Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47

Thread: Decoruri/Idei/Biotopuri. Un preview la cum un acvariu de Malawi trebuie sa arate.

  1. #1
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes

    Decoruri/Idei/Biotopuri. Un preview la cum un acvariu de Malawi trebuie sa arate.

    Dragi iubitori de ciclide africane de lac, pentru ca pe forumul nostru reiese un monopol cum trebuie sa fie format un acvariu de Malawi, am decis sa fac un thread dedicat modelelor de amenajari pentru acesti pesti.

    Pentru ca lacul Malawi este o imensitate de lac e pueril sa zicea ca trebuie facut acvariu doar intr-un anumit fel. Dupa ce vedem multe documentare putem observa ca sunt locuri cu nisip doar, cu pietre ascutite, cu pietre rotunde, cu plante, cu plante moarte, multe multe tipuri pe care noi le putem transcrie intr-un acvariu.

    Voi incepe cu cateva exemple agreate de mine personal si doresc ca fiecare sa posteze un filmulet cu ce acvariu le-a placut si eventual un motiv.

    Astfel cand un nou user decide sa faca un acvariu va avea o optiune care sa se potriveasca si pentru el.


    Motiv:
    Mbune + Hap's, frumos selectionate si un design inedit al pietrelor, aceasi culoare, acelasi format, bine stackuite.



    Motiv:
    Hap's majoritatea si C.Moory , un acvariu dinou diferit fata de tot ceeea ce sa prezentat pe forum si notiunea de “frumos” la noi.




    Motiv:
    Selectie deosebita de atenta la pesti Malawi de o frumusete rara + acvariu cu fundal si nisip.

    Se deosebeste prin atentia acvaristului care sa documentat si a stiut cum trebuie sa ii tina pe acesti pesti frumosi.



    Acvariu romanesc, frumos si cu fundal si pietre special alese pe aceasi tema.



    http://www.youtube.com/watch?v=C_yVFWNTrBs
    Motiv:
    Acvariu nemtesc , design unicat. Piatra vulcanica actioneaza ca mediul adeziv pentru mai multe bacterii bune, astfel apa de buna calitate. Daca nici nemti nu au grija de pesti …




    Motiv:
    Unul din favoritii mei, un joc de lumini si umbre foarte bine pus in evidenta.




    Motiv:
    Domnu este crescator de ciclide africane in anglia si asa a decis el sa aiba un acvariu acasa doar pentru el.
    Pesti lui o duc bine, daca te uiti la crescatoria lui iti vei da seama ca stiu mai multe chesti despre pesti ca noi pentru ca are in acvarii de 200L cubice o multitudine de masculi si toti colorati ceea ce ar sfida legea noastra cu Dominant si Subdominat.
    Uite crescatoria: http://www.youtube.com/watch?v=yFaLo1Bosmk

    Asteptam cu interes si alti colegi cu cate un model.
    Sper sa va fie de folos cand va amenajati noul acvariu in alegerea corecta atat pentru placerea voastra cat si pentru pesti.

    O zi buna.
    Last edited by Kin; 28-06-2011 at 02:36. Reason: Ti-am modificat eu cuvantul "pietri" in tot textul, daca ai uitat de la articolul anterior pana acum.

  2. #2
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Sa-mi aduc si eu aportul. Primul search pe youtube cu cuvintele "Malawi biotope tank" si rezulta acvariul arhicunoscut al lui Pomi:



    Apoi mai vad unul superb al lui Clyde



    Un superb filmulet facut de Domnul Calin care reflecta o viziune mai profi ca sa spunem asa, excelent.





    Si sa nu uitam de acvariul colegului Pesticu, care mi se pare extraordinar, vazut pe viu.



    Toate cele de mai sus pentru mbune in principal.

    La Haps nu pot sa zic ca am investigat foarte mult, dar nu pot sa nu amintesc de acvariul colegului nostru Crys, care a luat premiul "Tank of The Month" in Martie anul acesta pe Cichlid-Forum.com Dovada aici
    Eu cred ca este demn de luat in seama



    Am pus special filme cu preponderenta romanesti ca sa se vada ca si in tarisoara asta a noastra se poate.
    Last edited by bobesku; 27-06-2011 at 15:43.

  3. #3
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    Frumos bob, dar primele 4 acvarii sunte exact identice.

    Ideea acestui thread este de a prezenta ceva diferit. In fiecare filmulet postat de mine e altceva decat pietri rotunde aranjate altfel.
    Din ce ai pus tu e exact aceasi idee monopola, fa-l asa ca doar asa e bine.

    Ma uit peste filmuletele din lacul Malawi si vad multe feluri de pietri ...

    Nicidecum doar rotunde...

  4. #4
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Categoric, se poate aranja in multe feluri. Pietrele sunt si cu muchii mai drepte in anumite Reefuri din Malawi.
    Nu cred ca e natural sa se foloseasca pietre marine cum se gaseste in multe filme pe net. Sau pietre in diferite culori. Acvaristul poate folosi si mingii de cauciuc si pestii sa fie ok, dar daca vrei ceva apropiat de natural, e nevoie de mai multa atentie. Iarasi, plantele! Exista plante si in Malawi, dar cred eu ca e mai greu sa le pui in valoare intr-un acvariu de hobbyist, de-acasa. Fie el si de 2-3 tone. Uitati aici un exemplu de acvariu gigant care are si plante:

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Preferatele mele:


  6. #6
    Member air's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Buzau/Bucuresti
    Posts
    279
    Post (Dis)Likes
    Inca un acvariu frumos, al unui roman din Italia:

  7. #7
    Member rossi46's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    De asta ce ziceti?
    Vizionati filmuletul in HD


  8. Likes RedFire liked this post
  9. #8
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    Acvariu de Malawi in viziunea mea.


  10. #9
    Member habar_name's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    IASI
    Posts
    245
    Post (Dis)Likes
    Mi-am sters primul comentariu, cu scuzele de rigoare. Tot nu pricep de ce ai desfintat acvariul asta, care dupa mine este reusit, singurul defect este fisia de lumina de sub capac, care probabil era prezenta din intimplare in momentul filmarii din cauza evaporarii. Momentul cel mai avantajos este seara, cind este intuneric in camera si atunci fisia asta nu da bine.
    Last edited by habar_name; 29-06-2011 at 01:42.

  11. #10
    Member habar_name's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    IASI
    Posts
    245
    Post (Dis)Likes
    Deci sint plante de plastic intr-un acvariu propus ca biotop... Nu trebuie sa fiu clarvazator sa imi fie clar ca viziunea asta e cam sintetica.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •