Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47

Thread: Filtru UV

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buzau
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes

    Filtru UV

    Va salut din nou ,
    Intentionez a imi achizitiona un filtru UV , caci sincer ma tot confrunt cu fel si fel de problema, cu algele astea sacaitoare .
    Ce imi spuneti?...daca imi atasez un astfel de filtru UV , chiar as scapa de aceasta problema? si cand zic asta, fac referire la aspectul ca in acvariul meu cel nou, s-au populat mai multe neamuri de alge, unele verzi(smocuri mici) , altele filamentoase si lungi de culoare neagra-spre-albastru.. Deci, radiatia UV le-ar distruge pe toate? Intentionam ca la un acvariu de 330 L sa atasez un filtru UV de 5W .

    astept parerile voastre !

    cu stima,
    Olteanu Cosmin / Buzau

  2. #2
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Filtrul UV nu este un panaceu universal. Trebuie sa elimini cauza ce produce algele. Probabil calitatea apei, lumina, etc. Sterilizatorul UV ajuta la mentinerea sub control a algelor dar nu le elimina. UV de 5w este mic pentru acvariul tau. Eu folosesc unul de 11w la un bazin de 300l neplantat si tot unul de 11w la unul plantat de 400l.

  3. #3
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    mai bine plantezi bine acvariul, iei ceva SAE , Otto, ancistrus si melci. fa schimburi mai dese de apa, pauza de iluminat la pranz, mancare mai putina la pestani. cred ca daca faci acesti pasi nu vei mai avea probleme. nici disparitia totala a algelor nu o garantez dar vor ramane in cantitate neglijabila.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buzau
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes

    Filtru UV

    Deci,problema sta in felul urmator :
    -In acvariu de 330L am 6 carasi .
    -Plante am cateva, in special echinodorusi mari, care si ei au de suferit de pe urma algelor , deci nu pot planta mai mult de atat acvariul , pt ca daca as pune si alte plante cu crestere mai rapida, carasii le-ar devora instant(cel putin asa se comporta ai mei)
    -Lumina: 7 neoane a 18W( 2xFloura, 4xTLD830 , 1xAquarelle)- Total =126W.Am redus iluminatul de la 12 ore la 9 ore pe zi, si tot nici o modificare .
    -Schimburi de apa fac cam 30% la 7 zile.
    - Filtrare : Filtru intern, mascat cu volum de 20L (vata de perlon, ceramica, bio-balls, carbune, amoniac remover, bureti) , iar apa de scoasa de 2 pompe Resun(litraj 2000L/h).
    - Alimentatie :atat cat consuma carasii intr-un minut(cresc carasi de 4 ani, si cat de cat m-am familiarizat cu hranirea lor).
    - Nutrienti lichizi :Sera Florena, la cate 2 zile, pun cateva picaturi in apa .

    Deci, cam astea in mare vizavi de acvariul meu, sincer nu cred ca gresesc undeva anume, totul a fost bine si frumos, pana cand m-au napadit algele astea , de aceea intentionez sa cumpar un filtru UV .

    @andreic - unul de 11W ar fi indicat? - as scapa si de cele filamentoase (negre albastrui). Ce neam de filtru UV mi-ai recomanda? Tu cat il tii deschis/zi? E adevarat ca scapi si de alti paraziti, bacterii?.. Ma gandesc aici, ca specia ce o cresc eu, sufera uneori de fel si fel de agenti de genul asta, mai mult sau mai putini sacaitori pt ei .

    @ionutlatcan - Am niste melci mari si galbeni, vreo 6-7 (nu stiu denumirea), dar tot nu se ating de alge . Cat despre alte specii de pesti, chiar nu pot pune in acvariu...n-ar fi indicat cu carasii .

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Unul de 11w dupa parerea mea este suficient. Poti pune si de 18w. Eu iti recomand sa schimbi in primul rand iluminarea, adica as scapa de Aquarelle si de 830 si le-as inlocui du tuburi Osram 865 sau 965. Mai stai linistit cu Sera Florena, pune dupa cu recomanda producatorul, chiar mai putin. Scapi de paraziti si bacterii, dar trebuie sa fi atent la ce pesti vei introduce in acvariu. Melcii nu mananca alge mature, de altfel nici un animal de acvariu nu face acest lucru, toti mancatorii de alge, pesti, creveti, melci, papa algele tinere, iar UV distruge sporii acestora aflati in apa. Cauta sa verifici ce conditii ai in apa, interesant de vazut ce nivele de nitriti si fosfati ai in apa. Cauta pe cat posibil sa inlocuiesti filtrul intern cu unul extern.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Buzau
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes

    Filtru UV

    Sincer, daca ma hotaresc sa achizitionez filtru UV , am sa schimb si toate neoanele , am plecat gresit in aplicarea celor de 18 W , trebuiau puse de 30W . Dar de unde pot achizitiona de 865, 965? ..tot am citit topic-urile tale, si tu sustii vehement aceste tipuri de neoane . Ce am gasit prin comert sunt de 830, 840, 827, Aquarelle, Floura , dar nimic din cele cu specificatiile tale . Ma poti indruma intr-o locatie anume unde as putea gasi acele neoane?
    si inca o chestie, la un bazin de 330 L , plantat cu echinodorusi, ce combinatie de neoane de 30W , si cate ai aplica?

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Nu mai pune fertilizanti lichizi la echinodorusi ca degeaba pui, eu cred ca nu are ce planta sa 'manance' substantele fertilizante si de aia se formeaza alge. Incearca sa inlocuiesti picaturile cu jbl 7 balls sau alt fertilizant sub forma de bile care se baga in substrat.
    In cazul in care setupul acvariului este destul de vechi poate ai cum sa tesstzi nivelul nitratilor, se poate sa se fi acumulat si cum nu ai plante care sa ii absoarba sa favorizeze algele.
    Vezi si:
    http://www.xs4all.nl/~buddendo/aquar...dfield_eng.htm
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  8. #8
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5073. Cred ca colegul nostru te poate ajuta. Nu iti recomand tuburi de 30w, deoarece nu se prea gasesc combinatiile de neoane dorite si costa mai mult. Tot ceea ce sutstin despre tuburile fluorescente este in urma documentarii pe net, precum si propria experienta. Tuburile 965 de la Osram se apropie cel mai mult de spectrul luminii solare, dar sunt tuburi de mare definitie cu un IRC peste 90, dar randament mai scazut. De aceea recomand sa fie combinate cu tuburi Osram 865 care sunt de mare randament. Poti daca doresti mult sa folosesti si un tub Fluora dar nu mai ai de ce. Fluora are o temperatura mare 8800k IRC peste 90 dar randament mic, il folosesti pentru linistea ta. Fertilzantul pe care il folosesti din cate stiu eu se foloseste pentru completarea microelementelor din apa in urma schimburilor de apa. Nu prea exista planta din ce stiu eucare sa nu aiba nevoie de a fi fertilizata prin frunza si echinodorusii nu fac exceptie. In loc sa folosesti Florena poti pune in apa picaturi de la JBL zilnic si completezi cu Florena la cantitatea de apa schimbata saptamanal.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sibiu
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    pune niste anubias pt. ca se hraneste din apa si n-o mananca carasi si cum sa mai zis nu mai baga fertilizanti lichizi deocamdata.masoara daca poti si fosfati

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    si ca sa fie clar nu o sa scapi de alge cu UV-ul in vecii vecilor. acesta distruge doar ce trece prin el, te ajuta putin de tot la alge exceptand 'apa verde'

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •