Page 220 of 240 FirstFirst ... 120170210218219220221222230 ... LastLast
Results 2,191 to 2,200 of 2395

Thread: Tranquility

  1. #2191
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila olandeza de sarbatoare

    Bine v-am regasit,

    Realizez ca nu am mai sters de ceva timp praful de peste acest jurnal. Lipsa de timp si unele mici probleme (alge) si-au spus cuvantul.
    Dar, tot raul spre bine, acvariul a revenit la normal, culorile sunt la locul lor, doar tufele nu sunt, pentru ca a devenit o jungla in toata regula.
    Cum se apropie sarbatorile, zic ca nu ar strica o tunsoare ca la carte, sa incheiem anul in "forma".

    Sa incepem Jurnalul de bord :

    Najas roraima, primita de la colegul Petre (@petre 79), merge foarte bine, cu un ritm de crestere mediu si un colorit din ce in ce mai accentuat :


    Cum mai stam cu fertilizarea?
    Ca deobicei, nu m-am putut abtine si m-am jucat cu doza de Vimi micro, atat inainte de tunsori, cat si dupa. In paralel, am uitat si de curatarea filtrelor (prost obicei, recunosc).
    Rezultatul a fost aparitia hair algae.
    Am trecut la treaba si am curatat filtrele, am redus doza la cat o avusesem initial (cand mergea totul bine si nu aveam batai de cap) si am marit un pic doza de Vimi accelerator.
    Astfel, dupa ce ajunsesem cu Vimi micro la 14 ml/zi, am scazut doza la 8 ml/zi, in perioada de dupa tunsoare si maxim 10 ml, in perioada dinainte.

    Fertilizare zilnica actuala :

    -VIMI Micro 8 ml
    -PPS-Pro 12 ml
    -VIMI Accelerator 12 ml

    De curand am inceput sa folosesc si Prodibio Bio Digest, atat in acest acvariu cat si in cele mici.

    Ludwigia sp. "Super Red", plina de pui si se pare, o planta relativ usoara, odata ce-i sunt facute poftele (lumina din plin, fertilizare si CO2 la discretie) :


    Phyllanthus fluitans, o planta de suprafata de care nu ma mai satur, am pus-o in toate acvariile. Coloritul difera de la acvariu la acvariu se pare, in functie de nivelul de nutrienti pe care il gaseste in apa.



    high resolution

  2. #2192
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Braila
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Ti-am urmarit jurnalul cu interes si, la fel ca si celorlalti care au facut-o, mi-a placut ce am vazut. O schema asemanatoare de fertilizare folosesc si eu. Azi incep fertilizarea cu vimi micro. Am vazut ca dozezi 8 ml de micro la 200 l de apa. Nu e cam putin?

  3. #2193
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Thumbs up vimi



    Doza pentru bazinul meu ar fi de 50 ml/saptamana, de unde reies undeva la 7 ml si un pic, pe zi.
    Am incercat si cu doze mai mari si e riscant. Mai mult de 10 ml/zi nu o sa mai cresc si asta numai cand o sa fie acvariul jungla.

  4. #2194
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Braila
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu de ce ramasesem cu ideea ca dozajul recomandat de vimi era ml/zi. Ai dreptate. Iti multumesc!
    Acvariul tau este in continuare un exemplu de "asa da" pentru comunitatea de acvaristi din Romania.

  5. Likes alex08 liked this post
  6. #2195
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    pastila olandeza de sarbatoare



    Craciun Fericit tuturor!

  7. #2196
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Alex !
    Esti Unic !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. Likes alex08 liked this post
  9. #2197
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Super poze de sarbatoare !
    Craciun fericit, Alex !


  10. Likes alex08 liked this post
  11. #2198
    High member petre 79's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Hunedoara
    Posts
    505
    Post (Dis)Likes
    Craciun Fericit ! Alex...

  12. Likes alex08 liked this post
  13. #2199
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    la cumpana dintre ani (partea 1)

    In primul rand va multumesc pentru urarile frumoase, sper sa incheiem anul cu bine si sa-l incepem si mai bine!



    In al doilea rand, mai sus va aratam un colaj cu mosul, care venise in vizita.
    Normal ca nu a venit cu mana goala, ci cu 2 pot-uri de Anubias barteri var. nana "Pinto", o planta destul de rara si frumoasa foc.
    Sper sa-i pot mentine culoarea frunzelor cat mai alba.

    Anubias barteri var. nana "Pinto"




    Anubiasii i-am luat cu ajutorul colegului George (@visiniu), caruia ii multumesc si pe aceasta cale, un gest de milioane!

    Si in al treilea rand, zic ca ar merge si o retrospectiva a anului ce maine-poimaine se incheie, asa ca voi face o prezentare (un filmulet cel mai probabil).

    Incheiem tot cu o poza, tot o planta draga, de care nu ma mai satur :

    Phyllanthus fluitans

  14. #2200
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    la cumpana dintre ani (partea a2-a)



    La multi ani!

  15. Likes Dodge, Leon, MariaDaniela, petre 79, Irena liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •