Results 1 to 4 of 4

Thread: Test NO2 Tetra

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes

    Test NO2 Tetra

    Am cumparat mai multe teste de la Tetra pentu a-mi face o idee de parametri apei din acvariu mai ales ca am avut apa verde de care am scapat cu un UV.
    Nedumerirea mea este la testul NO2.
    Am facut testul si mi-a aratat valoarea de 0.3 sau mai mare. Documentandu-ma am ajuns la concluzia ca valoarea asta este foarte mare si ca ar indica o eventuala deciclare a acvariului. Am refacut testul si aceeasi valoare mi-a indicat-o.
    Citind mai atent instructiunile (si in totalitate) in romana am observat ca valoarea care o citesc comparand solutia cu paleta de culori trebuie impartita cu 3.3 De aici rezulta ca valoarea de nitriti este de 0.09. Puteti sa imi comfirmati acest lucru? pentru ca instuctiunile in limba engleza se pare ca le-am ratacit.

  2. #2
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes

  3. #3
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Si de ce te sperie 0.3?
    Da la 0.5 in sus fa-ti probleme. Oricum, fa un schimb de apa si curata filtrul (cu blandete ca se sperie bacteriile alea).... Fa-ti un target sa ajungi la 0.00.

    Imparteala cu 3.3 se refera la altceva, nu la nitriti ca atare (NO2).

    LE

    Apropos de cele de mai sus: inca odata, ideal este sa ai 0,00, asa ca, cauta cauza prin zona de filtrare, suprapopulare, igiena acvariului etc...

    Bafta!
    Last edited by Juwel; 15-04-2011 at 16:21.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Baia Mare
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    Cauza probabil ii suprapopularea. Am sa fac schimburi de apa si aspirarea nisipului un pic mai des si v-oi pune siporax in loc de ceramicele de la tetra.
    Multumesc de raspunsuri

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •