Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Scalarul meu depune oua pe o frunza

  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes

    Scalarul meu depune oua pe o frunza

    Ma intrebam ce tot sa freaca de frunza aia si cand m-am uitat din alt unchi am inteles ce se intampal.

    Barbasu tot batea alt scalar in diseperare si tocmai l-am mutat, ma gandeam eu ca sau facut perechi dar ziceam ca totusi sunt prea mici pentru a face perechi macar dapai pentru depuneri.

    Bineinteles ca femela e chiar vedeta mea, Mimbarul cu care am mai pus poze pe blog.

    Intrebarea mea e ce trebuie sa fac mai departe. Numai de oua de artemia nu imi ardea mie sincer.

    Mai am niste neoni si mulinezi ramasi in bazinul comunitar nr1. si se pare ca scalarul barbat ii da imediat laoparte daca se apropie de oua.

    Astept urgent sfaturi.

  2. #2
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    In 60l lasa-i numai pe ei.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    nici macar neonii??


    am si un plecostomus mare pe acolo si 2 coridoras care nu ii vad cu anii. si vreo 5 6 moolinezi/calico velihera

  4. #4
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Decizia iti apartine.Pleco are obiceiul sa se plimbe noaptea si sa pape. Neonii s-ar putea sa fie bruscati de scalari. Corry poti sa ii ignori dar s-ar putea sa nu ignore ei puii de sclar, daca o sa ii ai.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    Gata deja au sburat toti intr-o inghesuiala de nedescris in acvariu 2

    Au ramas neoni care se pitesc printre funze, sa speram ca nasterea asta nu le face o pofta de mancare enorma, un mulinez handicapat care credeam ca o sa moara de la prima generatie de pesti cumparati dar care traieste saracul de atunci mai mult pe la fund ca nu poate sa inoate bine, tremura si ii zicem tremurici, mai mult doarme jos pe pietre.

    deci aucm sunt numai ei 2, nici cu vecinu de acvariu betta nu se mai vad ca le-am pus o foaie intre acvarii...

    Intrebarea mea e ce trebuie sa fac mai departe?

    Trebuie mutate ouale, cu ce pot sa ii hranesc in afara de artemia, am citit de praff foarte fin care merge, sau chiar hrana lichida.


    Piatra de aer am in acvariu, supferata apei e libera total ca cerapophilum e in celalalt acvariu.

    Tot depune pe aceasi frunza care e plina, desi are si alte frunze libere.

    Or sa manance puii? trebuie separati ca la alte specii?

    ce trebuie sa fac mai departe.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    dezactivat-transylvania
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    nui separa lasai cu pui ... potzi sai hranesti pe pui la inceput cu galbenus de ou ... si mai tarziu cu microviermi sau grindal feliat

  7. #7
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    MOINESTI
    Posts
    853
    Post (Dis)Likes
    --galbenusul de ou strica apa
    incearca cu JBL nobilfluid artemia si sera micron
    cat despre grindal feliat .....as vrea sa vad pe cineva cum feliaza una bucata grindal .....sau poate voiai sa spui ..tocat
    ....cine e fara de greseala...sa arunce primul cu piatra...

  8. #8
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Si intr-un caz si in celalalt se strica apa asa ca nu prea mai conteaza.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    Inca nu au iesit la supfarata dar nu mai au mult. pana acum au mai mancat din ei, s-au mutat sau ia mutat pe alta frunsza, dau din coditza.

    Sa vedem cand or urca la suprafata ce se intampla si daca ii mananca, poate am noroc de o mama buna.

    Oricum e multa inchesuiala in ciorbele mele ca sa imi doresc pui de scalari prea multi.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    240
    Post (Dis)Likes
    incet incet ia scapat pe toti pe gat... deci adio pui....

    am si eu totusi o intrebare... sigur ii scapa pe gat si nu se pierd printre pietre ca la un moment dar inchitise 6 pui si pe toti ia scuipat la loc pe frunza. parca parea o mama buna totusi.


    si a doua intrebare... ca au devenit sefi pe acvariu de 60 de litri, acum ca nu mai au pui as vrea sa ii zbor alaturi de ceilalti scalari in acvariu de 125 de litri si cu tot cu neoni.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •