Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Boli transmisibile la om

  1. #11
    High member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BUCURESTI - Militari Apusului.
    Posts
    701
    Post (Dis)Likes
    da...ranile deschise sunt periculoase in acvariu, eu de fiecare data cand am o rana si umblu totusi la acvariu, am grija sa ma spal cu spirt la rana.
    ضصثيفغهنتانمعهخجدطايلاةنناةووثلرسئلاسشقعهىةوز طج لذبلغهحكا
    .........si uite asa mi-am luat acvariu : http://www.youtube.com/watch?v=ConVJ2dnI-U

  2. #12
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Re: boli transmisibile

    Quote Originally Posted by tdr65pnt
    M-am infestat in momentul in care am tras apa cu furtunul - nu am crezut ca bolile pestilor se pot transmite.M-am tratat cu antibiotice intr-o saptamana.Nu a fost deloc placut.
    Costa 6 roni un furtun cu pompa manuala de amorsare. Se gaseste oriunde, numai sa intrebi. Daca vrei mai bengoasa, are si JBL un model dar la vreo 150 roni.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    de curind, cind am schimbat apa in acvariu, mi-a sarit un strop de apa in ochi. m-am spalat imediat. in continuare ce e de facut?

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nickserr
    de curind, cind am schimbat apa in acvariu, mi-a sarit un strop de apa in ochi. m-am spalat imediat. in continuare ce e de facut?
    Pai ... in primul rind sa bagi ochiul neafecta la regulament .

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    perfect adevarat. ai dreptate!

    dar, tinind cont de faptul ca exista deja cel putin 2 topicuri pe aceasta tema, nu vad de ce sa nu scriu pe ambele topicuri...
    daca era vreo problema legat de asta, trebuia desfiintat mai demult unul din aceste topicuri

    numai bine

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    ) Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage o atentie sporita. Nerespectarea acestei prevederi duce la primirea unui avertisment.
    Uite d-asta
    c) Nu postati in topicurile care si-au gasit rezolvare. Faceti-o doar daca aveti ceva important de adaugat. Nu "inviati" topicuri vechi doar pentru a creste numarul de posturi. De asemenea, topicurile trebuie sa aiba un titlu inteligibil care sa dea o idee despre ce este vorba în el. Nu se accepta titluri gen "heeelp", "plssss", "ajutooor". De asemenea, este obligatorie folosirea optiunii de cautare (search) pentru a vedea daca subiectul pe care vreti sa il dezbateti, sub forma initierii unui nou topic, nu a fost deja discutat. Nerespectarea acestor prevederi se sanctioneaza cu avertisment.
    si d-asta .
    Tocmai d-aia te-am trimis la regulament . insa ... se pare ca am facut-o degeaba , pt ca picatura aia de apa te-a afectat rau .

  7. #17
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nickserr
    dar, tinind cont de faptul ca exista deja cel putin 2 topicuri pe aceasta tema, nu vad de ce sa nu scriu pe ambele topicuri...
    daca era vreo problema legat de asta, trebuia desfiintat mai demult unul din aceste topicuri

    numai bine
    Esti foarte tare!
    Numai cu vederea stai prost.
    Acesta este un topic de discutii pe tema la sectiunea BOLI, acela este un ARTICOL despre boli la sectiunea ARTICOLE.
    Din respect pentru cea care a muncit pentru el, puteai sa te abtii sa-ti lasi posturile pe acolo.
    Despre ce puteam noi face cu desfiintatul sau altele legate de organizare iarasi te sfatuiesc sa te abtii, e cam devreme ca sa-ti exprimi opiniile despre forum.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #18
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    @nickserr:
    Mergi la farmacie si cumpara ser fiziologic si comprese sterile. O cutie de ser costa aprox. 20 de lei. Roaga pe cineva sa iti puna cateva picaturi la ochiul afectat, clipeste apoi de cateva ori, dupa care curata secretiile si excesul de ser cu o compresa. Manevra corecta este dinspre interior spre exterior. Repeta operatiunea aceasta de cateva ori pe zi.
    Maine dimineata fa-ti programare la un oftalmolog. Sotia mea recomanda sa mergi la Prof. Chisalita sau la dna dr. Galan. Primul lucreaza la spitalul Sf. Spiridon, insa are si cabinet in cartierul Tatarasi. Doamna Galan are cabinetul Sanoptic de pe str. V. Lupu, mai jos de spitalul de copii. Anul trecut, o consulatie costa 55 de lei. In orice caz, cand iti faci programare, spui asistentei la telefon ca ai secretii, ca ai infectie oculara, ca vezi in ceata. Asta din cauza ca trebuie sa fii consultat de urgenta. Altminteri...astepti cu zilele.
    Multa sanatate.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Din experienta mea: alergia la dafnii uscate m-a atins cand renuntasem demult la ele si hraneam pestii cu tubi. Nu aveam nici o manifestare cand le foloseam, asta e ciudat. Dupa niste ani, iesisem in Obor sa vand niste cactusi. Era vara, plouase si erau niste baltoace- stranutam si simteam un disconfort oribil; am crezut ca statul cu espadrilele prin locul umed mi-a favorizat o mica raceala. De unde- la vreo 2 ore dupa ce am plecat nu mai aveam nimic. Am banuit imediat ca asta ar fi fost cauza- tarabele vecine unde se vindeau purici uscati. Confirmarea a venit in a doua duminica de vanzare de cactusi- am inceput sa stranut, nas infundat, disconfort.
    Am spalat diverse filtre infecte, gelatinoase, scarboase etc., incusiv cu taieturi pe maini, ceea ce m-a ingrijorat initial. Dupa umblat odata prin mlastina cu talpa taiata in ciob de sticla prinsesem curaj ca am imunitate si nu am dat inapoi de la treaba. Totusi, ulciorul nu merge de multe ori la apa si recomand precautie.
    Nu vad cum acvariul in camera ar constitui un pericol de imbolnavire- la ce te refereai, Gaia?- dar manevrele ce pun in contact leziuni sau mucoase cu apa acvariului/diverse obiecte care au fost in contact cu aceasta, da. Faza cu furtunul este notorie- poate fi cauza de afte, Salmonella, la fel ca si laptele crud de la vaca murdara, respectiv ou de gasca/rata care s-a balacit in smarcuri infecte, cu gainat si alti fertilizanti...
    La cata apa am baut din acvarii, stropi in ochi si gura, leziuni expuse, pot sa conchid ori ca am avut noroc, ori ca inca sunt tanar, ori nu erau suficient de scarboase sursele.
    Totusi, paza buna trece primejdia rea. E de bun simt ca nu e cazul sa tragi apa cu gura din furtun daca iti hranesti pestii cu... tubi, daca ai adus plante din balta, cu carcalaci inerenti, melci purtatori de dreaq' stie ce vermi aflati in tot ala stie ce stadii etc... Asta ar insemna fortarea norocului sau ignoranta periculoasa.

    Sanatate- ca tot e in tema !
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    in primul rind, dupa toate aceste discutii, tin sa imi cer scuze daca am deranjat cu ceva. poate unii de pe acest forum (cu drept decizional) au orgolii prea mari, cine stie...nu sint eu in masura sa spun asta...

    snakefishmike: - pot spune ca ultima mea intentie a fost sa atrag atentia, iar numarul de posturi chiar nu ma intereseaza; nu am intrat pe acest forum(care mi se pare cel mai bun din cite exista in acest moment in Ro) ca sa avansez in grad sau ca sa capat cine stie ce beneficii; singura mea intentie a fost sa invat mai multe de la cei care stiu mai mult decit mine;
    -multe dintre raspunsurile voastre au fost ironice, si nu mi se pare corect sa rizi de cei care stiu mai putin; eu cel putin asa fac; daca tu m-ai intreba ceva ce nu stii, dintr-un domeniu pe care nu il cunosti, si in care eu sint profesionist, nu te-as lua la misto, in cel mai rau caz nu te-as baga in seama si nu ti-as raspunde;

    juwel: - respect ce au facut altii, ce au scris altii, si nu imi bat joc de munca loc; dar tocmai pt ca am vazut ca sint si alte posturi la acel articol, m-am gindit ca nu fac nici un rau daca scriu si eu;
    - observ ca si tu esti caustic si ironic, fara motiv zic eu; iti cer scuze si tie daca am gresit;

    daniel: multumesc

    aici ne-am intilnit toti animati de un hobby comun; e pacat ca nu exista in toate cazurile o atmosfera colegiala si de respect pt toti cei de aici; cei care avem aceleasi pasiuni ar trebui sa fim mai uniti, nu sa ne mincam intre noi...

    sint curios daca va ramine acest post sau va fi sters...

    toate bune

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •