Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Salutari de la un mai vechi acvarist!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes

    Smile Salutari de la un mai vechi acvarist!

    Salutari! Sun Dan din Bucuresti, si am aproape 26 de ani. Am fost un acvarist infocat cand eram mai mic (acum vreo 10 ani deja), dar m-am lasat si am decis sa ma reapuc de cateva zile. Cu toate ca am fost pasionat, nu prea am avut cine stie ce posibilitati cand eram mai mic, si cel mai mare acvariu pe care l-am avut a fost de 18 litri, si inca cateva mai mici. Imi amintesc ca am reusit sa inmultesc in afara de Guppy si Xipho si Macropodus opercularis (au niste culori cu adevarat extraordinare in perioada depunerii) si Chiclasoma nigrofasciatum (acum din cate am vazut se numeste Amatitlania nigrofasciata). Nu aveam atunci Internet si nici prea multe carti nu existau, asa ca intr-o perioada stiam sa citez pe de rost din cartea domnului Mircea Oprea (Acvaristica practica) si inca una, old-style, pe care am gasit-o in biblioteca tatalui (Z. Kaszoni - Cartea tanarului acvarist). Observ ca acvaristica a avansat enorm si sunt multi profesionisti si multe noi moduri de abordare, tehnici si produse acum.

    Dupa cum spuneam acum vreau sa ma apuc la un mod mai serios, si as prefera sa incep cu un acvariu de aproximativ 70 de litri, iar planul e sa il pun pe un raft metalic gen insurubat (de exemplu ca aici), care va sta pe balcon (daca aveti sugestii pe unde sa caut sa gasesc mai ieftin, astept cu nerabdare - eu am un Mr. Bricolage prin apropriere si am inteles ca si Hornbach ar fi o idee, dar nu am fost niciodata). Nu ma intereseaza aspectul general atat de mult, si nici nu am banii necesari sa-mi iau un acvariu de firma, eventual cu suport de lemn sau alte obiecte estetice, si prin urmare vreau sa-l construiesc eu. Pana acum m-am documentat destul de bine, am citit pe diverse forumuri straine si aici diverse articole despre cum sa-l realizez, dar tot as avea cateva intrebari. Mentionez ca ar fi primul acvariu pe care il voi face.

    Pana acum am in minte urmatoarele marimi: 82cm x 28 cm x 32 cm cu sticla de 6mm si volum total de 73 litri. Stiu ca nu sunt marimi tocmai standard, dar prefer o inaltime de numai 32 cm deocamdata, si urmeaza sa mai fac acvarii in timp de diferite alte marimi. Oricum, accept cu placere orice alta sugestie. Latimea de numai 28 cm ar veni de la faptul ca latimea suportului metalic pe care il voi cumpara cred ca va fi de 30 cm.

    In fine, ca sa nu o mai lungesc, intrebarea mea este: am nevoie si de intaritor longitudinal avand in vedere ca lungimea e aproape de trei ori cat inaltimea? (Nu stiu ce formule or fi pentru calculul rezistentei, dar am auzit ca sticla poate face burta la presiuni prea mari si as vrea sa ma asigur ca nu voi avea surprize, mai ales ca e primul acvariu pe care il fac). Sau la un volum de 73 litri cu o sticla de 6 mm nu e nevoie? In Complete Aquarium Guide ei sugereaza un intaritor longitudinal pentru marimile 80cm x 30cm x 40cm cu 6mm grosimea sticlei.

    Promit sa pun si niste poze dupa ce va fi totul gata, cu toate ca va tine ceva (nu am decat 2 hoplosternum si 2 femele guppy acum intr-un acvariu mic si vechi, si nici plante, si in plus ciclarea, de care nici nu auzisem pana de curand, o sa ia ceva timp).

  2. #2
    Junior Member Cristydan's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    FOCSANI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    bine ai venit DAN este bine sa pui intarituri la acvariu sa nu ai surprize la urma, asteptam vesti

  3. #3
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    eu cred ca ar trebui o inaltime mai mare,va arata mai bine plus de asta marimea pestilor ajunsi la maturitate vor depinde foarte mult de inaltimea acavriului

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Salut din nou si multumesc pentru raspunsuri. Zilele trecute am cumparat un raft metalic din Mr. Bricolage, dar n-am gasit decat cu lungime de 75 cm. Ieri am cumparat sticla pentru doua acvarii, cel mare avand 66x32x32 cm cu 6mm grosimea sticlei, fara intaritor in forma de H (sper sa tina). L-am lipit cu silicon special pentru acvarii si maine il voi testa cu apa. Trebuie sa recunosc ca sunt destul de mandru de realizare Am gasit sticla de 6mm grosime la numai 50 RON la un geamgiu langa Pasajul Muncii, taiata exceptional si la masura (nu a fost nevoie decat de putin smirghel pe margini - l-am dat in aproximativ 20-30 de minute). Siliconul a fost 20 RON 250 ml si 7 RON suportul metalic folosit la impingerea siliconului afara din tub.

    Inca ceva, pentru cei care isi fac acvariu pentru prima oara: procedeul incepe inca de la cumpararea sticlei, si am invatat asta pe pielea mea. Sticla pentru cele doua acvarii a fost foarte grea si nu m-am gandit sa platesc un taxi pentru doua statii, si din pacate mi-am taiat putin si pantalonii intr-un loc (ca sa ma invat minte sa iau pantaloni "buni" cand am treaba .

    Kit de testat nivelul amoniacului, nitriti si nitrati nu am gasit, o sa mai incerc in Hornbach sa vad daca au - daca stie cineva detalii va rog sa-mi spuneti, n-am mai fost.

    Urmeaza ciclarea fara pesti, doar cu plante si substrat, ciclare pe care cel mai probabil o voi face fara kit de test, sperand sa obtin rezultate bune, am de gand sa cumpar neon pentru iluminare, capace de sticla pentru acvariu si voi baga dupa prima saptamana doi Hoplosternum mici sa vad cum se descurca. Am vibrator si filtru, am si termometru, am cumparat si pietris de doua marimi diferite. Maine ma apuc de treaba.

    Mai jos atasez cateva poze (e doar un simplu acvariu inca necuratat de surplusul de silicon). Imi cer scuze pentru calitatea imaginii, aparatul foto e destul de slab, iar petele negre sunt siliconul necuratat.

    SANY1191.jpgSANY1193.jpgSANY1192.jpg

    Am facut totul bine? Sugestii pentru ciclare? Cum ar fi mai bine sa fac testul lipirii, sa vad daca acvariul picura - in cada, pe loc?
    Overhead the albatross hangs motionless upon the air...

  5. #5
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    ce vibrator ai la acvariu?bagi apa in el si vezi daca are scurgeri pe undeva

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alynn View Post
    ce vibrator ai la acvariu?bagi apa in el si vezi daca are scurgeri pe undeva
    Am un vibrator polonez Aquael de prin 1998 dar care functioneaza foarte bine si acum dupa peste 10 ani (si drept filtru am luat si un burete la 3 RON pe care probabil ca il voi prinde de geamul din spate tot cu silicon - daca are aderenta si la burete).

    Pai o sa bag apa, dar intrebarea era: sa-l mai duc pana in baie (in cada) sau sa-l umplu acolo pe stativ (si apoi sa ma chinui sa o scot cu furtunul)? Si apropos, trebuie sa-mi cumpar un furtun pentru scos resturile alimentare si excrementele pestilor, pentru ca ce am eu e prea subtire, furtun de vibrator cu numai vreo 3-4 mm grosime.

    Drept plante am cumparat azi doar 5 fire de Elodea (cred ca Elodea canadensis) de la un pet shop din Piata Obor. Stiu ca sunt mult prea putine dar o sa mai cumpar plante insa pe masura ce avansez. Si in plus stiu ca specia asta are un ritm de crestere foarte rapid, poate si 4-5 cm pe saptamana, daca nu si mai rapid.

    Inca ceva: ce tip de neon imi recomandati (prefer o intensitate medie, indeajuns cat sa pot creste plante). Bugetul ar fi pe primul loc, asa ca va rog ceva modest. Stiu ca intreb fara sa fi citit articolul de iluminare al bazinelor, dar o sa ma uit si acolo.
    Overhead the albatross hangs motionless upon the air...

  7. #7
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    eu zic ca poti sa bagi apa in el direct pe stativ...si daca are scurgeri il golesti rapid,usuci locul si bagi silicon...de ce nu-ti comanzi de pe forum plante?sunt cu gramada si in plus costa foarte putin

  8. #8
    Junior Member clau_74's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Inaltimea reala a acvariului este de 32 cm , daca scazi grasimea substratului 4-5 cm si cei 4-5 cm de sus (nu o sa-l faci plin ochi ) cu cat ramai ??? atunci nu-ti trebuie intaritura !!! Mai gandestete la cota inaltimi !!!

  9. #9
    Base member alynn's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    simleu-silvaniei(salaj)
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    n-are la ce sa se gandeasca,acvariul e facut deja

  10. #10
    Junior Member clau_74's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Dar ce pesti pune in acvariu ????

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •