Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Roca vulcanica in filtre-ce tip?

  1. #1
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes

    Roca vulcanica in filtre-ce tip?

    Salut,
    Am vazut recent la un magazin ce nu are legatura cu acvaristica,roca vulcanica destul de aratoasa,in sensul ca erau bucati maricele si foarte poroasa.
    Mai exact roca vulcanica pentru gratare cu gaz.
    Intrebare:
    -Poate fi folosita aceasta roca in filtre pentru iaz?
    se trateaza cu ceva in prealabil?
    Eu as face un bakki cu multa roca din asta,daca ar fi buna.
    Ce ziceti de asta:
    http://hendi.shopmania.biz/cumpara/p...ru-9-kg-599023
    Last edited by goodmans; 22-06-2011 at 11:02.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Am vazut si eu in Dedeman si mi-am pus aceeasi intrebare oare o fi buna sau nu la filtrare. Primul meu filtru multicameral a avut si roca vulcanica dar s-a sfaramat dupa prima iarna. Acum 3 saptamani mi-a adus sotia o bucata de roca vulcanica din Islanda si am studiat-o bine si era clar diferita de cea care am avut-o eu. Asta din Islanda pe care o am are pori ff fini si ar fi excelenta pt bakkie shower. Ma gandesc ca si asta de gratare ar face fata la filtrare.

  3. #3
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Trebuie avut in vedere ca roca vulcanica e poroasa dar porii nu comunica cu cei din adancime. Studiat teoretic suprafat de colonizare pentru bacterii este mica, adica ce e la exterior poate putin in adancimea bucatii de lava, maxim 2 mm. Nu este la fel ca si o ceramica sau sticla sinterizata produsa expres pentru asa ceva. Folosita roca in cantitati foarte mari e posibil sa acopere necesarul unui acvariu/pond relativ la dimensiunea filtrului sau wetdry-ului. Din cate stiu la ceea ce urmariti voi mai bun ar fi un span de plastic, gen paie sintetice sau rezultat din industria plasticelor sau gratare de plastic dese montate la 20-40 grade si unele peste altele cu distantiere.

    My .02

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    S-ar putea sa fie asa cum zice scifficus, ca lava vulcanica e folosita destul de rar la filtrare. Cel mai performant la bakkie shower e bacteria house facut de Momotaro dar pretul este foarte mare.
    Goodman ai grija ca se colmateaza bakkie showerul daca tragi apa direct din iaz, eu folseam un burete la intrare dar tebuia spalat zilnic, fapt ce nu-mi placea.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    pai asa am sa fac,o sa pun burete la intrare si-l spal zilnic,urmaresc solutii ieftine.
    Oricum nu va fi namol sau kka de pesi pt ca o sa bag pompa ce vine de la skimmerul de suprafata,deci vor fi frunze si praf,multe tamanand oricum in cosul skimmerului.
    La aia pe site exista 2 tipuri de roca,aia din linkul meu e grosiera,banuiesc ca are pori destul de mari.
    Cea ambalata la 3KG am vazut-o ieri,am desfacut cutia si mi-a placut ce era in ea,era foarte foarte poroasa.
    Chiar am sa incerc la 140ron/18KG de roca,merita....si niste cosuri gaurite.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa vezi cum merge dar ai grija ca peste tot scrie ca la bakkie shower iti trebuie presiune mare de apa. Eu pana anul trecut aveam la bakkie shower o pompa de presiune si mergea super ok iar anul asta am zis sa pun una normala de volum ce consuma putin si rezultatul s-a vazut imediat, a trebuit sa schimb pompa.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    eh,asta nu-mi prea place pt ca nu-mi plac pompele de presiune,sint si scumpe si consuma si mult
    totusi,poti sa-mi faci o recomandare pt o pompa de 6000-8000L de presiune?
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Sa ne intelegem la ce spun eu pompe de presiune. De ex eu am doua pompe de 6500 de litri/h una ECO Max olandeza cu un consum de 65 w iar alta Resun cu consum de 130 W. Diferenta intre ele este mare, Resunul urca mult mai mult si are presiune mai mare se vede clar diferenta. La acelasi bakkie shower Resunul imprastie apa peste tot si trebuie acoperit filtrul iar la Eco nu imprastie deloc apa, cade gravitational.
    La ora asta doar Resun am mai gasit pe-aici prin piata aduse din Ungaria.
    Alea adevarate de presiune costa mult si asa cum zici consuma mult.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Salut.Dupa ce m-am saturat de filtre interne/externe sunt in procesul de turnare pentru un filtru langa bazin de 4x1x1 m,pentru care voi folosi o pompa de debit de 22000l/h si 175W.Acum

    -ce material filtrant recomadati si de unde?
    -cu ce material tencuiesc bazinul pe interior?
    -vanzatorul de la care cumpar pompele nu mai are doar UV de 24W si 4500l/h.E decent la `17m cubi?

    Mersi.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Eu aceeasi pompa de 22000 folosesc la un bazin de 25 m3. Ca material filtrant in momentul de fata am doua camere cu Japan Mat si pt sedimentare perii de 50/15 cm. Incearca sa cumperi o lampa de 55w cu o pompa mai mare.La lampa mea folosesc o pompa de 6500 l/h si merge ok.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •