Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 47

Thread: Filtru UV

  1. #21
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    pai dap ...la mine deja merge....am avut o problema cu el (se facuse verde tot) si nu mai vedeam de pe o parte a acvariului pe cealalta si am facut un reset si am luat colonii de bacterii pentru ciclare(nu puteam sa stau atat de mult cu pestii in acvariul mic ca mureau) si acum se pare ca cel mai important lucru este acizitionarea unui filtru cu uv pentru ca se pare ca apa o sa se faca cum era inainte...desi am spalat si acvariul si substratul si tot....

    echipamentele o sa le iau pe parcurs ...in functie de importanta lor....acum cred ca primul lucru ar fi un filtru cu uv si apoi o instalatie de co2...asta nush la cat m-ar duce(co2-ul) dar o sa le iau....

    problema ce-a mai mare la mine acum este ca apa nu este limpede cum as fi vrut eu (nu este cristal) are multe particule mici care nu cred ca le trage filtrul si nushc e sa fac....sa iau tetra cristal whater...sau sa iau un fungistop ca sa nu mai apara ciuperci si alte probleme :||| chiar nu mai stiu ce sa iau....

  2. #22
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nu mai lua prostii. Pune in filtru Siporax, dupa care orienteaza-te spre o instalatie de CO2(una entry level cu butelie reancarcabila costa cam 700 lei), dupa care sterilizatorul UV.

  3. #23
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Meebo nu esti singur.
    Dupa o perioada in care acvariul a mers OK mi-a aparut "apa verde".
    Am schimbat substrat, filtru, plante, iar in ultima instanta am scos toti pestii.Nu pot scapa nici de-al naibii.
    Lumina ca la carte, 2 prize programabile digitale, etc.

    Asa ca ieri m-am enervat si am dat comanda de UV de 11 W la zooplus.
    Luni imi vine, iti voi spune apoi ce rezultate au fost.

  4. #24
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Eu am scapat in 20 de ore de apa verde asa k ...... merita fiecare leutz, o sa ai o apa in acvariu asa cum nu ai avut niciodata!!!
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  5. #25
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    @zfcristian cat te-a costat pe tine cu totul (adik tot filtrul cu transport cu tot) filtrul cu uv!
    @andreic o sa caut o instalatie de co2 (daca sti vre-o firma anume care e mai buna sau vreun model anume astept si sugestii) app -700 de lei inseamna 7 milioane????daca e asa....mai are de asteptat ceva timp ) ink o luna )

    ce este siporaxul si la ce ajuta??

    eu sper sa scap (adik sa nu mai apara ink odata apa verde).....


    ink o intrebare....mi-a cumparat tata zilele trecute tetra easybalance care zice ca stabilizeaza valorile indicilor inportanti de pH si kH si reduce fosfatii si nitritii....sa bag in acvariu sau nu??:-??

  6. #26
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    zf cristian ink o intrebare....ce inseamna ca o sa am apa cum nu am mai avut pana acum???e clara(cristal) cum e cea de la urbanpets sau ca este foarte buna pentru pesti/plante....mie dupa 3 zile dupa ce am mutat acvariu din sufragerie(unde avea si lumina naturala) in hol(unde are doar lumina de la neoane vad ca a inceput sa faca un strat subtire de alge pe geam.....

    in legatura cu instalatia de co2 nu gasesc si ceva mai ieftin :-SS ca sa pot lua mai repede???

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    bucuresti-aviatiei
    Posts
    437
    Post (Dis)Likes

    re

    scuze pentru cele 3 posturi consecutive ) am gasit ce este siporaxul si ce face...dar am o intrebare....mai este nevoie de siporax daca am luat ceramica de la jbl???cu pori mari??scrie ca este excelenta pentru filtrul biologic....(daca iau o sa inlocuiesc bioballs-urile cel mai probabil....) dar vreau sa stiu daca este neaparat necesara

  8. #28
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Eu l-am luat de la Urbanpets, JBL Aqua Cristal UV-C 11 W la 400 si ceva de Roni iar apa este de o claritate rar vazuta, ai impresia k pestii zboara , nu k ar fi in apa
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  9. #29
    Base member Gabi Dan's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Radauti jud.Suceava
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Eu l-am luat de la Urbanpets, JBL Aqua Cristal UV-C 11 W la 400 si ceva de Roni iar apa este de o claritate rar vazuta, ai impresia k pestii zboara , nu k ar fi in apa
    Mai am 72 ore pana vine UV, de ce esti sadic?
    Rasucesti cutitul in rana

  10. #30
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Stai linistit, nu e sadic. Si nu e cutit. E un ciob de sticla!!!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •