Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: iluminat cu spoturi

  1. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    In acest moment au aparut pe piata tuburi fluorescente (Osram Biolux 965) care imita foarte bine spectrul solar.
    Sunt de acord ca Biolux 965 se apropie foarte mult de "lumina zilei", cam 6500K si un IRC foarte bun, 97 parca , numai ca plantele acvatice au nevoie de o alta distributie spectrala. Acum depinde ce doresti. Un tub mult mai apropiat de necesitatile spectrale ale plantelor ar fi Osram Fluora.

  2. #12
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Osram Fluora este un tub horticol care are 8000k si spectrul inspre rosu. Bioluxul le combina. Vezi ca pe Aquabase.org exista un articol foarte bun referitor la temperaturi si spectre de culoare.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    multumesc de feedback-ul intens acordat..

    - solutia cu iluminatul este o solutie temporara
    - la testele facute lumina nu mi s-a parut dizagreabila.. singura ingrijorare era sa nu am componente de albastru prea puternice care sa'mi creeze probleme cu algele
    - daca cei 3000K sunt oki pentru plante atunci sunt super oki pt mine. am avut probleme cu plantele shi cred ca asta se datoreaza slabei iluminari (neonul de 9W)
    - conul de lumina e chiar oki avand in vedere cei 60 cm coloana de apa si faptul ca raportul baza/inaltime este mult in favoarea inaltimii
    - nu stiu daca vorbim despre acelasi lucru insa sursele care le'am vazut eu pentru neoanele de 12 voltzi aratau mai degraba a surse cu tiristoare sau cel mult surse in comutatzie.. nici vorba pe acolo de transformator cu sarma de 1-4 mm. insa poate vorbim de doua solutii tehnice diferite

  4. #14
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by yuck
    - sursele care le'am vazut eu pentru neoanele de 12 voltzi aratau mai degraba a surse cu tiristoare sau cel mult surse in comutatzie.. nici vorba pe acolo de transformator cu sarma de 1-4 mm. insa poate vorbim de doua solutzii tehnice diferite
    Da, eu m-am referit la surse de energie pentru alimentarea spoturilor care consuma curent mai mult decat tuburile fluorescente

  5. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    Osram Fluora este un tub horticol care are 8000k si spectrul inspre rosu. Bioluxul le combina. Vezi ca pe Aquabase.org exista un articol foarte bun referitor la temperaturi si spectre de culoare.
    Aici nu prea sunt deacord. Din cite stiu eu TC pentru Osram Fluora nu este precizata de producator si nu stiu de unde acel 8000K. Nici cu spectrul "catre rosu" nu sunt de acord. Spectrul acestor tuburi sunt apropiate de cerintele spectrale alle crolofilei cu doua "virfuri" in zona albastra si rosie foarte echilibrate.
    De acord insa ca Biolux este un tub OK.

  6. #16
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    http://www.aquabase.org/articles/htm...cents=983.html . Gasesti tot ce trebuie despre tuburile fluorescente.

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Haarlem, Netherlands
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Nu recomand spoturile sub nici o forma. Nu din cauza temperaturii de culoare, ci din cauza temperaturii extrem de mari la care ajung, fizic. Am vazut suficient de multe spoturi care au explodat pur si simplu (e adevarat, erau la 220V si erau chinezarii).
    Chiar si cele la 12 V sunt foarte sensibile, nu trebuie sa le atingi deloc cu mana cand sunt reci (daca sunt fierbinti nu ti-ai dori oricum), trebuie protejate de stropii de apa (daca la fluorescente asta nu e necesar, la spoturile cu temperatura extrem de mare le va provoca fisura sticlei si explozia instantanee). Aceasta protectie (sub forma unei sticle) va reduce intensitatea luminoasa si va creste si mai mult temperatura de lucru, facand necesar un sistem de racire a lor, zgomot, etc.
    Asta a fost un punct de vedere pur tehnic. Din punct de vedere acvaristic, trebuie luat in considerare ca in aceste zile caldura verii s-a mai domolit, dar in zilele de iulie-august orice sursa suplimentara de caldura este chiar de nedorit...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •