Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Boala din cauza acvariului

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes

    Boala din cauza acvariului

    ce spuneti despre : http://stirileprotv.ro/stiri/interna...n-acvariu.html ?

    pe mine chiar ma sperie ideea unei bacterii care sa o iau din acvariu...

  2. #2
    Very high member Nicu Iuja's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Baneasa; Ilfov-Silistea snagovului
    Posts
    1,228
    Post (Dis)Likes
    Ai grija mai bine pe unde calci cand te duci la scaldat! Verifica bine daca te vad toti soferii cand pui piciorul pe zebra, mananca sanatos si fa sport.

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni, Drumul Gazarului.
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    In 30 de ani de acvaristica la cata apa am scapat in gura cu furtunul trebuia sa fiu pa demult, ar trebui sa eutanasiez si catelul ca prinde purici si vectorul de transmitere al ciumei sunt puricii, pasarile au intre fulgi diferite ganganii deci eliminam si pasarile si asa intram noi in incinte de sticla ermetice poate e mai bine, si in loc de filmul " baiatul din balon" ne vom numi generatia in camera etansa...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Da , "asa intram noi in incinte de sticla ermetice" vorba lui @bigdaddy iar cand iesim din ele ne imbolnavim imediat caci am devenit prea sensibili , de curand am avut o problema cu pielea de pe fata , pur si simplu mi se decojea pielea , am consultat dupa recomandari un doctor dermatolog care are cabinet la o policlinca pe la Iancului , diagnostic : dermatita seboreica , cauze ....o gramada : probleme ficat , stres , ...., am scapt cu tratamentul prescris in 5 zile , doamne ajuta caci mi-au spus ca s-ar putea sa raman pe viata cu tratamentul , am facut o multime de analize chiar si HIV , analizele au iesit bine asa incat era clar ca stresul era motivul , in urmatoarele zile mi-am propus sa devin un nesimtit ca sa nu mai ma stresez , doctorul mi-a spus ca dermatita seboreica este rezultatul organismului de a se autoapara de ceva ( dar nici pina in prezent nu se stie mai exact de ce ) si astfel inlatura pielea de pe fata odata cu microbii .
    Last edited by danielachirea; 16-07-2011 at 13:02.

  5. #5
    High member fulvius's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    BT
    Posts
    711
    Post (Dis)Likes
    microbii sunt peste tot in jurul nostru..totul depinde de imunitatea fiecaruia de a se apara..pe unii ii doboara pe altii ii calesc...
    Last edited by fulvius; 16-07-2011 at 13:49.
    A fi DOMN e o-ntamplare / A fi OM e lucru mare Lory http://forum.acvarist.ro/showthread....-Inceput-timid

  6. #6
    Member liaam's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Tulcea
    Posts
    220
    Post (Dis)Likes
    asta este o tampenie "injectata" pentru a se impune anumite conditii sau profituri ale marilor companii ( mass-media, farmaceutice, de comert poate importuri sau noi legislatii cine stie bla bla etc. etc. ) suntem prea mici sa le intelegem sau sa le cunoastem adevarata cauza acum.. in rest cum spune mai toata lumea de pe aici ( care nu "inghite" bullshitul asta ).. cu totii murim mai devreme sau mai tarziu, este doar o chestiune de timp, si cel mai important lucru este ca ramane de vazut cine sau ce ne omoara sau daca murim de batranete.. in orice caz si chiar daca ar fi adevarata treaba asta tot nu m-as lasa de acvaristica ( e ca si treaba aia cu persoanele care nu se apuca de fumat de frica sa nu se imbolnaveasca de cancer si pana la urma mor de cancer )..daca ma las de acvaristica si o sa mananc sushi e posibil sa mor tot de aceeiasi prostie nu ?..si ce am rezolvat ?..m-am privat de una din cele mai mari pasiuni/placeri ale vietii din cauza unor idioti

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti sector 3
    Posts
    188
    Post (Dis)Likes
    Dom'ne ... adevarul e ca se poate contacta o boala foarte grava.
    Eu personal am contactat boala asta cu aproape 30 de ani in urma, cand am reusit sa umplu un borcan de muraturi cu o sumedenie de pui de guppy. De atunci n-am mai scapat de boala asta, boala care uneori aduce ceva gauri in bugetul familiei, insa in marea majoritate a timpului produce mari satisfactii.
    Hai sa va loveasca microbul acvaristicii

  8. #8
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by liaam View Post
    asta este o tampenie "injectata" pentru a se impune anumite conditii sau profituri ale marilor companii
    Si cam care ar fi profitul marilor companii daca tu te speli pe maini dupa ce umbli in acvariu sau daca tu nu tragi cu gura apa din bazin (la furtun)?
    Last edited by Liviu M; 16-07-2011 at 16:03.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  9. #9
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Pfff...pot să mă râd??..de ei bineînţeles, aşa poate scap şi de stres. Peştii mei au o singură boală....sunt nişte nehaliţi. Noroc că vaccinul pentru boala asta e la mine în mână.
    Semnatura

  10. #10
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    .... suntem GRAV bolnavi si vom ramane asa !!!
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •