Results 1 to 6 of 6

Thread: Apa curata de fiecare data

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes

    Apa curata de fiecare data

    APA CURATA DE FIECARE DATA

    Suna a reclama dar nu este . Vreau sa va povestesc cum am scapa eu de clorul din apa de la robinet si nu numai (daca este sa dau crezare producatorilor) cu o investitie minima. Cel putin teoretic, pentru ca nu am facut teste niciodata. Cumparaturile le-am facut din piata Obor (de la tarabele de langa linia ferata), pentru ca preturile sunt mai mici comparandu-le cu preturile din marile magazine de bricolage.

    Lista de cumparaturi.

    Filtru cu carbune activ 40.00 ron (carcasa si filtru din carbune presat)
    Doua reductii de la ¾ la ½ 3.00 ron bucata
    Racord flexibil de ½ 7.50, cu camasa exterioara de silicon, dar se poate si fara
    Racord flexibil monocomanda 1 bucata de ½ 7.50 ron, se potriveste perfect cu furtunul luat la kilogram, tot din piata Obor

    Modul de montare : se monteaza racordul flexibil de ½ la bateria de la cada in locul furtunului pentru dus. Celalalt capat se monteaza la reductia de ½ gata montata in carcasa filtrului ( pe carcasa filtrului este o sageata care semnifica pe unde trebuie sa intre apa).la celalalta reductie (cea de iesire) se monteaza racordul flexibil monocomanda, iar celalalt capat al racordului se introduce in furtun, la nevoie se poate strange furtunul pe racord cu un colier metalic.
    Pentru cei care vor sa inbunatateasca acest sistem se poata monta inaintea filtrului cu carbune un filtru din bumbac pentru filtrare mecanica. Eficienta purificarii – pana la 1-3, 5, 25 sau 50 microni, in functie de tipul ales. Acest filtru prelungeste durata de functionare al filtrului cu carbune, prevenind colmatarea porilor carbunelui presat, dar ridica si pretul pe masura (carcasa cu filtru 40.00 ron, niplu de ¾ pentru a face legatura intre cele doua carcase/filtre, 3.00 ron)
    Aceste filtre, asa numite in cascada, sunt folosite cu succes, si chiar recomandate, pentru a inbunatati calitatea apei potabile din retelele centralizate si nu numai, singura problema care ramane este dezvoltarea bacteriilor in carcasa cu carbune, caci odata eliminat clorul nu mai exista substanta antimicrobiana pentru a le distruge.

    Cate ceva despre carbunele activ – CA
    Datorita principiului de absorbtie, carbunii activi au o puternica putere de a adsorbi substantele de pe suprafata lor de actiune.
    Definitie: punand in legatura doua faze de exemplu, o faza gazoasa si una solida, se obtine densitatea unei substante prezente intr-o faza, pe suprafata de separare intre cele doua substante. Pentru a explica acest principiu vom folosi un exemplu simplu ,lasam sa cada un obiect de aur in mercur . Mercurul nu intra in dizolvare cu metalul pretios, nu se creaza o legatura metalica, dar aderenta primului la aur este de asa masura incat prin procese obisnuite cele doua metale nu pot fi separate.
    Acelasi procedeu intervine si in cazul contactului carbunilor activi cu diversi compusi. Unul din factorii care influenteaza capacitatea de adsorbtie, in afara caracteristicilor specifice materialele cu care intra in contact, este suprafata. Suprafata specifica, si anume raportul dintre masa si suprafata, asupra careia actioneaza carbonul activ este mare, un gram de CA poate atinge 2000 m2! Capacitatea de adsorbtie a carbunelui era cunoscuta cu mult timp in urma, in epoca renascentista apa fiind lasata sa curga peste o suprafata de carbuni pentru ai imbunatati claritatea si gustul. Mastile de gaz din primul razboi mondial erau captusite cu cartuse din carbuni activi, astfel ca in caz de otravire prin ingerare, in afara clasicelor spalaturi gastrice, se administra si carbuni activi. Eficienta lor inceta atunci cand structura externa a carbonului era saturata, acesta nemaiputand sa absoarba. Exista posibilitatea regenerarii CA. Un jet de vapori saturati intr-o cantitate si in perioada stabilita, spala CA. Vaporul elimina poluantii, care trebuiesc recuperati printr-o distilare fractionata. Carbunele activ este un produs pentru distilare uscata la temperaturi cuprinse intre 400 si 600 °C, in mediu anaerob, de reziduri vegetale, anumite rumegusuri, coji de migdale, nuci... In functie de tipul de provenienta pot avea diferite caracteristici atat ca putere de absortie ci si ca siguranta in utilizare . Materia prima este tratata prin porcedee succesive inainte de a fi introdusa in campul tehnic. Carbunele produs in stadiu de pulbere este destinat ciclurilor de spalare care pot fi pe baza de apa, de solventi acizi sau altceva. Scopul este de a diminua cat mai mult riscul de miscare moleculara din materie in contact cu fluidul de epurat. Utilizarea carbunilor activi in domeniul tratarii apei pentru epurare sau a fi potabila, este indincata atunci cand substantele daunatoare sunt de origine organica sau compusi pe baza de clor. Tabelul de jos are scopul sugestiv de a evidentia capacitatile diferite de adsorbtie. In practici diferite utilizarea carbunilor activi prezinta limite. O dimensionare adecvata va evidentia eficienta sistemului garantat pentru folosirea lor. Aspectul referitor la proliferarea bacteriologica in interiorul carbunilor activi trebuie tratat cu mare atentie. Structura lor poroasa si originea lor vegetala fac din carbunii activi un mediu optim de respandire a florei bacteriene. Atunci cand scopul lor este unul civil, destinat a imbunatati continutul suprafetei sau a apei, experienta ne-a invatat ca riscul este major. In dimensionarea instalatiilor se tine cont de acest aspect folosind-se sisteme bactericide sau batteriostatici. Termenul bacteriostatic indica capacitatea de a impiedica dezvoltarea florei bacteriene, dar nu si de a o elimina. Numarul de colonii bacteriene care se transmit in interiorul sistemului ramane acelasi. In cazul unui sistem bactericid, in functie de eficacitatea sa, putem reduce sau elimina complet flora bacteriana. In general se opereaza cu adaos de aditivi cu functia de a crea un factor oxidant, Vezi nitratul de argint sau dipolul cupru-zinc. Exista sisteme mecanice, unde membrane microporoase de ordinul miilor (sau chiar mai putin) de milimetri opresc bacteriile. Utilizarea lampilor cu raze ultraviolete e cu siguranta cel mai eficient mijloc. Se pot folosi si compusi cum ar fi hipocloridul de sodiu, dioxid de clor, acidul acetic, dar riscam sa ineficentizam procesul de filtrare

    Eficienta Carbuni Activi

    Clor 5. CIoroform 5 . Etil Acetat .5 Chlorine 5. Etil Acrilat 5. Clorobenzen 5.
    Amil Acetat 5. Nitro benzen 5. Hipocloritde Sodiu 5. Benzen 5. Nitro toulen 5.
    Defoliant 5. Mirosuri 5 . Motorina 5. Uleiuri insolutie 5 . Alcool Butilic 5. Erbicide 5. Butil Acetat 5. Organic Esters 5. THM 5. Aromatici 5. Hipoclorit de Calciu 5. Toluene 5. Benzine 5. Oxigen 5 .Toluidine 5.Hipoclorit de Calciu 5. Acid Hipoclorhidri 5.
    Pesticide 5. Tricloroetilene 5. Fenoli 5. PCB 5. Chetoni 5 .Gust 5 . Insecticide 5

    Radon 4. Alcool etilic 4 . Solventi 4. Tannini 4.Acetaldeida 4 .Acizi Organici 4 .Gust 4. Acetona 4. Saruri organice 4 .Alcool 4 .Ozon 4 . Clorammina 4. Clorofilla 4.
    Potasiu 4.Acid Citric 4. Glicol 4 .Acid Lactic 4

    Plumb 3 . Sapun 3. Metale grele 3. Acid Acetic 3. Ammine 3. Otet 3

    Emulsii 2 .Precipitati sulfurosi 2. Sedimente 2.Fluorati 2. Formaldeida 2. Urina 2
    Fier Solubil 2.Fier solubil 2. Uleiuri in suspensie 2. Precipitatide fier 2

    Saruri Metalice 1 .Apa de mare 1. Acid Sulfuric 1. Bor 1 Alcalini 1. . Acizi Inorganici 1 Arsenic 1. Amoniac 1

    Nitrati 0 .Duritate 0. Lime 0. Anhidrida Carbonica 0. Fosfati 0

    Mod de interpretare.
    0 - Aplicatie Carbune Activ inutila
    1 - Mica influenta Carbune Activ
    2 - Slaba influenta CA
    3 - Moderata efiacitate CA
    4 - Buna eficacitateCA
    5 - Excelent de performanta CA

    Sfaturi practice de ordin general pentru cei care aleg sa foloseasca acest sistem de filtrare, fie ca-l aleg pentru acvaristica sau pentru uz casnic.

    - Respectaţi cu stricteţe durata de funcţionare înscrisă pe cartuş şi faceţi schimbul la timp, altfel nu doar că nu mai reţine poluanţii, dar posibil să îi reintroducă în apă pe cei reţinuţi anterior!

    - Apa filtrată nefolosită imediat trebuie fiartă şi apoi pusă la frigider(daca o folositi la baut, gatit e.t.c.), altfel e mediu excelent de dezvoltare a microorganismelor.

    - După schimbarea cartuşului / setului filtrant, primii litri de apă produsă trebuie aruncată.

    - Regeneraţi sau schimbaţi cartuşele filtrante dacă au stat nefolosite zile / săptămâni întregi, deoarece riscul de contaminare bacteriană este foarte ridicat.

    - Nu încercaţi să reutilizaţi cartuşe vechi

    - Nu lăsaţi cartuşele să se usuce. Ca să funcţioneze, schimbătorul de ioni trebuie să fie "umed".

    - Colorarea apei în gri înseamnă carbon activ fabricat prost, dar este nepericulos pentru sănătate. Înlocuiţi cartuşul.

    - Afectarea gustului sau mirosului apei este indiciu clar că ceva nu e în regulă!

    -Evitaţi filtrele ce folosesc argint ca mijloc de dezinfecţie. Acest lucru este discutabil intrucat sunt multe firme pe piata care vand filtre cu argint pentru uz casnic si se pare au toate aprobarile si in Romania si afara, iar de partea cealalta este binecunoscuta intoxicatia cu argint numita argirism sau argiroza. Intoxicatiile cronice cu argint se pot produce in locurile unde se lucreaza cu compusi de argint : la bijutieri, industria extractiva, la prepararea aliajelor sau compusilor organici, la fabricarea oglinzilor, monedelor, in laboratoarele foto, vopsitorie. Argintul si compusii sai pot patrunde in organism pe 3 cai : digestiva prin ingerare, respiratorie prin inhalare sau cutanata . Fenomenele de intoxicatie acuta se manifesta prin tulburari digestive, dureri faringiene, gastroenterita ce uneori poate fi hemoragica, vomismente albicioase care se inegresc la lumina ( datorita combinatiei argintului cu clorul de la nivelul stomacului, dand clorura de argint ) . Materiile fecale sunt negre, prin combinarea argintului cu sulful prezent in colon.
    Concluzionand, daca intoxicatia cu argint se poate produce prin ingerare nu vad cum un filtru impregnat cu argint este indicat folosintei umane chiar daca este cunoscut (argintul) pentru actiunea sa antiseptica si germicida.
    Sunt convins ca nici in acidul sulfuric nu traiesc foarte multe bacterii, deci este un bun germicid si cu toate astea nu stiu sa fie folosit ca antiseptic sau ca adaos la vreun produs/aparat/dispozitiv pentru inbunatatirea vieti si sanatatii omului. Dar poate sunt lucruri care imi scapa si intradevar argintul in compozitia filtrelor pt apa este util si sanatos. Asa ca fiecare hotaraste cum vrea sa foloseasca filtrul dar cert este ca pentru conditionarea apei de acvariu este mai mult decat sigur.
    Daca sunteti ca mine si v-ati saturat sa depozitati apa prin tot felul de recipiente (pentru schimburile periodice) acest sistem pare sa functioneze. Am incercat sa pun si niste schite/planuri pentru exemplificare in dreptul fiecarei componente dar nu am reusit, nici nu am incercat foarte mult, totusi cu putina vointa gasiti fiecare piesa in parte cu poze/detalii pe net.
    In speranta ca nu am plictisit foarte multa lume multumesc netului pentru existenta si informatie.

  2. #2
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Interesant articolul dar prima parte a lui ar trebui sa te puna si pe tine pe ganduri ... pana sa recomanzi ceva incearca sa testezi, nu crede tot ce spune producatorul ... Parerea mea este ca ar fi util sa postezi si niste rezultate profi cu privire la chimismul apei dinainte de filtrare si de dupa filtrare ....

    In rest ce sa zic, ar putea sa fie o idee ... eu unu iti multumesc pentru ea dar nu o sa ma apuc sa fac investitia, desi nu este prea mare, pana nu o sa vad si ceva rezultate ... sa stiu ce si cum influenteaza ... de exemplu pH, gH, KH...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  3. #3
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc sistemul in cascada, cartus mecanic si cartus de carbon de mai bine de 6 luni, si nu am avut dureri de cap. Dar nu am nici un test al apei care sa arate cat de bine / rau e procedeul asta. Pur si simplu sunt multumit si nu am avut probleme cu pestii deloc (ciclide africane, acvariu neplantat). Din cate stiu nu este recomandat carbonul la acvariile plantate.
    Ar fi interesant de vazut un test de genul asta.

  4. #4
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    La acvariile mele eu schimb aproximativ 350L apa la un schimb si fac doua schimburi de apa pe saptamana ... schimb cu apa direct de la robinet si nu am avut niciodata probleme ... dar asta nu inseamna ca procedez corect sau ca ce merge la mine merge si la altii ... pur si simplu am fost norocos pana acum ...

    P.S. eu din cate stiu carbonul activ retine o perioada chimicalele din apa (fertilizantii ca tot ai adus vorba despre acvariile plantate) si apoi, dupa ce se satureaza incepe sa returneze si din ce a retinut ... problema poate sa fie ca chimicalele respective sufera anumite reactii chimice sau deprecieri datorate timpului in care au fost retinute ... plus fluctuatiile de substante ... parca imi aduc aminte ca citisem pe undeva ca filtrarea cu carbon activ se face pe perioada scurta, de ordinul saptamanilor, de obicei dupa un tratament aplicat pestilor ...

    In orice caz nu stiu ce sa zic ... poate ca daca duci o monstra de apa la DSP - ul de care arondezi sau la un laborator specializat poate ne poti furniza informatii pretioase ...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gupper View Post
    La acvariile mele eu schimb aproximativ 350L apa la un schimb si fac doua schimburi de apa pe saptamana ... schimb cu apa direct de la robinet si nu am avut niciodata probleme ... dar asta nu inseamna ca procedez corect sau ca ce merge la mine merge si la altii ... pur si simplu am fost norocos pana acum ...
    Idem. Te asigur ca nu e vorba de noroc.
    Apa e buna, asta e tot.

    Despre sistemele de filtrare s-a discutat, sunt foarte ok. ideal este pentru schimbul de apa la picatura (parerea mea) altfel investitia nu cred ca merita. Mai ales in zone unde apa iti permite folosirea in mod direct, e pacat sa nu profiti
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Am hotarat sa-mi achizitionez aceste filtre pentru a scapa de grija calitatii apei de la robinet, dupa o intamplare nefericita pentru mine dar tragica pentru pesti mei. La fel ca multi dintre noi obijnuiam sa fac schimburile de apa direct de la retea, fara decantare, fierbere, fara adaosuri de substante dedicate. iar la un schimb obijnuit (aceasi cantitate, temperatura, in principiu nimic schimbat) am avut neplacuta surpriza sa ma trezesc cu o cantitate apreciabila de pesti morti, nu mai stiu cati erau dar tin minte ca totalizau 590 grame, erau pesti relativ rezistenti, niste carasi mari, fosilis, hoplosternumm.....( un fosilis care a supravietuit il mai am si acum, are in jur de 9-10 ani) intrebarea ramane ce a fost schimbat la chimismul apei de la robinet?? sigur nu voi afla, doar cei de la Apa Nova stiu ce substanta au scapat prin ea. dar dupa, mai tot timpul, schimbam apa cu oare ce teama si in cantitati mult mai reduse ca de obicei ( de la un 25-40% la un 10-15%).
    Tragedia nu a fost prea mare, din punct de vedere financiar carasi nu sunt foarte scumpi la achizitie, dar faptul ca i-am luat de mici, crescuti cum trebuie, hraniti cum trebuie, curat tot timpul, imi facuse niste urmasi......erau atractia acvariului si au murit subit fara sa am o axplicatie, ce sa mai a fost un schimb de apa pe care il tin minte si acum. Pentru a elimina surprizele oferite de Apa Nova am folosit cu succes carbunele activ, in diferite forme, pana la cartusul cu carbune am folosit filtru gutiera cu CA iar de atunci niciun deces in urma schimburilor de apa, iar de faza cu decantarea nici nu poate fi vorba, nu-mi place idea borcanelor cu apa imprastiate prin toata casa. Daca este buna apa , daca nu este, sigur nu poti fi niciodata si la asa o investitie "mare" eu zic ca merita. In privinta ph, gh, kh nu am gasit nicio informatie (pe net, carti) potrivit carea carbonul activ ar influenta aceste valori.
    Asa ca cei care isi doresc o polita de asigurare, in privinta apei de la robinet, cu putina vointa si cheltuiala se poate. Nu ai de facut mare lucru unde mai pui si posibilitate schimbului la picatura, scapi si de plata apei (schimbul la picatura nu este contorizat de apometre, verificat) si nu necesita nici mari cunostinte tehnice.
    Asa ca cei care isi fac probleme in privinta calitati apei recomand.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •