Results 1 to 4 of 4

Thread: Ce folosim la un acvariu de 360+ litri, 70cm H

  1. #1
    Member Requin's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    Ce folosim la un acvariu de 360+ litri, 70cm H

    Cu toate ca nu sunt nou in acvaristica si am mai multe acvarii sunt usor nesigur ce sa folosesc ca sursa de lumina la un acvariu de 360L(420L umplut pana sus) considerand ca are cam 90cm inaltime din care 70 sunt cu apa.
    As merge pe varianta neoanelor dar ma tem ca lumina nu va ajunge pana jos si nu vreau probleme mai ales ca nu e acvariul meu, il fac pentru altcineva si e un acvariu ce urmeaza sa fie bine plantat.
    Dimensiunile sunt 120L/40l/90h dar repet din cei 90 cm inaltime apa va ajunge doar la 70 maxim din motive de "panica" respectiv omul se teme sa-l umple pana sus deoarece sticla e de 10. Are intarituri pe interior si chiar si rama metalica pe toate lateralele dar... daca omul se teme nu il imping eu de la spate sa-l umple...
    Oricum vizual nu e problema deoarece acvariul e in perete iar cei 20cm care raman fara apa nu se vor vedea datorita peretelui(partea de sus) care acopera acea portiune.
    Mentionez ca acvariul e deja facut si amplasat deci nu mai e cale de intoarcere.
    Astept sfaturi si idei, multumesc.
    RKA 125

  2. #2
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    pana sa citesc ca e in perete ma pregăteam sa scriu "2xHQI 150W", asa nu ma pot pronunţa, dacă îşi doreşte bazin bine plantat la 70 cm înălţime nu ştiu în ce măsură fac fata tuburile de neon.

    Multa bafta!

  3. #3
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    daca e loc, si eu zic varianta HQI

  4. #4
    Member Requin's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Am uitat sa precizez, loc este deoarece peretele e despartitor si doar partea de sub acvariu e facuta din beton iar deasupra acvariului am loc pana in tavan sa pun ce vreau eu si am si loc pe unde sa lucrez.
    La HQI ma gandeam si eu dar ce putere?
    Acuma am vazut ce a scris a.aurel 2x150.
    Ok multumesc, am sa incerc asa.
    RKA 125

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •