Page 186 of 240 FirstFirst ... 86136176184185186187188196236 ... LastLast
Results 1,851 to 1,860 of 2395

Thread: Tranquility

  1. #1851
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    o planta sanatoasa, daca e emersa face si floare?

  2. #1852
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Din pacate nu tine mult minunea, se cam prajesc frunzele din cauza neoanelor si a aerului uscat, banuiesc (contrar asteptarilor, in camera mea, cu 3 acvarii, aerul este foarte uscat - voi dezvolta subiectul in curand).

  3. #1853
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    orange

    Culori - Rotala macrandra green


    high resolution

    high resolution

  4. #1854
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    perspectiva



    Si acum, povestea din spatele schemei de mai sus :

    Ar insemna sa mint daca as spune ca nu ma atrag setup-urile cu pietre. Pe alta parte, stilul 'Olandez' mi-a placut cel mai mult, de cand m-am apucat serios de acvaristica, daca putem spune asa.
    Astfel, dupa capitolul cu insula, mai incercam inca o data sa imbinam utilul (partea de hardscape) cu placutul (plantele, cat mai colorate ).

    Partea de hardscape este acum alcatuita din 4 bolovani (Made in Onesti , inca o data ii multumesc colegului iulian_cioclin pentru ajutor).
    Sa va povestesc si cum sta treaba acum la capitolul pietris/substrat in acvariu : dupa cateva operatiuni de scoatere a e. parvulei am cam ramas cu kg bune de Manado in minus, asa ca m-am gandit o data cu acest reset sa mut/imping Manado in spatele acvariului, creand o plaja . Dupa ce am pus separatoarele de rigoare, am venit cu ~8 kg de pietris negru Evidecor si mi-am asigurat in acest fel ca nu voi mai pierde pietris aiurea la replantari.



    Plaja se poate vedea si pe schema, pe ea plantandu-se 21.E. parvula (cantitate mica) si 22.Hemianthus cuba (cantitate destul de mare), pe care nu prea am avut noroc sa o cresc pana acum. Sper acest setup sa fie cu noroc la acest capitol.
    Hemianthus cuba, o planta ravnita de multi craioveni (se stiu ei ) si pierduta de nu stiu cate ori, se pare ca de data asta s-a hotarat sa creasca. Astfel, cu ajutorul colegului Andrei84 (aka vecinul ), in Tranquility a ajuns o "patura" maricica de H. cuba. Multam si pe aceasta cale, Andrei.

    Ca deobicei, aranjamentul nu este unul final, pentru ca nu-mi sta in fire sa "bat ceva in cuie". Ce este sigur, de data asta toate se vor invarti in jurul pietrelor (P-urile de pe schema).

    Urmeaza ultimele retusuri si o ploaie de ... poze.


  5. #1855
    Member Adrian_cv's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Bravos domnule.
    La tine si pietrisul perleaza. Intre Alternantera mini (1 si Staurogyne (19) ramane 'loc de joaca' sau nu te-ai hotarat cu ce completezi?

  6. #1856
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Tot respectul Alex....esti tare frate!
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  7. #1857
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    inceputul


    high resolution


    Adrian :
    Asa arata pietrisul cand l-am pus, in general se intampla treaba asta la un acvariu "fresh" (umplut acvariul cu apa proaspata de la retea > nivel ridicat de O2 (sa ma corecteze cineva daca gresesc) ). Oricum, frumos fenomenul.
    Deocamdata locul ala ramane liber si oricum nu este asa mare ca in schema. Ceva schimbari o sa mai apara pe parcurs, asta e clar, mai sus e aranjamentul de "inceput".

    Dani :
    Multam de aprecieri.

  8. #1858
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Frumos, start... mai ales ca deja ai si gazon.
    Succes!

  9. #1859
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes





    high resolution



    Iulian, multam mult!

  10. #1860
    Maestru Aquascape Ionut Godea's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    532
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea este ca arata mai interesant noul setup decat precedentul. Succes in noul proiect!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •