Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Buna tuturor

  1. #11
    Junior Member Cristydan's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    FOCSANI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    salutare si bine ai venit, in filmuletul tau nu se intelege mai nimic nu vad sa fie iluminat ,pietris colorat albastru incearca sa schimbi substratul daca vrei sa ai plante poate nu supar cu un sfat
    http://www.youtube.com/watch?v=YTC8EdnKyJc

  2. #12
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Deeci... noutati...

    In acvariul mare am facut o serie de schimbari:
    - am luat aia 4 albonubes pe care mi-i doream de atata vreme (ideea era sa ii bag in acvariul mic cu endlerii, dar cand am vazut ce frumos se joaca cu neonii si ce frumos umplu partea de sus a acvariului, au ramas in cel mare)
    - am luat o pereche de ancistrus (stiu ca am aglomerat rau, dar e mult mai bine acum... femela mea care era singura nu mai e agresiva si si-au facut cuib intr-o nuca de cocos...)
    - am pus fundal si laterale negre
    - am redus filtrul sa nu mai franjureze betanul...
    - am schimbat neonul ca era vechi si de aia se vedea asa
    - am dat cei 4 Pomaciosi (acum ei stau la cineva cu anubias si carasi si plantele mele sunt in regula)
    - am pus niste bacopa si blyxa si am plantat cu marsilea (la inceput mi le scoteau cory dar acum au prins radacini)
    - s-a votat in casa si la 2 la 1 a ramas nisipul albastru.. sorry guys - stiu ca nu va place...
    - a si o veste proasta ... mi-a murit acum o luna una din femelele de xipho... nu stiu exact de ce... credeam ca fata si am pus-o cateva zile in fatatoare... deci sau a murit de dropsy sau de la stresul in fatatoare...

    Mi-am luat un acvariu nou de 35 litri:
    - are un bec economic philips de 15W - 865
    - fundal si laterale negre
    - nisip negru
    - o pompa cu bolborositor
    - un filtru Hailea pt acvarii de pana la 60 litri...
    - 9 endleri clasa N black bar
    - cativa creveti red cherry
    - o pereche de colisa lalia clasici
    - ca plante este cam la fel cu cel mare, doar ca are in plus un anubias, o cryptocoryna, riccia, stringy moss si este plantat cu parvula in loc de marsilea

    Pana acum setupurile merg.. plantele au crescut (chiar si ludvigia, aromatica sau blyxa) - trebuie sa le le raresc la doua saptamani, tuberculatii s-au inmultit, ancistrusii si colisa si-au facut cuib, cory trebuie sa depuna, femela de xipho trebuie sa fete, si vreo trei femele de endler, ca si crevetii... Plantele cresc, alge n-am (si sper sa nu fac), apa e curata si nu pute si pestii nu par bolnavi si nu se ataca...

    Momentan in acvariul mic este cam varza... endlerii au prins gust de rcs (am prins o femela in gura cu un rcs cat ea de mare) si masculul de colisa imi smulge toate plantele sa isi faca cuib...
    Buretele il tin mai ales sa se ascunda crevetii si caut nistre dragon stone sau o cioata ceva cu care sa il inlocuiesc. Acum mai trebuie nite parvula sa inlocuiesc cea din cuib (sper sa termine odata cu cositul) si niste neritine si gata... pot zice ca imi plac acvariile

    Acvariile - cu lumina si fundaluri noi



    Nici acvariul mare nu pare asa suprapopulat... (nu e asa intunecat... a iesit poza ciudat)



    Acvariul mic, asteptand colisele



    Poza artistica cu un mascul de endler



    Poza artistica cu un crevetel (din pacate pe cale de disparitie )



    Masculul de colisa construind cuibul si femela dand sfaturi din spate



    Neonii curiosi sa vada nuca de cocos



    Poza veche cu fundalul vechi si lumina chioara - pentru comparatie..



    Last edited by Corwyn; 31-08-2011 at 20:49.

  3. #13
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    banuiesc eu ca ai avut ceva de lucru pana aici..sa te bucuri de ce ai realizat..
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  4. #14
    Base member Corwyn's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    333
    Post (Dis)Likes
    Finally:
    Am schimbat neonul de 15 W 785 cu doua becuri economice de 18W 865 si nisipul acela albastru tipator cu unul fin negru de la JBL si e mult mult mai bine (se vad superb culorile pestiucilor).
    In rest pestii is fericiti si sanatosi. Din pacate colisele mi-au murit de DGD dar de atunci Endlerii si rcs se inmultesc ca nebunii. Am bagat si 3 ghost shrimpi, dar decamdata se inteleg cu restul lumii.. cand mai cresc ii bag in cel mare...

    As mai vrea niste babaulti, niste asasini si.. cam atat...

    PS: Apa era cam cetoasa ca abia pusesem nisipul.. acum e cristal


    Colourful community


    Colectie de Neoni.


    Gogu al meu a crescut


    Lumina noua, nisip nou


    Jungla mica


    Noua generatie de Endleri

    Si.. un filmulet:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •