Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47

Thread: Decoruri/Idei/Biotopuri. Un preview la cum un acvariu de Malawi trebuie sa arate.

  1. #41
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti-Matei Ambrozie
    Posts
    337
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    O pledoarie pentru Malawi.
    http://www.youtube.com/watch?v=xVVKQ...ture=endscreen
    Site cineva ce specie este cel in intervalul de timp 2.02-2.05?
    Da, este un mascul Labeotropheus fuelleborni (Hora Mhango)
    Multi vad, putini cunosc !

  2. #42
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Cea mai frumoasa crescatorie pentru Malawi cichlids pe care am vazut-o pana acum.
    http://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=nxdm4xjCJsE

  3. #43
    Junior Member Korleone's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    Datorita faptului ca nu am gasit un alt topic mai apropiat intrebarii mele, intreb aici (ceva ce ar putea parea stupid) :
    Voi, cei care nu aveti background 3d la ciclide, stergeti geamul din spate al acvariului ?
    Dilema mea apare din faptul ca de fiecare data cand trebuie sa il sterg pe cel din spate, trebui sa stric/misc decorul din pietre. Multumesc.

  4. #44
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Korleone View Post
    Datorita faptului ca nu am gasit un alt topic mai apropiat intrebarii mele, intreb aici (ceva ce ar putea parea stupid) :
    Voi, cei care nu aveti background 3d la ciclide, stergeti geamul din spate al acvariului ?
    Dilema mea apare din faptul ca de fiecare data cand trebuie sa il sterg pe cel din spate, trebui sa stric/misc decorul din pietre. Multumesc.
    Salut, cred ca prevenirea algelor e o solutie mai buna. Adica, sa aranjezi lumina in asa fel incat sa nu bata pe geamul din spate. Eu am colant negru, si o lampa DIY care am facut-o cu o bolta astfel incat spatele sa fie in penumbra. De cand am facut acvariul si pana azi, cred ca o singura data am sters geamul, desi nu era neaparat necesar. Bafta si spor

  5. Likes dandumitru liked this post
  6. #45
    Junior Member Korleone's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    Are cineva vreo idee daca e bun/sanatos acest nisip la un acvariu de ciclide? L-a mai folosit cineva? Multumesc

    http://www.evasion.ro/Constructii/Ci...-0-30-6--40KG/

  7. #46
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salutare. Eu iti recomand sa uiti de orice nisip care nu e catalogat pentru acvaristica!
    Pot fi substante in el care sa dauneze grav pestilor (si nu imediat, ci in timp). Poti fi si norocos... dar iti asumi riscul?
    Eu cunosc pe cineva personal, acvarist serios, care totusi a riscat cu un astfel de nisip (necatalogat a fi pt acvarisitica) si care si-a destabilizat acvariul si imbolnavit pestii.
    Stiu, nisipul de constructii are pretul mai avantajos, dar nu facem constructii aici, nu?

  8. Likes Korleone liked this post
  9. #47
    High member vtibi's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobesku View Post
    Salutare. Eu iti recomand sa uiti de orice nisip care nu e catalogat pentru acvaristica!
    Pot fi substante in el care sa dauneze grav pestilor (si nu imediat, ci in timp). Poti fi si norocos... dar iti asumi riscul?
    Eu cunosc pe cineva personal, acvarist serios, care totusi a riscat cu un astfel de nisip (necatalogat a fi pt acvarisitica) si care si-a destabilizat acvariul si imbolnavit pestii.
    Stiu, nisipul de constructii are pretul mai avantajos, dar nu facem constructii aici, nu?
    buna
    nu vreau sa ma bag prea tare, dar eu am in acvariul cu ciclidele africane nisip cuart cumparat tot dintr-un magazin de constructii, nu este asa de albdar e un bej deschis si la lumina da chiar bine. L-am clatit odata si l-am bagat in acvariu, a doua zi am bagat pestii si nu am avut nimic cu ei. Poate are importanta majora de unde provine nisipul. totus nueste totuna sa dai 80 ron pe 40kg sau 22ron
    o simpla parere

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •