Results 1 to 6 of 6

Thread: Imi mor puii de koi de anul trecut

  1. #1
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes

    Imi mor puii de koi de anul trecut

    Salut,
    Am o problema de cateva zile,brusc au inceput sa-mi moara din puii de anul trecut,cate unul pe zi.
    Pana acum 5 mi-au murit,de vreo 5cm si nu au vreun semn de boala pe ei.
    Schimbari am facut,in sensul ca am amenajat un curs de apa din pietre naturale de rau.Nu le-am mai spalat pt ca au stat mai bine de un an in curte si le-a tot spalat ploaia.
    Am montat un filtru home made dar care nu are materiale nocive in el ci perii,bureti si siporax.
    O pompa hozelock aquaforce de 8000L si un skimmer oase.
    Am pus pamant de iaz la nuferi si am spalat bine ghivecele (doar cu apa).
    Curatenie in iaz nu am facut dar namol nu prea este si apa e limpede cristal.
    Cateva alge filamentoase pe care le mai adun cu o perie.
    Filtrele le curat in fiecare weekend.
    Am bagat si bacterii oase 2 cutii.
    Am observat ca de cateva zile,unul din crapii mari,de 6 ani,are momente in care se ascunde linga un ghiveci pe una din treptele iazului,si sta acolo o perioada,parca se odihneste,dupa care este activ.Bine,e posibil sa fie crapoaica pt ca are o burta imensa,posibil multe icre,nu stiu ce sa zic...
    Teste de apa nu am facut azi pt ca nu gasesc kitul de la gardena si sincer nici nu ma bunghesc sa le interpretez,dar folosesc aceeasi apa de la robinet ca intotdeauna si pestii n-au avut nici o problema cu ea.
    In seara asta skimmerul era plin de spuma alba.
    Mancare le dau JBL energil si JBL coloron.
    Astept sfaturi de la voi,chiar imi pare rau de puii aia chiar daca nu erau colorati si mie frica sa nu pateasca si aia mari ceva Doamne Fereste!
    Toata stima.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    "In seara asta skimmerul era plin de spuma alba.
    "

    Daca nu ai cumva vre-un virus care se activeaza odata cu incalzirea temeraturii apei- atunci eu cred ca le-ai dat cam multa mancare. faptul ca era cam multa spuma la suprafata apei (proteina) ma face sa ma gandesc la asta.
    Tine-i 2 -3 zile la regim, poate mancarea ce le-o dai acum are prea multa proteina. Din cate am citit se recomanda ca primavara, mancarea crapilor s acontina mai putina proteina animala, s afie pe baza vegetala, tocmai ca sa nu creeze probleme digestive.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #3
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Trebuie sa faci neaparat teste de apa. Referitor la hrana, trebuie sa le dai foarte putin primava deoarece metabolismul lor este incet. Daca apa nu a depasit 8-10 grade nu-i hrani!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Cel mai sigur este sa le faci un examen de laborator dar costa ceva.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    merci de sfaturi,posibil sa fie o infectie datorata introducerii de bacterii initiatoare de la oase.
    legat de spuma tind sa cred ca nu este de la mancare pentru ca inca ii hranesc cu hrana de fund JBL energil pentru anotimp rece si care este pe baza de germeni de grau,oricum nu fac exces de mancare,spuma cred ca se datoreaza depunerii icrelor pt ca au intrat in bataie (adica sar din apa)si am descoperit cativa cu saprolegniaza,care apare odata cu depunerea icrelor.Am 2-3 pui cu semne clare de mucegai si un adult de 3-4 ani.
    Am reusit sa prin adultul si l-am bagat intr-o albie cu 40L apa si verde de malachit,unde am sa-l tin pana maine,puii nu am reusit sa-i prind si astazi nu a mai murit niciunul multumesc lui D-zeu.
    Din pacate inafara de curatarea filtrelor nu prea am timp sa ma ocup pt ca ma ocup cu constructia unei anexe la casa si imi rapeste tot timpul.
    Toata stima si momentan am sa ma rezum la incercarea de a prinde si puii aia pt ai trata de mucegai.
    Am sa fac maine si un schimb de apa de 25%
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    puii nu mai mor,am pierdut in total 10 din care doar unul ce parea sa fie un ogon platinum in rest numai corceli necolorate dar de care imi pare la fel de rau.
    Am pus cap la cap tot ce am facut in ultima perioada,pe fuga ce-i drept.
    Am amenajat o cascada si un mic parau la care am folosit diverse roci aduse de pe nush-stiu unde,pe care nu le-am spalat deloc.
    Am schimbat furtunele de la pompe cu unele de 1 1/4" pe care nu le-am spalat inainte.
    Am schimbat pamantul din ghivece (12 buc) la toti nuferii.si deasupra am pus pietris diverse granulatii,pe care nu l-am spalat.
    Am bagat in filtre cate o cutie de bacterii oase.
    Toate cele de mai sus au dus la o depreciere considerabila a apei si rezultatul mentionat in titlu.
    Norocul meu ca pestii cei mari au rezistat,nu trebuia sa fac asta imediat ce a dat primavara,cand pestii sint oricum slabiti.
    Cativa pui i-am gasit cu saprolegniaza,dar i-am prins si i-am tratat o saptamana cu verde de malachit si acum sint in regula(mai putin unul care a sarit din bazinul carantina).
    Deci e vina mea pt ce am patit,dar timpul scurt m-a determinat sa ma grabesc si sa le fac pe toate odata,sarind cateva etape esentiale.
    Cu stima.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •