Page 210 of 240 FirstFirst ... 110160200208209210211212220 ... LastLast
Results 2,091 to 2,100 of 2395

Thread: Tranquility

  1. #2091
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila de sarbatoare



    Va urez un Paste Fericit!


  2. #2092
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    oglindiri colorate


  3. Likes petre 79, Leon liked this post
  4. #2093
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Frumos,ce skimer folosesti acum?

  5. #2094
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Remus, e banala chinezarie de pe Ebay : http://www.tzong-yang.com.tw/upload/...en/i-522-b.jpg
    Face treaba ca in prima zi, il curat destul de rar si daca ma "supara" cand pozez ansamblul, il scot.
    Cred ca sunt 3 ani de cand il am.

  6. #2095
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila de weekend


  7. #2096
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    vederi olandeze






  8. Likes Gabriel 72, Irena, Leon, polsen_h, petre 79 liked this post
  9. #2097
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    nu ai mai spus nimic despre efectele la k2so4....asteptam cu interes parerile tale si experientele prin care a trecut acvariul

  10. #2098
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila olandeza de vineri



    Gabi, am fost convins de efecte din prima luna. Nu am mai scris in jurnal pentru ca am lucrat la alte proiecte (atat acvaristice (vezi aici) cat si personale/private).
    Sincer, as dori sa scrie mai multa lume detalii despre experimentele pe care le fac, ca sa vedem/invatam ceva din ele.
    In fine, sa revenim la ale "mele" :

    Cum spuneam acum ceva timp, am inceput sa dozez in paralele cu PPS-Pro si K2SO4, un experiment ce mi-a adus numai surprize placute.
    Plante mult mai sanatoase, fara carente, cu un ritm de crestere un pic mai accelerat si desi suna ciudat, mai greu de tuns (taiatul cu foarfeca parca devine un sport de forta ).
    Ce am vazut pana acum :
    -frunze mai mari si mai carnoase (Heteranthera zosterifolia, Polygonum sp. Kawagoeanum, Staurogyne repens, Alternanthera mini, Hygrophila rosanervig, Hemianthus glomeratus)
    -dupa tunsoare, lastarii cresc mai repede, mult mai sanatosi ca inainte, semne ca planata se hraneste bine (Didiplis diandra, Hygrophila rosanervig, Staurogyne repens, Hemianthus glomeratus, Ludwigia rubin)
    -tufele desi sunt destul de compacte si lumina nu mai ajunge la baza, nu prezinta frunze putrezite.
    -la nici o specie nu am intalnit fennomenul de tulpina casanta.



    Coloritul tind sa cred ca este influentat si de lumina in momentul de fata, am calculat ca am neoanele actuale de 18 luni (posibil si mai mult) si am zis sa fac un experiment. Am inlocuit un neon vechi Aquaflora cu unul nou si am vazut schimbari imediat (Didiplis diandra, Polygonum sp. Kawagoeanum).


    high resolution

    Deci, am in vedere si schimbarea neoanelor, in curand.

    In concluzie, voi doza in continuare K2SO4, tot 30 ml din solutia preparata (100 gr. la 1 litru) pentru ca sunt multumit de rezultate.
    De aici incolo voi incepe sa dozez si in celalalte acvarii, sa vad cum reactioneaza K2SO4 doar impreuna cu Easy Carbo sau chiar singur.

    Am multe schimbari in plan, pentru inceput la nano-urile de 20L, dar o sa le fac in timp si cat se poate de calculate.

  11. Likes petre 79, Leon, Ionut Godea, Irena liked this post
  12. #2099
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alex08 View Post
    Sincer, as dori sa scrie mai multa lume detalii despre experimentele pe care le fac, ca sa vedem/invatam ceva din ele.
    Sincer, spre binele comunitatii acvaristice, sunt sigur ca nu vreti detalii despre experimentele mele

    Felicitari pentru articol!


    edit: minunea din ultima poza, dreapta-sus, e cabomba furcata? arata foarte wow!

  13. #2100
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila olandeza de weekend

    Domnule Dan, bine ati revenit pe meleaguri tranquile.

    Sa continuam in acelasi stil olandez, asa arata Didiplis diandra ajuns la suprafata :


    high resolution

    O nou venita, dragoste la prima vedere, Myriophyllum mattogrossense :



    Sper sa pot sa-i dau tufei forma dorita in curand. Ii multumesc colegului Mihai (@mihai2002) pentru ea.

    Saptamana ce vine o sa va arat si cum arata acum partea din fata, cu Eleocharis sp. mini si Hemianthus cuba.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •