Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Acvariu pt azil de batrani

  1. #1
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes

    Acvariu pt azil de batrani

    In primul rand as vrea sa salut toti membrii asociatiei si sa va multumesc pentru increderea acordata si sper ca impreuna sa facem lucruri de care sa ne mandrim.

    Asadar sa trecem la subiect .
    Cu ceva ani in urma am avut ocazia printr-o actiune a unui partid, sa particip la o actiune caritabila la un azil de batrani , am avut ocazia stau la masa cu sentimente precum tristetea, lipsa de speranta, singuratatea, neputinta si multe altele care consider ca n-ar trebui amintite decat prin dictionare sau doar prin vreo lucrare de psihologie.
    In acest sens ne-am propus cu fondurile stranse din taxa de inscriere sa amenajam un acvariu la un azil de batrani din Bucuresti.
    Fiindca fondurile stranse sunt insuficiente va trebui sa mediatizam idea printre membrii forumului si sa gasim si alte surse de venituri.

    Avand in vedere faptul ca un bazin plantat este costisitor si necestita destula atentie( fertilizant, teste, lumina co2) am zis ca aici s-ar preta un bazin biotop de ciclide africane.

    Momentan am luat deja legatura cu cineva de la asistenta sociala sector 2 si sunt interesati de idee, urmand ca sa-mi faca legatura cu directorUl sau cu cine raspunde pe acolo sa vedem ce acte presupune actiunea noastra, cine va avea bazinul in custodie etc etc.




    Daca aveti si voi pareri idei ce pot fi dezvoltate, sunteti invitatii mei.

  2. #2
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    Va inteleg perfect compasiunea, eu voi contribui cu o suma modica de 50 RON la realizarea planului.

    In caz de finalizare, as dori niste poze sa-i vad pe oameni fericiti alaturi de cadou.

    Va rog sa-mi comunicati pe PM datele de cont.

    Cu stima,
    Zsolt Cizma


  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Multumim pentru oferta boieru, dar mai intai discutam aici toate detaliile punem la punct ce-i de facut si cand facem anuntul oficial esti invitatul meu sa te alaturi celor care vor sa sprijine.

    Cat despre poze, incercam sa vedem poate facem o filmare ceva mai amplu....

  4. #4
    High member steff88's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov - Sacele
    Posts
    612
    Post (Dis)Likes
    Mi se pare o idee excelenta! Cand a fost bunica mea la mine a stat vreo ore nemiscata din fata acvariului la fel si bunica sotiei. Cred ca ar pune un zambet pe fata lor mai mult decat pune un tv. Sunt foarte multe proiecte de acvarii de ciclide in derulare pe forum si putem sa aflam cam ce costuri presupune un astfel de proiect si sunt ferm convins ca nu vom avea probleme cu ajutorul colegilor nostri. Eu unul voi ajuta cu niste echipamente. Spor la negocieri cu dl. director si poate putem sa vedem si noi "spatiul de lucru" intr-un weekend ca sa trecem la treaba.

    Numai bine!

    Stefan Chiriacescu.

  5. #5
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Nu numai ca membrii din Bucuresti pot vedea proiectul ci si daca se poate sa-i facem setup-ul impreuna.........

  6. #6
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    si de ce nu si mentenanta .... :P
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. #7
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Salut initiativa!
    Va rog sa-mi spuneti cu ce pot ajuta.
    Vad ca se doreste realizarea unui acvariu pentru chiclide africane. Cat de multe? Daca e vorba de o singura pereche, de talie mica, as putea contribui cu un acvariu Juwel Rekord 60 + capac + iluminare.
    Toate cele bune!

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Adevarul e ca inca nu ne-am hotarat ce litraj va avea, din cate stiu eu desi nu prea le am cu ciclidele, zic ca s-ar preta un bzin de vreo 250l.

  9. #9
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Trebuie sa identificati spatiul in care va fi amplasat. Sunt anumite reguli, inclusiv de igiena in acele locatii.
    Un filtru canistra generos (africanii fac multa mizerie) si mai ales cineva care sa faca mentenanta. Nu cred ca va asteptati ca batranii sa schimbe apa si sa curete canistra, care trebuie intretinuta des, nu ca la un plantat.
    Nu poti face asa ceva, il pozitionezi, intrebi: Va place? si ai plecat definitiv de acolo.
    Intai ar trebui discutate problemele astea, nu stiu cati vor putea face efortul asta (de zis Da, nu e greu, mai greu e sa te duci acolo si sa faci treaba din motive de timp, distanta, job etc).

    Imi pare rau ca nu sunt mai aproape, v-as fi ajutat si eu.
    Mai ales ca am crescut africani vreo 2 ani.
    Last edited by Juwel; 20-04-2011 at 07:55.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #10
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Da ai dreptate, eu unul m-am gandit si la aspectele astea si ar fi cateva de discutat:

    Partea cu amplasatul, ramane de vazut dupa ce vad saptamana viitoare vreo 2 aziluri, sunt convins ca nu se vor gasi prea multe locuri sa corespunda dpdv al sigurantei celor de acolo, sa fie o sursa de alimentare in preajma, sa fie si la vedere astfel incat toata lumea de acolo sa poata avea acces cu privitul cat mai usor.

    Cat despre mentenanta, cred ca pot trage cate o fuga saptamanal sa vad ce face bazinul, ba chiar am putea sa ne strangem mai multi si cu ajutorul celorlalti de pe forum sa mai ducem ceva si de-ale gurii pe acolo( zic si eu)

    Chiar daca esti departe de noi poti oferi consultanta asupra setupului, eu de exemplu nu stiu o iota despre specii si despre calitatea apei.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •