Results 1 to 8 of 8

Thread: Pompe apa consum redus

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ludus
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    Pompe apa consum redus

    Va rog sa imi spuneti ce pompe cunoasteti ce pot fi folosite in permanenta cu un consum redus.Ma refer la pompe ce pot scoate apa de la max 2 m adancime dar ele sa functioneze afara din iaz.Sunt pompe de acest gen si la 12 v? Multumesc anticipat.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Spune exact la ce vrei sa le folosesti. In general astea care consuma putin ( ECO) sunt pompe de volum nu prea ridica apa,nu au presiune. Tu vrei sa scoti apa din pamant cu ele si s-o bagi in iaz sau pentru o recirculare a apei in iaz?

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    din absolut tot ce am vazut in comert si pe internet,doar pompele submersibile au consum redus,exemple:
    Un noname de apa murdara 7000l/h consuma 350W
    Hozelock titan 8000l/h consuma 175W
    Hozelock aquaforce 8000l/h consuma 150W

    Pompele de exterior am vazut un consum minim de 450W la 3500l/h
    Si eu as vrea sa scot pompele din iaz dar nu am gasit nimic care sa-mi placa la consum/debit
    Daca iti este frica de electricitate in apa,poti monta pe priza care alimenteaza pompa o siguranta diferentiala (cu diferenta de potential,astfel,daca pompa pierde curent pe undeva,siguranta sare)
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Pompele de la AquaForte Eco cu exceptia seriei HF merg si afara din iaz cu conditia ca ele sa fie montate sub nivelul apei. De ex iti faci sistemul de filtrare in pamant conform vaselor comunicante si in acest caz iti montezi pompa dupa un filtru sieve. Carcasa rotorului este prevazuta cu filet interior special pt. acest caz.
    AquaForte 0-10000 consum 120 W.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ludus
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Vreau sa scot apa din fantana si pentru improspatare sa o introduc in iaz cu un debit constant iar fantana va fi acoperita.Nu pot monta pompa sub nivelul apei.Multumesc pt sugestii, orice parere e bine venita.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Poti baga si aceste pompe ECO in fantana dar la 2 m sa nu te astepti la debite f mari. E greu sa faci ceva ieftin si bun. Uite-te la fiecare pompa la debitul ei in functie de inaltime.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    salut,

    aveti cunostinte de unde se pot achizitiona pompe pentru iaz cu un raport pret/calitate bun in cluj? Supermarketurile gen Baumax, Dedeman, Praktiker sunt ok pentru asa ceva?

    As avea nevoie de o pompa de debit mic, pentru un iaz prefabricat din plastic, pentru construirea unei cascade mici si de doua pompe mai puternice pentru doua iazuri ce intentionez sa le construiesc cu hidroizolatie flexibila de EPDM.

    Va multumesc,
    Radu

  8. #8
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut
    pentru iazurile mari iti recomand de la augment pompele Titan 12000 si 15000 care sint la un pret foarte foarte bun.
    Tot de acolo poti sa iei si o pompa de 1000-1500L/h pentru iazul mic.
    Daca imi dai o adresa de mail iti dau o oferta completa.
    Livreaza si in cluj iar transportul e gratis.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •