Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Salutari tuturor colegilor de forum !

  1. #1
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes

    Lightbulb Salutari tuturor colegilor de forum !

    Va salut pe toti !

    Ma numesc Florin Pintea,am 27 de ani si locuiesc in celebrul cartier bucurestean rahova.
    Am de aproximativ 5 luni un acvariu Aquatlantis de 54 L dotat cu filtru aquael fan 1 plus,incalzitor 50 w,pompa de aer resun si furtun pt perdea de aer.Capacul are 2 neoane T8 a cate 15w fiecare - un aqua glo si un sylvania daylight. Substratul am uitat cum se numeste.Este de culoare rosiatica si are cam 2-3 mm.Am cumparat de curand si un sistem co2 jbl proflora bio 80 si urmeaza sa iau si pps pro micro si macro.La capitolul plante nu ma pricep,nu le stiu denumirile.

    La capitolul pesti e cam problematic...Unii vor spune ca e ciorba,altii ca e suprapopulat.Urmeaza sa mai dau din ei.Sa facem inventarul:

    4 black molly
    3 xifo
    2 Hoplosternum thoracatum
    2 ancistrusi sau pleco micuti
    2 khuli loach
    2 zebre
    1 gourami albastru
    1 barbus conchonius ?
    1 scalar
    1 cory albino

    Si pe langa pesti am si melci de substrat in jur de 20 si melci pomaceea galbeni destul de multi.

    Tin sa mentionez ca unii pesti i-am primit de la un prieten care ii tinea intr-un bol si cand a vazut ca au inceput sa moara din ei,mi i-a dat mie pe cei care mai erau in viata ca sa nu moara si aceia.Fiti blanzi cu criticile si nu incepeti cu mistouri.E un forum si cine e mai experimentat ar trebui sa dea sfaturi nu sa critice.

    Multumesc ! Toate cele bune tuturor !
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  2. #2
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    salut,si bine ai venit.da,pestii intr-adevar sunt multi,multe specii.ar fi bine sa te documentezi sa vezi ce pesti poti tine impreuna(sa vezi fiecare peste de ce conditii are nevoie).scalarul sigur iti va face probleme
    Last edited by alynn; 27-07-2011 at 12:11.

  3. #3
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Salut !Scalarul il voi da.E din cei "salvati" .Vreau sa dau si cei 2 hoplo la schimb.Si unul din xifo ca am 2 baieti si o fata si 1 din baieti sta numai ascuns ca il terorizeaza celalalt.
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  4. #4
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    foarte bine,asa sa faci..ceva poze putem vedea si noi?

  5. #5
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes

    Cateva pozne

    Pozele sunt facute cu molecular,din comoditate( ca sa nu zic lene ) .Vor urma si poze cu aparatul foto.
    Attached Images Attached Images
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  6. #6
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  7. #7
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Dupa jumatate de an revin si eu cu un post la rubrica "ïntroducere"...Lucrurile s-au schimbat de atunci.Acum am un eheim aquapro 80 de 126 l.In afara de dotarile stock(incalzitor jagger de 100 sau 150w, 2 neoane t8 de 18w,filtru 2212[initial avea 2210 dar l-am vandut si apoi achizitionat pe acesta] ) mai are un filtru extern jbl e701 si jbl proflora bio 80.Substratul este aquabasis peste care am adaugat pietris pt acvaristica din hornbach cu granulatie 2-3 mm parca si la care am mai adaugat niste bile jbl 7+ .Plante stiu ca am valisneria,sessiflora,bacopa si inca vreo 2-3 plante ale caror nume nu le cunosc.
    Pestuci am :
    5 leeri
    1 gourami albastru
    6 ramirezi
    4 neoni
    3 cory albino
    3 cory paleatus
    2 xifo rosii voalati
    1 neritina zebra
    4 melci ucigasi
    aproximativ 20 creveti.

    O sa revin si cu poze cand imi va permite timpul.Mi-as mai dori,daca are cineva, 2 khuli loach.Numai bine !
    Last edited by florinpintea; 11-01-2012 at 23:04.
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  8. #8
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Si un clip de acum vreo luna,cand nu aveam nici crevetii,nici filtrul extern.Intre timp am renuntat si la plantele de suprafata pt ca le tot tragea filtrul extern.Am uitat sa mentionez ca am si 2 labeo bicolor. http://www.youtube.com/watch?v=3ScSH...ZssQPCwB7jtttF
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

  9. #9
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    cand o sa creasca mai mari cei doi labeo nu se vor intelege
    mai bine renunti la el de acum, am avut si eu vreo 3 si tare greu mi-a fost cand a trebuit sa dau 2, fiind foarte frumosi


  10. #10
    Junior Member florinpintea's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Rahova
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Unul dintre labeo e mai mare si celalalt,care e mai mic, sta mai mult ascuns.Il mai fugareste cel mare cateodata.Dar se potoleste repede.Dar faza ciudata e ca cel mic parca nu prea creste.Ori mananca mai putin ca nu prea iese pe afara,ori nu stiu care e faza...Ma gandeam sa nu se plictiseasca singur,de aceea am luat 2.Vedem pe viitor cum e treaba.Daca se lasa cu rani sau il streseaza prea tare,il voi da pe cel mai mic.Multumesc pt sfat ! Numai bine !
    Contact
    YM florin.pintea83
    tel 0763607598

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •