Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 141 to 147 of 147

Thread: Primul meu acvariu - Foto-reportaj

  1. #141
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    usureeeel, nu te grabi sa dai cu toate alea de aruncatelea, ca la alge e exact invers, iti trebuie rabdare. Sa nu crezi ca vreunul din noi a reusit sa scape altfel din lupta cu algele. E ceva... firesc nimeni nu a fost ocolit de astfel de probleme. Nu cred ca lumina este elementul esential in treaba asta ci felul in care merg plantele si nutrientii din apa. O planta sanatoasa are sanse mici sa fie invadata de alge. Iar daca ai in acvariu substante care constinuie hrana pentru alge sa nu te miri. Incepi prin a identifica algele.
    (si nu se inmultesc prin spori ca mucegaiul, stai linistit. Iar melcii maronii sunt foarte buni contra unelor alge, watch this)
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  2. #142
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti - Calea Grivitei
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    sorine.. vorbim in 2 ore, dupa ce apuc sa fac o poza la acvariu eu te cred ca pot lupta cu algele astea, insa de cand incerc sa scap de ele, cred ca mai rau am facut, si mi-e frica sa nu imi afecteze pestiucii :(

    s-au inmultit peste limita si chiar nu mai stiu ce sa fac. cum am zis, sunt alge barboase, filamentoase. o sa vedeti in poza ce va sa vina :( ..

  3. #143
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Si eu zic tot asa sa nu te grabesti. Hai intai sa vedem ce alge sunt si ce se poate face, ca sigur se poate face ceva.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  4. #144
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti - Calea Grivitei
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    ok atunci. promit sa mai astept. o sa fac poza si astept parerea voastra.

    insa curatenie tot trebuie sa fac, ca e prea multa mizerie pe jos in acvariu. sa scot pestii in alt recipient in timpu asta, pana se aseaza un pic apa dupa sifonare? sau e stresu mai mare pt ei mutatul, decat mizeria care se va ridica la sifonare?

  5. #145
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Nu-i muta, faci curat cu ei in acvariu.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  6. #146
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti - Calea Grivitei
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    asta am facut.. am scos aproape 50% din apa deja existenta, chinuindu-ma sa curat mizeria care se adunase pe substrat. Nu stiu de la ce a aparut, semana a excremente de pesti, dar nu cred ca au putut face atata in doar 4 zile de cand schimbasem/sifonasem apa.

    am dat vina pe algele care produceau asa ceva, fiind pline de chestia asta maronie.

    plantele le-am scos, spalat, curatat pe cat putut, renuntat la unele care erau f atacate (nu aruncate ci puse singure in vaze transparente cu apa poate isi revin).

    simteam ca e ceva in neregula, ca prea explodase mizeria. filtrul, care desi inca functiona, era aproape infundat si cred ca nu mai facea fata. Din pacate, acest lucru a fost fatal unui neon si unui ancistrus, i-am gasit morti azi cand am venit de la munca :(

    acum e mult mai aerisit acvariul (mai putine plante) si parca arata mai bine asa. sa vedem cat dureaza pana apar iar nesimtirile de alge :(

    ce sa fac sa le micsorez sansele de a se dezvolta?

    Uitati cum arata acvariul pana sa ma apuc de treaba (a durat aproape 3 ore totul).




    PS: scuze de calitatea pozelor, dar nu am mai avut timp sa pun bliturile. am vrut doar o imagine documentar.

  7. #147
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    io am o armata de pomacea care papa tot si nu am picior de alga , pe viitor fa si tu la fel,
    in cazul de fata ai nevoie de rabdare si tutun plus ceva chimicale dar asta e alta treaba
    trebuie sa elimini cauza care favorizeaza algele nu algele, ele vor disparea [muri] singure daca elimini sursa hranei
    1 redu cantitatea si timpul de iluminare [am inteles ca ai mai adaugat doua neoane ne spui si de care]
    2 schimbari zilnice de apa 10-20% cu aspirarea substratului
    3 adauga algumin si algizit de la tetra cica este bun
    4 verifica no2 iar daca este mare foloseste nitrat minus tot de la tetra
    5 pune in acvariu pastile de biocoryn si in filtru bactozym tot de la tetra
    6 mincare mai putina la pesti, udata in prealabil cu sera fistamin
    in rest rabdare si tutun

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •