Results 1 to 5 of 5

Thread: PANGASIANODON HYPOPHTALMUS ("RECHIN")

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    178
    Post (Dis)Likes

    PANGASIANODON HYPOPHTALMUS ("RECHIN")

    Specia: Pangasianodon (Sauvage, 187
    Sinonime: Pangasius pangasius, Helicophagus hypophthalmus, Pangasius hypophthalmus, Pangasius pleurotaenia, Pangasius sutchi
    Familia: Pangasiidae
    Ordinul: Siluriformes
    Genul: Pangasius
    Origine: Thailanda
    Marime: 30-130 cm, greutatea max. Cunoscuta pina in prezent : 44 Kg
    Comportament: pasnic
    Nivel inot: fundul si mijlocul acvariului
    Apa: pH – 6,5 –7,5, dGH – 2-20º
    Temperatura: 22-26 grade
    Dimorfism: Masculii sunt mai suplii decit femelele si au dungile mai accentuate
    Hrana: omnivor
    Dimensiunea minima a acvariului: 1,8-3,6 m
    Speranta de viata: 10 ani

    Descriere
    Pangasius sutchi este un sanitar care apartine familiei Pangasiidae, ai carei membrii cuprinde unele dintre cele mai cunoscute specii de pesti de apa dulce. A fost descris pentru prima data de catre Sauvage in 1878. Originar din Thailanda, traieste in riuri repezi unde poate atinge dimensiuni considerabile. Corpul sau este alungit si comprimat lateral, de culoare gri-albastrui, cu dungi argintii pe toata lungimea acestuia. Capul turtit, privit din fata, are aspectul unui rechin cap de ciocan, desi nu are nici pe departe ferocitatea acestuia. Ochii sunt mari, acoperind jumatate din cap. Gura este alungita si prevazuta cu mustati in partea inferioara. Pui tineri au dinti, pe care ii pierd in stadiul adult. Pangasisus poate respira si aerul atmosferic.

    Intretinere
    La maturitate poate atinge lungimea de 1 m si poate sa depaseasca greutatea de 30 kg. Are nevoie de spatiu mare de inot, decorat cu roci si buturugi unde sa se ascunda in timpul zilei. Plantarea acvariului nu este o indicata, deoarece Pangasius va dezradacina plantele. Unele exemplare nu depasesc 30 cm, dar cu toate acestea nu este un peste recomandabil pentru un acvariu comunitar. Ceilalti pesti si plantele nu vor rezista temperamentului sau nervos. Tinind cont de voracitatea sa, este bine sa fie tinut tinut cu pesti mai mari decit el. Va inghiti orice peste de dimensiuni mai reduse, asa ca alegerea colocatarilor trebuie sa fie facuta cu mare atentie.

    Nu este pretentios in privinta calitatii apei - pH – 6,5 –7,5, dGH – 2-20º, iar temperatura cuprinsa intre 22-26 grade. Este insa recomandabil sa fie tinuti in grupuri de minim 3 exemplare.

    Hrana
    Pangasius este un peste omnivor. Se hraneste cu hrana vie si uscata: larve de insecte, crustacee, creveti, pesti, hrana speciala pentru sanitari, tubifex, vegetale – salata, spanac, castraveti, banane (pe acestea din urma le consuma mai ales la maturitate). Este foarte important ca hrana sa fie cit mai variata, deoarece Pangasius este susceptibil la carente de vitamine, care pot conduce la aparitia cataractei.

    Reproducere
    Pangasius nu a fost reprodus in acvarii. Acest lucru a fost posibil doar in Thailanda, unde crescatorii dispun de bazine artificiale.

    De retinut
    Pangasius hypophthalmus nu este un peste recomandabil incepatorilor si cu siguranta nu este un peste care poate fi tinut in acvarii mici. Are nevoie de spatiu suficient de inot, de un decor adecvat si de colocatari de aceeasi dimensiune.

    Nota:
    Intre timp a fost recatalogat in genul Pangasianodon cu doua specii:
    - Pangasianodon hypophthalmus
    - Pangasianodon gigas

  2. #2
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    Am 3 pangassius de 6 luni ,au aproape 15 cm , sunt super agili si numai cand li se stinge lumina se linistesc .Stau impreuna cu 12 conconius si 4 jandari , intr-un acvariu cu lungimea de 100cm .Jandarmii se impaca extraodinar de bine cu ei , chiar inoata impreuna formand un card .
    Pangasius se sperie foarte repede punandu-se intr-o miscare extrem de mare incat se lovesc de peretii acvariului atat de tare ca ai impresia ca il sparge .Plante am foarte multe pe acolo si chiar nu am observat 1 care safie scoasa . Probabil ca mai tarziu cand vor fii mult mi mari le vor scoate .
    @g_sorin daca ai avea informatii visa-vis de reproducere as fii tare bucuros sa le stiu . Oricum nu voi avea aceasta oportunitate dar sunt bine de stiut .

    Multumesc pentru acest articol .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes

    2 exemplare

    am avut si eu 2 exemplare la vreo 5 -7 cm..... totul bine si frumos pana cand s-au aliat cu niste ancistrusi care toata ziua stau pe langa filtru..... problema e ca stand langa astia, nu au mai prea mancat, si unul s-a subtiat si a murit, iar celalalt acum iese sa manance dar in continuare nu vrea sa inoate sau asa , ci sta .... langa filtru .... totusi mi se pare destul de pasnic, ce l putin deocamdata.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes
    Pangasius sutchi ... cel mai des intalnit in comertul din Romania este un peste pasnic. Ma tem ca nu prea poate primii nici macar numele de rapitor rareori atentand chiar si la neoni de zeci de ori mai mici ca ei. Sunt preponderent ierbivori (la varsta adulta), iar cei mici sunt omnivori, dar cu timpul, pierzandu-si dintii isi schimba dieta. Mie mi-a ramas omnivor (cel mare ca la el este relevant), umflandu-si abdomenul gigant cu Tubifex, TetraDiscus, creveti de apa dulce, etc. Cand ii mut in cel de 720 de litri ... daca imi mai vine anul asta, o sa incerc si niste rame. Am in prezent un mascul de cca 40 de cm si mai multi albino de la 10 la 14 cm. Am mai avut unul obisnuit, tot mascul, care acum este la prietena mea si are cca 22 cm (intr-un acvariu de 360 de litri, in curand se muta la 400). Nu mananca nici macar pesti de dimensiuni f mici, indiferent ca au crescut sau nu cu el. Isi pierd de obicei vederea de tineri. Se sperie f usor la aprinderea luminii, la hranire, de alti pesti, de mana posesorului .. etc... punand in pericol integritatea acvariului. Masculii sunt mai supli decat femelele si culoarea lor este mai inchisa decat a femelelor care prez un argintiu bleumarin deschis. Cresterea lor nu depinde de marimea acvariului .... oricat de mic ar fi acvariul ei vor continua sa creasca. Sunt f lacomi si se adapteaza usor oricarei diete. Traiesc peste 15 ani. Nu pot fi inmultiti in acvarii/bazine. Sunt reprodusi de obicei in ferme din Asia pt comert si ca hrana (se gaseste si pe la noi fileul de Pangasius in orice super/hypermarket mai de soi) din cate stiu eu hormonal (injectii cu hormoni ... cel mai cunoscut Ovaprim, folosit de obicei si la Botii si la Macrognathusi - vezi literatura de specialitate -.... pt stimularea ovulatiei .... spermatogenezei ... etc). Optim, trebuie tinut in acvarii de mari dimensiuni unde sa poate inota in voie. De obicei este respectat de ciclidele de dimensiuni mari, in special cele pasnice sau semi-agresive ca Oscarii, Severumii, sanitarii de orice dimensiune, si, cu anumite riscuri, chiar si cu pesti de dimensiuni mici, atata timp cat nu sunt atat de mici incat sa fie "aspirati" din greseala de acesta, mai ales daca cresc impreuna. Unii ii recomanda ca "dither fish" la Guapotesi ... parerea mea e ca nu au nici o sansa in fata lor ... mai ales la reproducere. Sunt pesti sanitari (Siluriformes->Siluroidei->Pangasiidae->Pangasius Hypophtalmus) care pot respira aer atmosferic. Cu cat se ies mai mult la suprafata pt a-si lua aer atmosferic cu atat cant de O2 din apa este mai scazuta. Ca si Pleco ... au obiceiul de a-si lua aer cam in acelasi timp, primul dand semnalul celorlalti ca sunt in siguranta. Mai ales cand sunt mici se simt mult mai bine daca sunt intr-un banc restrans ... de min 4-5 exemplare. Au sanse mult mai bune sa fie mai putin stresati, sa manance bine, sa creasca mai repede . Cand cresc (peste 15-20 de cm) au tendinta de a deveni solitari. Se "accidenteaza" usor cand incep sa inoate frenetic, speriati de ceva dar se vindeca f repede si, de obicei, fara cicatrici, in functie de gravitatea ranilor. Daca se adapteaza bine mediului din acvariul personal, se imbolnavesc greu si devin rezistenti, suportand usor variatii medii ale pH, temp, nitriti, nitrati. A nu se confunda cu Pangasius Sanitwongsei, var de-al acestuia, pradator agresiv, ce creste pana la 300 cm (se gaseste mai rar pe la noi dar exista comercianti ignoranti si imbecili care-i vand fara rezerve ... ca si pe Sutchi ... intr-un fel ... avand in vedere marimea medie a bazinului acvaristului autohton). Desi nu au solzi, sunt f rezistenti la Ich, daca sunt bine aclimatizati si obisnuiti cu acvariul stapanului. Cat baga in gura ... atat scoate pe partea cealalta asa ca atentie la sistemul de filtrare. La mine se face ceata in momentul defecatiei, dar mananca si f mult (astronomic pt acvaristul mediu). Cred ca pe unii dintre noi i-ar cam cheli la buzunar.
    Consider ca este o specie destul de renegata la noi din cauza dimensiunilor la care ajunge. Totusi ... nu creste atat de repede ... dupa pragul de 15-20 de cm .. asa ca daca va pasioneaza .... si aveti de gand sa mai upgradati acvariul din cand in cand ... dati-i o sansa. Majoritatea exemplarelor se plafoneaza la 30 de cm (probabil ca in functie de dieta, acvariu, frecventa hranirilor, prezenta confratilor .... ce sa mai ... in Romania creste mai mic). Al meu cel mare are cca 18 luni si ma astept sa ramana undeva pe la 50-60cm in noul acvariu (peste cca 2 ani intentionez sa fac rost de unul de min 230 cm). Cei albino .... mai rari decat cei obisnuiti sunt un deliciu al oricarui monster fishkeeper.
    Nush daca mai exista pozele mele in sectiunea galerii ... dar cand imi vine acvariul ... o sa postez cateva cu rechinasul.
    Pt alte info intrebati.

    P.S. Nu dezradacineaza plante si nici nu le mananca. Este adevarat ca plantele delicate se cam culca la pamant cand trece dansul ... dar eu am Echinodorusi (Bleheri si Cordifolius), Hygro si Anubias (Caladiifolia si Barteri) si nu am avut absolut niciodata nici o problema cu nici unul dintre ei. Daca nu aveti Ludwigia, Nymph., Crypto, Bacopa ... etc .. micutze si frivole si daca are culoar de "zbor", nu va va face absolut nici o problema. Am experienta in cresterea Pangasiusilor de cca 3 ani, cel mare nefiind primul si stiu ce spun. Plus ca sunt afiliat la multe forumuri cu greutate si stiu cam tot ce misca in materie de pestii pe care ii am. Nomenclatura data la topic este invechita si neuzitata... il mai gasiti si sub numele de IR Shark (iridescent).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes

    unde

    stie cineva in Constanta daca gasesc pangasianodon? unde ? la ce pre?
    Ecolog / Editor de imagine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •