Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 54

Thread: My Reef

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    constanta
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by burzum.andrei View Post
    Ceva deosebit!
    Am si eu in gand sa-mi fac un nano reef, insa sunt cateva intrebari cu probleme pe care le intampin deoarece nu vreau sa investesc foarte multi bani...si poate reusiti sa ma indrumati in a lua decizii corecte:
    1. Legat de apa, ca sa nu achizitionez un osmozor, as putea sa utilizez apa de la retea fiarta in prealabil?
    2. Acvariul va avea undeva intre 15-20 litri, este obligatoriu sa aibe Protein Skimmer?
    3. Vara in acvariile dulci pe care le detin temperatura apei ajunge undeva pe la 29 grade, as putea sa controlez temperatura sa nu depaseasca 27 grade cu un ventilator? aceast tip de racire va favoriza evaporarea rapida a apei, iar astfel salinitatea va creste, deci pentru completare se va utiliza apa nepreparata(dulce)? un aquarium chiller este extraordinar de scump...
    4. Procurearea vietuitoarelor: acvariul va fi doar cu corali + nevertebrate, melci, creveti, stele de mare, etc., eventual voi introduce ceva pesti de dimensiuni foarte mici daca voi gasi! Problema este ca nu stiu unde as putea gasi o gama destul de variata de vietuitoare prin zona...iar popularea acestuia va dura destul de mult timp si foarte multa alergatura. Multumesc.
    1.cu apa de la retea nu merge.
    2.nu este obligatoriu, dar in timp ai sa i-ti dai singur seama ca mai bine e cu el.
    3.merge, si inca cu rezultate foarte bune.
    4.ai neaparata nevoie de o echipa de cleaneri , deci nici sa nu te gandesti sa nu pui dupa cum ai zis si tu melci, creveti, etc. si o gama mai variata,pentru ca ce face unul nu face celalalt si tot asa.

    de gasit gasesti vietuitoare si la noi.

    cat despre corali, aici treaba sta putin diferit, dar daca doresti sa ai un bazin cu apa sarata eu zic sa te apuci de lectura cu mult inainte sa te hotarasti sa il icepi, si credema ca ai mult de citit.

    asa ca spor.

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    constanta
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kin View Post
    Cum se numesc chestiile din prima poză? Sunt greu de întreținut?
    Ricordea,si nu e deloc greu de intretinut,trebuie tinuta in locuri mai umbrite si ferita de curenti puternici,in rest daca parametri apei sunt in regula totul e ok cu ea.

  3. #23
    Member burzum.andrei's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Brasov, Gemenii
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by costas View Post
    1.cu apa de la retea nu merge.
    2.nu este obligatoriu, dar in timp ai sa i-ti dai singur seama ca mai bine e cu el.
    3.merge, si inca cu rezultate foarte bune.
    4.ai neaparata nevoie de o echipa de cleaneri , deci nici sa nu te gandesti sa nu pui dupa cum ai zis si tu melci, creveti, etc. si o gama mai variata,pentru ca ce face unul nu face celalalt si tot asa.

    de gasit gasesti vietuitoare si la noi.

    cat despre corali, aici treaba sta putin diferit, dar daca doresti sa ai un bazin cu apa sarata eu zic sa te apuci de lectura cu mult inainte sa te hotarasti sa il icepi, si credema ca ai mult de citit.

    asa ca spor.
    nu mi-ai raspuns in legatura cu completarea apei evaporate, daca trebuie dulce sau preparata. Deja am inceput sa ma doscumentez, daia sunt aici si urmaresc "lucrarile" colegilor. Ms de raspunsuri.

  4. #24
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Superb. Felicitari.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    constanta
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by burzum.andrei View Post
    nu mi-ai raspuns in legatura cu completarea apei evaporate, daca trebuie dulce sau preparata. Deja am inceput sa ma doscumentez, daia sunt aici si urmaresc "lucrarile" colegilor. Ms de raspunsuri.
    apa de osmoza ne preparata,pentru ca prin evaporare sarea ramane in bazin si prin acest procedeu de complectare a apei evaporate nu faci altceva decat sa mentii salinitatea

    spor la citit.

  6. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Salut !

    Felicitari pentru acvariu !

    Spune-mi te rog.. daca vreau sa fac si eu un acvariu numai cu corali.. am nevoie de toate echipamentele normale in cazul unui acvariu cu pesti marini ? (Osmoza, skimmer, etc,)
    Merci !

  7. #27
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Bazinele cu corali sunt cele mai echipate. Cele doar cu pesti sunt mai simple.

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    constanta
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    bazinul precedent a fost inlocuit cu unul de 700 l , si arata dupa cum urmeaza:






















  9. #29
    Maestru Biotop Colours of Africa's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Ploieşti
    Posts
    1,947
    Post (Dis)Likes
    Felicitari. Imi place foarte mult acvariul.
    Aquatic Eden -Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Mountain Scape - Film HD / Galerie foto / Jurnal
    Colours of Africa - Film HD / Galerie foto / Jurnal


  10. #30
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    WAU Superb acvariu,asta cred ca este visul acvaristilor,cel putin al meu este.Felicitari !

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •