Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: iluminat cu spoturi

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes

    iluminat cu spoturi

    in asteptarea unui acvariu de 70 de litri, continui seria imbunatatirilor la ciudatenia mea de 30 de litri (vezi acvariu turn)

    avand in vedere configuratia ciudata ma intrebam daca pot sa inlocuiesc neonul economic Osram de 9w cu un spot de 25/50W. Genul de spoturi banale care se folosesc pentru iluminat locuinte, etc

    Nu stiu shi nu am gasit detalii despre caracteristicile optice ale acestora, spectru, temperatura de culoare.

    Deranjeaza cu ceva faptul ca lumina spotului e focalizata de reflectorul acestuia?

    Multumesc!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Atentie!!! Spoturile (cele cu halogen) degaja o mare cantitate de caldura.
    In privinta luminii emise sunt ok. Sigur, deranjaza focalizarea data de reflector.
    Spoturile de 50W au in jur de 3000K si un IRC=100.
    In ceea ce priveste spectrul, se poate spune ca este deplasat catre infra rosu. Deci o cantitate mica de radiatii albastre si verzi si mare de galben dar mai ales rosu (max. cca. 630nm).
    Daca te hotarasti foloseste spoturi la 12V cu transformator, cele la 220V sunt penale rau.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    chestia cu degajatu de caldura am simtit-o pe "pielea" mea. spotul de 220V/50W pe care l-am testat mi'a topit suportul de care era suspendat

    imi convenea ca aveam deja doua spoturi d'astea de 50W insa.. daca trebuie, trebuie.. o sa-mi iau de 12 cum m-ai sfatuit

    tnx de raspuns

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by yuck

    imi convenea ca aveam deja doua spoturi d'astea de 50W insa.. daca trebuie, trebuie.. o sa-mi iau de 12 cum m-ai sfatuit

    tnx de raspuns
    Si astea vor incalzii tot asa de tare numai ca sunt mai fiabile.

  5. #5
    Base member Stranger's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nordfriesland
    Posts
    467
    Post (Dis)Likes
    Spoturile trebuie folosite in asa fel ca sa ajunga intr-adevar 12 v la lampa, asa ca ori cumperi ansamblul lampi-transformator gata adaptate intre ele, ori le adaptezi singur daca provin din surse diferite, pentru ca tensiunea transformatorului depinde de cat curent consuma lampile, asa ca daca nu sunt adaptate se poate sa ai tensiunea prea mare daca ai consumul de curent prea mic (lampi prea putine) si se ard becurile mai repede, ori este tensiunea prea mica pentru ca ai un consum prea mare de curent (lampi prea multe) si se poate arde transformatorul, daca-i prea solicitat. Riscul apare la depasirea unei diferente de ca. 1-1,5 V, si creste rapid cu cresterea diferentei. Sunt necesare transformatoare speciale, de putere relativ mare, cu rezistenta mica la esire, adica al caror bobinaj secundar este facut de obicei cu conductor de ordinul 1-4mm diametru. Transformatoare de calitate buna mentioneaza la cat curent (Intensitate) consumat se obtine nivelul tensiunii la esire, de ex. 12 V-5000mA sau 5A (=60Watt)

  6. #6
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Eu am niste intrebari referitor la spoturi.
    1. De unde se stie ca au numai 3000k?
    2. Se cunoaste citi lumeni dau?
    3. Daca IRC=100 atunci sunt de definitie, exista si de randament?
    Nu de alta dar daca randamentul si temperatura de culoare nu corespund degeaba te chinui cu ele.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    Eu am niste intrebari referitor la spoturi.
    1. De unde se stie ca au numai 3000k?
    2. Se cunoaste citi lumeni dau?
    3. Daca IRC=100 atunci sunt de definitie, exista si de randament?
    Nu de alta dar daca randamentul si temperatura de culoare nu corespund degeaba te chinui cu ele.
    Uite aici caracteristicile unui spot cu halogen Sylvania 50w la 12V.
    Sigur, caracteristicile difera putin de la producator la producator.

  8. #8
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    In regula. Totusi la 3000k sunt prea galbene, ar trebui un daylight(in jurul a 6000k) si ma intreb cum s-ar vedea conurile de lumina.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic
    In regula. Totusi la 3000k sunt prea galbene, ar trebui un daylight(in jurul a 6000k) si ma intreb cum s-ar vedea conurile de lumina.
    Asa este, sunt galbene. Mentionam maximum la 630nm.
    Nu inteleg de ce ar trebui un daylight la 6000K. Pasionatii de plante sunt foarte multumiti cu TC undeva la 2500-3500K.
    Rezultate excelente in creserea plantelor, cu ani in urma, se facea prin combinarea tuburilor fluorescente (reci) cu becuri cu incandescenta, care au cam 2500K si un spectru asemanator celor cu halogen.
    Evident ca aceasta solutie este depasita odata cu aparitia tuburilor horticole si cele in scop acvaristic.

  10. #10
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Spectrul ce se doreste a fi realizat este cel al luminii zilei de aceea se combinau tuburile reci(culoare alb/albastra) cu becuri cu incandescenta(galbene). In acest moment au aparut pe piata tuburi fluorescente (Osram Biolux 965) care imita foarte bine spectrul solar. In cazul tau nu stiu sa existe spoturi care sa faca asa ceva. De aceea ti-am recomandat sa combini spoturile. Inca ceva, plantelor ar putea sa le convina o temperatura de culoare in jurul a 3000k dar ochiului uman, estetic vorbind, nu.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •