Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47

Thread: Filtru UV

  1. #41
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    sry de posturile consecutive...
    app daca e debitul mai mare la filtru trece apa mai repede prin lampa si timpul de expunere la uv este mai mic deci scade si eficacitatea lampei....sper sa nu fi dat banii aiurea pe ea

  2. #42
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    daca debitul apei e mare, eficacitatea UV-ului e mica dar avand timpul de partea ta, situatia o sa se reglementeze. cum a zis si viviparu' nu instantaneu ci in cateva zile. daca vorbim de apa verde bineinteles.

  3. #43
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    pai de ce altceva sa vb???daca ma uit pe latura mica a acvariului(in lungime) nu vad celalalt capat al acvariului:| probabil ca are si particule mici in apa (ori din cauza filtrului ) ori pentru ca nu se face un ciclu calumea si nu ajung toate particulele in locul de unde trage filtrul....asta se va rezolva curand dar apa e verde...vad ca de cand am pus filtrul nu s'a factu mai rau ...dar parca nici mai bine....oricum eu nu imi dau seama....o sa fac o poza azi....una peste 2 zile si sa vedem diferenta....

    sper ca nu am dat banii aiurea pe el :|

    lumina are vreun efect(pozitiv sau negativ) adik daca tin lumina mai mult de 12 ore pe zi sa am apa verde sau ceva de genu???

  4. #44
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    pai de ce altceva sa vb???
    pai dupa ultimele informatii/plangeri culese din posturile tale:

    problema ce-a mai mare la mine acum este ca apa nu este limpede cum as fi vrut eu (nu este cristal) are multe particule mici care nu cred ca le trage filtrul si nushc e sa fac....sa iau tetra cristal whater...sau sa iau un fungistop ca sa nu mai apara ciuperci si alte probleme :||| chiar nu mai stiu ce sa iau....
    mie dupa 3 zile dupa ce am mutat acvariu din sufragerie(unde avea si lumina naturala) in hol(unde are doar lumina de la neoane vad ca a inceput sa faca un strat subtire de alge pe geam
    din posturile tale am inteles ca te nemultumeste ca apa nu este limpede si altele, nu ca ai probleme cu apa verde.

  5. #45
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    dap dar se vede cand sunt particule meci in apa...acum vad ca nu au mai crescut pe geam alge...in apa nu sunt multe particule....incat sa nu vezi dintr-o parte in alta...e apa verde :||

  6. #46
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Ce s-a mai intamplat cu acvariul tau ?
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  7. #47
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    se pare ca filtrul isi face treaba ...apa sa mai limpezit(destul de greu... ma asteptam mai repede...dar asta e) acum trebuie sa gasesc sa fac un ciclu la filtru bun...sa plimbe apa in asa fel incat sa traga toate impuritatile din apa

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •