Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Boli transmisibile la om

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes

    Boli transmisibile la om

    Va rog sa nu radeti de topicul asta, dar cineva ma tot bate la cap cu aceasta intrebare : acvariul din casa nu cumva poate dauna copilului? Se poate imbolnavi acesta de oarece chestii (paraziti, ciupercute...)? Eu nu am auzit de asa ceva si nici nu am gasit ceva pe net... Stie cineva de vreun caz de acest gen?

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Da, sunt cateva boli transmisibile la om.
    Eu am citit de cazuri de infectare cu salmonela, de aceea in unele tari unele broaste testoase sunt interzise pentru ca unii copii aveau obiceiul sa le pupe si s-au imbolnavit.
    si tuberculoza piscicola se poate transmite la om, dar cazurile sunt foarte rare si nu provoaca tuberculoza obisnuita (este o alta bacterie) dar poate provoca infectarea ranilor deschise de pe mana, iar infectia e greu de identificat pentru ca nimeni nu se gandeste ca e de la acvariu si se trateaza destul de greu.
    De asemeni, hrana uscata poate provoca alergii nasoale. In copilarie le dadeam purici uscati cu mana si nu ma spalam pe maini, iar acum sunt atat de alergica incat daca intru intr-un petshop unde miroase a purici de balta nu pot sa stau acolo ca stranut incontinuu.
    Banuiesc ca si unele ciuperci se pot dezvolta in acvariu (de exemplu nu vad de ce nu s-ar dezvolta o candida, are toate conditiile) dar nu am citit nimic concret.
    Melcii de acvariu pot avea si ei paraziti care se transmit la om.
    Ca masuri de prevenire:
    - spalarea pe maini inainte si dupa ce umbli in acvariu
    - nu lasi copilul sa se joace cu ustensilele de acvariu sau sa umble la acvariu nesupravegheat
    - nu tragi apa prin furtun cu gura, umpli furtunul la chiveta si tii ambele capete la acelasi nivel, astupate cu degetele
    - eviti sa umbli in acvariu cand ai rani deschise pe mana
    Daca respecti niste norme elementare de igiena, nu ai ce sa patesti. Un acvariu nu e mai 'periculos' decat un caine sau un hamster. Si dupa ce mangai cainele teoretic ar trebui sa te speli pe maini.
    Oricum nu e bine sa lasi copilul nesupravegheat sa umble in acvariu pentru ca se pot intampla accidente : poate sparge acvariul, se poate curenta (am patit-o si pe asta) etc.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Gaia, multumesc frumos de lamuriri. Treaba cu spalatul pe maini dupa curatatul acvariului si manipularea hranei - e de la sine inteleasa (cel putin la mine acasa)... Cat despre tanti care ma piseaza la cap, nu stiu de ce anume se teme... Cine stie cum si cu ce s-o juca virgula copilul ei... Ii printez mesajul tau, sa vada ce anume trebuie sa faca pentru a feri odrasla de eventuale boli...

  4. #4
    Junior Member vali_pro's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    83
    Post (Dis)Likes
    Mai purtatoare de boli e o pisica sau caine decat un...peste.

  5. #5
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Am inteles ca hrana pestilor poate fi un agent alergen.

  6. #6
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt alergic la purici de balta. In copilarie a trebuit sa renunt la acvaristica din acest motiv. Din fericire azi nu prea mai foloseste nimeni purici uscati. Tetraminul nu prezinta nici un pericol. Am 2 acvarii in casa si n-am nici pe reaq...
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    Deci, ca sa pun pct pe i...un copil care nu are mai multa tangenta cu un acvariu decat privitul acestuia si nu doarme cu acvariul in camera nu are ce boala sa contacteze de la acel acvariu! Clar si fara discutii...daca insa copilul are contact sub mai multe forme cu acvariul sau cu mancarea ori cu pestii sau ustensilele aferente e valabil ceea ce a scris Gaia.
    La fii-mea in camera am un acvariu cu 3 bettane si 3 cory, chiar langa patul ei. Eu zic ca e in ordine, atata vreme cat ea nu pune mana pe mancare, nu baga mana in apa etc. Doar din aer - n-are ce lua... Si, apropos, avem si un caine de 8 ani... Ce vreau sa spun este ca nu vom renunta la animalutele noastre din cauza unui ipotetic drob de sare... M-a scos din pepeni cucoana ipohondra si de aceea am pus acest subiect, sa cer pareri avizate, de acvaristi, ca io's inca amatoare...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    PIATRA NEAMT
    Posts
    177
    Post (Dis)Likes

    boli transmisibile

    Din proprie experienta as putea sa raspund afirmativ.
    Am luat dintr-un acvariu de-al meu o boala care mi-a afectat o parte din gingie destul de puternic , cu afte dureroase si care sangerau ..In acel moment in acvariu aveam pesti bolnavi de boala gaurilor in cap.M-am infestat in momentul in care am tras apa cu furtunul - nu am crezut ca bolile pestilor se pot transmite.M-am tratat cu antibiotice intr-o saptamana.Nu a fost deloc placut.

  9. #9
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Nu are legatura cu boala gaurilor.

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    si eu cred la fel, afte sangerande pe gingie am vazut si la oameni care nu aveau discusi cu boala gaurilor, coincidenta probabil ce ai patit tu cu.

    Later Edit:
    insa precum zice mai jos si colegul Fishdisease e posibil sa existe alte infectii prin bazin care pot genera boli.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •