Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Hermit crab project- Marea neagra

  1. #1
    Base member elven's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    353
    Post (Dis)Likes

    Hermit crab project- Marea neagra

    Salut,
    Dintotdeauna am fost facscinat de micutii hermit crabi autohtoni ai Marii Negre. Eu fiind din Constanta, am decis sa demarez un proiect unic cred eu.
    Dotarile tehnice arata cam asa: Aquael 20l (filtru 400l/ora din pachet, lumina 11W 6500k)




    Planul e urmatorul. Cum se incalzeste apa acum in mai voi face cateva scufundari in zona Capul turcului - eforie in cautarea micutilor. Acolo i-am gasit anul trecut erau in numar foarte mare printre pietre. Am ceva experienta in freediving deci nu asta va fi problema si voi purta un costum de neopren pentru a nu congela.

    Am doua optiuni in conditiile in care salinitatea apei ar trebui sa fie 11-15 la mie, ori fac schimburile la 2 saptamani direct din mare, nu mi-ar fi greu deoarece nu stau departe de mare si pot da o fuga....ori sa cumpar sare speciala si sa adaug...
    Astept sfaturi si idei...
    Este un proiect ambitios si unic in felul lui dar cred ca se merita efortul.

  2. #2
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu adaugi nitratii din mare in acvariu eu iti recomand sa cumperi sare.

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Pai si pe cine o sa afecteze nitratii daca tine vietuitoare din aceeasi apa?

  4. #4
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Lumina de 6500k nu e nepotrivita? Eu stiam ca trebuie de la 10k in sus.

  5. #5
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru idee, te asteptam cu detalii si multe poze
    Te invidiez ca stai langa mare, probabil ca zilnic te simti ca in concediu..

  6. #6
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pufiman View Post
    Pai si pe cine o sa afecteze nitratii daca tine vietuitoare din aceeasi apa?
    Oare pe cine? Nu pe vietuitoare? Nu trebuie hranite? Nu cresc nitratii cand hranim? Nu ii reducem prin schimburi de apa?

  7. #7
    Base member elven's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    353
    Post (Dis)Likes
    Sa speram ca va fi bine... m-am uitat pe o lista de experimente si din cate vad crabii sunt foarte rezistenti la conditii vitrege (temperatura, salinitate, lipsa hranei). In privinta sarii nu cred ca va fi o solutie fiabila deoarece sarea aceea e pentru recif adica are anumite calitati speciale de ocean nu de mare...asa ca voi folosi metoda schimburilor de apa direct din mare....Fiind destul de aproape de zona eforie 10-15 minute cu masina voi incerca sa iau din zonele cele mai pustii cat mai putin poluate. Ma voi inarma cu teste de apa si voi incerca sa gasesc o zona cat mai "ocrotita".
    Merg des pe malul marii in zona acolo pentru a ma plimba/relaxa.

    In privinta luminozitatii voi schimba lampa in caz ca nu e ok cu un spectru marin sa vedem intai cum e primita cu 6500k....este lumina stock venita cu shrimp setul.

    PS ar mai fi o solutie - sa pun in apa Easy Balance la fiecare schimbare "Stabilizes PH and KH and reduces phosphate....
    Last edited by elven; 28-04-2011 at 16:09.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    BUcuresti
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    excelenta idee, am avut si eu in acvariu vreo 2-3 ani la rand si sunt de 1000 de ori mai buni decat cei cu picioare portocalii sau albastre!

    singura problema e ca mi-au fugarit, omorat, mancat si furat cochilia la circa 10 nassarius!

    insa anul asta mai mai duc dupa o serie, la mine nu au rezistat mai mult de 2 ani...bafta si tine-ne la curent!

  9. #9
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Interesanta ideea.
    Spor la treaba si te rog sa ne ti la curent cu evolutia proiectului.

  10. #10
    Base member elven's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    353
    Post (Dis)Likes

    Hermit

    Quote Originally Posted by lukaboy View Post
    excelenta idee, am avut si eu in acvariu vreo 2-3 ani la rand si sunt de 1000 de ori mai buni decat cei cu picioare portocalii sau albastre!

    singura problema e ca mi-au fugarit, omorat, mancat si furat cochilia la circa 10 nassarius!

    insa anul asta mai mai duc dupa o serie, la mine nu au rezistat mai mult de 2 ani...bafta si tine-ne la curent!
    Cand iau pentru mine daca vrei iti trimit si tie ....da sunt maniaci dupa cochilii "MY PRECIOUS!!!"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •