Results 1 to 5 of 5

Thread: Alge verzi si maronii

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes

    Alge verzi si maronii

    Salut,

    De curand am fost nevoit sa scot singurul sanitar din acvariu caraseilor, si anume un plecostomus maricel (12-14cm). Problema e ca acum am inceput sa am probleme cu algele, iar inainte sa-l scot pe pleco nu aveam deloc.
    Va prezint si cateva detalii despre bazin, sper sa fie folositoare:

    - Acvariu 130 L;
    - fara substrat fertilizant, am doar pietris cuartos si jbl 7 Balls;
    - am cateva plante nepretentioase: 1 anubias mare, si 2 specii de cryptocorine care au scos foarte multe frunzulite noi de cand le-am adus;
    - lumina: 2 x 24 w (asta vine din constructie, am pus doar neoane noi);
    - fertilizare: sera florena 0-0-4 la fiecare schimb de apa, ferropol 24 in fiecare zi si easycarbo in fiecare zi;
    - fauna: 2 carasei (1 mare si 1 micut) + 3 melci pomaceea + 2 melci neritina tiger
    - filtrare: 1 filtru tetratec ex 1200 la care se adauga sistemul propriu de filtrare a acvariului (acesta e de tip sump)
    - apa schimb 30 l, fiecare 3-4 zile;

    Ma puteti ajuta va rog cu sfaturi referitor la ce fel de alge am si cum as putea sa scap de ele?
    Una dintre alge cred ca e GSA, dar cea maronie nu stiu ce e...

    In linkul de mai jos am pus si niste poze:
    https://picasaweb.google.com/1031248...qq0dSR3YWIpgE#

    Va multumesc,
    Emil

  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    Member Radu Mike's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    177
    Post (Dis)Likes
    daca plantele nu sunt pretentioase incearca sa nu le fertilizezi asa mult(mie de la fertilizant mi-au aparut alge) si cumpara ceva solutie contra algelor.
    succes

  4. #4
    Junior Member vali_pro's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    83
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel View Post
    Am citit linkul e f bun si educativ....

    Ce parere aveti despre introducerea in filtru pentru ciclarea acvariului a unei pastile de BACTOZIM??
    Inca ceva.... pt eliminarea algelor ati folosit vreodata PROTALON 707? Eu da, si n-am vazut nici un efect.
    Cum e cu echilibrul intre lumina si alge? Sunt plante care au nevoie de multa lumina dar asta duce si la aparitia algelor. La 130l efectiv am 4 T8 JBL Tropic de 18 W. Dupa 3 zile m-am umplut de alge verzi si maronii. Ca fertilizant folosesc Sera florena saptamanal si mai pun easy balance, nitrate minus la schimbu saptamanal de apa (30 l). Plantele nu o duc prea bine ca sunt invadate pe frunze de alge si se topesc.
    N-am decat 5 sanitari......
    Am un filtru extern Hydor pryme 10 ( http://www.happypets.ro/hydor-prime-10-p-966.html ) de care sunt f multumit. Apa e limpede ca cristalul.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Articole extraordinare. Mi-am gasit deja tipul de alge

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •