forum si mi-au venit in trei zile prin posta romana. Am adugat jumatate din apa(60 l) din vechiul acvariu de 100 l si am completat diferenta cu apa de la retea tratata cu BIOTOPOL. Buretele filtrant din vechiul acvariu a fost stors in cel nou. Pentru fertilzarea plantelor am folosit JBL Balls iar in coloana de apa folosesc feropol(doar la schimburile saptamanale de apa) FEROPOL 24, Eazy Carbo,PPS-PRO.Iluminarea si filtrarea(am scos buretele impregnat cu carbune) sunt cele originale de la Juwel. Pestii sunt: o pereche de scalari, 4 corydoras,4 pui de ancitrusi. Am o pereche de ancitrusi maturi care au fost scosi din acvariu pentru ca imi rupeau din plantele fragede si pe care as vrea sa-i dau...
    Plantele sunt:
    Bacopa monieri,Heteranthera zosterifolia,Higrophila diformis,Sagittaria subulata,Cabomba caroliniana si cea rosie banuiesc ca este Ludwigia 'Rubin'.
    Fertilizarea o fac treptat o data cu cresterea plantelor...mentionez ca nu am teste de apa. Mopanii elimina putin tanin si dau o culoare amazionana, placuta apei.Scalarii au depus deja icre pe filtru.Pe viitor urmaresc dezvoltarea plantelor fara sa mai achizitionez pesti.

    Am atasat o poza dupa 2 saptamani: IMG_2295.jpg

  7. #187
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Botosani Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    salut lucian, frumos acvariu. nu ai zis nimic de neoane, ce folosesti? iti recomand 865 osram (din practiker)

  8. #188
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Botosani
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Salut Cristi,

    Neoanele sunt Juwel Neon T5 Day 45 w si Juwel Neon T5 Nature 45 w si deocamdata sunt multumite de ele, in plus cele de la osram nu se potrivesc ca lungime cu cele juwel.

    Mersi.

  9. #189
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Botosani Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    lucian ai trecut la lucruri serioase, nu ne-am vazut de foarte mult timp, poate reusim sa ne vedem in wk

  10. #190
    Junior Member carabina05's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    BoTosani
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lucian282000 View Post
    Va salut botaseneni!
    De 2 saptamani am un nou setup fiind si cel mai mare proiect al meu de pana acum....Am achizitionat initial un acvariu juwel RIO 180 in luna ianuarie 2013 folosit de un an de zile si o masa din PAL pe cadru metalic.M-am informat de pe forum ce ar trebui sa fac si am trecut la treaba.

    Am cumparat 25 de l de JBL Manado, o radacina red moor si trei mopani. Am atasat pe spatele acvariului folie auto super dark black. Manado a fost spalat in vreo 7-8 ape. Plantele le-am cumparat de pe forum si mi-au venit in trei zile prin posta romana. Am adugat jumatate din apa(60 l) din vechiul acvariu de 100 l si am completat diferenta cu apa de la retea tratata cu BIOTOPOL. Buretele filtrant din vechiul acvariu a fost stors in cel nou. Pentru fertilzarea plantelor am folosit JBL Balls iar in coloana de apa folosesc feropol(doar la schimburile saptamanale de apa) FEROPOL 24, Eazy Carbo,PPS-PRO.Iluminarea si filtrarea(am scos buretele impregnat cu carbune) sunt cele originale de la Juwel. Pestii sunt: o pereche de scalari, 4 corydoras,4 pui de ancitrusi. Am o pereche de ancitrusi maturi care au fost scosi din acvariu pentru ca imi rupeau din plantele fragede si pe care as vrea sa-i dau...
    Plantele sunt:
    Bacopa monieri,Heteranthera zosterifolia,Higrophila diformis,Sagittaria subulata,Cabomba caroliniana si cea rosie banuiesc ca este Ludwigia 'Rubin'.
    Fertilizarea o fac treptat o data cu cresterea plantelor...mentionez ca nu am teste de apa. Mopanii elimina putin tanin si dau o culoare amazionana, placuta apei.Scalarii au depus deja icre pe filtru.Pe viitor urmaresc dezvoltarea plantelor fara sa mai achizitionez pesti.

    Am atasat o poza dupa 2 saptamani: IMG_2295.jpg

    salut lucian! frumos acvariul, sa-l stapanesti sanatos si cu ape limpezi.

    cat de mari sunt ancitrusi maturi pe care vrei sa-i dai?

Page 19 of 40 FirstFirst ... 9171819202129 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •