Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Ca tot e la moda...un nou setup malawi

  1. #1
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes

    Ca tot e la moda...un nou setup malawi

    Si pentru ca tot este sezonul...am schimbat setup-ul acvariului meu cu ciclide malawi. Ambitionat de ceea ce vedeam pe forum in stanga si in dreapta, m-am apucat sa construiesc un stand. Am tras cu ochiul prin diverse thread-uri si m-am apucat de lucru ajutat de sotia mea. A iesit ceea ce se vede:
    ...ma rog, acum sunt si manere la usi...
    Bun...standul era facut...acum asteptam background-ul de la @vtibi( lucrare de calitate exceptionala). Pestisorii au fost cazati intr-un bazin de tranzit primit ca donatie din partea colegului @emilnuca( multumesc din suflet)...

    Intre timp am achizitionat si noul filtru de la Stefan. Super baiat, super marfa.
    Apa provenita din setup-ul vechi am pastrat-o si am refolosit-o.

    Dupa o scurta ciclare, folosind "filter start" si bacteriile stoarse din buretii filtrului vechi...din fuga calului cum s-ar spune, a iesit ce vedeti mai jos:

    Acum urmeaza sa schimb putin ambientul cu un Aqua Glo si apoi...
    Semnatura

  2. #2
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    imi place , sunt curios cum va arata la tine cu neonul de la aqua glo . si eu am unul in capac si imprima o culoare deosebita pestilor .

  3. #3
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by sulfy View Post
    imi place , sunt curios cum va arata la tine cu neonul de la aqua glo . si eu am unul in capac si imprima o culoare deosebita pestilor .
    Multumesc! Pfff...abia astept!!
    Semnatura

  4. #4
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Misto decorul ca forma si culoare, dar trebuie sa potrivesti si pietrele de pe nisip cu el.

  5. #5
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pomi View Post
    Misto decorul ca forma si culoare, dar trebuie sa potrivesti si pietrele de pe nisip cu el.
    ...daca ai dreptate, ai.
    Semnatura

  6. #6
    High member steff88's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov - Sacele
    Posts
    612
    Post (Dis)Likes
    Decorul arata fenomenal! Jos palaria domnul vtibi. Se prefigureaza un biotop foarte frumos. Asteptam poze noi! Succes!

  7. #7
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Poate in timp decorul si pietrele se vor acoperi cu putin verde, si poate atunci n-o sa se mai vada asa diferenta.
    Dar lasi numai pietrele acestea ? Backgroundul e superb.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  8. #8
    High member vtibi's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    Bravo Frumos acvariu si pesti frumosi
    daca te deranjeaza culoarea pietrelor dute la un magazin de constructii cumpara chit rost rezistent la apa culoarea grafit fa un amestec ca o smantana mai subtire bagi pietrele in ea si le pui la uscat pe o scindura in care ai batut niste cuie(asa sa treaca prin ea) si repeti de doua ori. daca vrei sa fie zgrinturos ca fundalul pe primul strat presari niste nisip cu granulatie mai mare. dupa uscare al doilea strat trebui sa fie ma subtire
    daca vrei sa faci si ceva nu este clar sunama
    succes in continuare

  9. #9
    High member gregorio's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    745
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Tibi...e pacat sa stric cumva munca ta....nu as fi pus nimic in fata dar trebuie sa le fac ceva "obstacole" ca altfel vor ajunge obezi )
    In vechiul setup aveam doua pietre mari de culoare verzui inchis, luate din port de la Agigea....nu stiu ce soi de roca este dar e foarte grea.
    Am sa incerc sa sparg una sa vad ce iese...poate am noroc si ma aleg cu ceva forme care sa se incadreze in ambient.
    Semnatura

  10. #10
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Dar nu poate Tibi sa faca cateva pietre, in genul decorului, pe care sa le pui pe fund, ca iasa la textura si culoare identice cu fundalul ?


    PS. Ai un PM in legatura cu NLS

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •