Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 53

Thread: Masa de acvariu

  1. #41
    Base member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Post (Dis)Likes
    nu le am la indemana.. dar o grinda de 10 x 10 cm si lunga de 4 metri e cam 15-20 de ron (stiu pentru ca mi-am mai luat una pe care o folosesc pentru sustinerea sacului de box )... si mi-ar ajunge una sa fac cele 6 picioare. cred ca o sa fac asa si o sa renunt la blatul dublu de sus, o sa folosesc doar unul. sau nu stiu, in functie de buget. momentan sunt inca in stadiul de proiect, dar vroiam sa ma asigur. multumesc de raspuns !

  2. #42
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Fa-l din PAL de 22mm si gata. Al lui Andreic are 400l si e integral din PAL de 22mm. Sau, pentru peretii transversali, pune 2 foi de PAL la fiecare, prinse intre ele cu cateva holzsuruburi. Tine fara probleme.
    Utilizarea grinzilor de lemn nu merita, plus ca iti ia foarte mult din spatiul interior.

  3. #43
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Asa este cu 2 mici precizari, acvariul are 468l, iar palul este de 25mm.

  4. #44
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Scuze domnu' Andrei ca v-am facut acvariul mai mic ... o sa incerc sa retin valorile

  5. #45
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    327
    Post (Dis)Likes
    grinzile alea de 10x10 sau ce dimensiuni ar fi tre sa ai mare grija cand le cumperi. daca lemnu n-a fost uscat inainte sa fie adus la dimensiuni se indoaie sau plesneste pe la noduri si nu faci mare treaba cu el. eu am facut suport la un acvariu de 120x60x60, am facut schelet din grinzi de 4x4(cumparate din praktiker) l-am imbracat in pal si a iesit ok vizual. dar cand deschid usile si vad cum s-au curbat grinzile si cate au pleznit mi se face rau. de tinut il tine, pana acum (1 an de zile a trecut) nu au fost probleme. dar stau cu griji.

  6. #46
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by niq View Post
    nu le am la indemana.. dar o grinda de 10 x 10 cm si lunga de 4 metri e cam 15-20 de ron (stiu pentru ca mi-am mai luat una pe care o folosesc pentru sustinerea sacului de box )... si mi-ar ajunge una sa fac cele 6 picioare. cred ca o sa fac asa si o sa renunt la blatul dublu de sus, o sa folosesc doar unul. sau nu stiu, in functie de buget. momentan sunt inca in stadiul de proiect, dar vroiam sa ma asigur. multumesc de raspuns !
    Cred ca grinzile alea mai mult te-ar incurca si nici n-ar arata prea bine. Pentru a mentine "peretii" verticali n-ai nevoie de feronerie sau grinzi, fiindca fundul suportului se prinde de pereti cu dibluri de lemn sau suruburi si nu ii lasa sa se incline sau sa se incovoaie. La un dulap ordinar e suficient un fund de placaj, la suportul de acvariu insa ar trebui si fundul sa fie tot din PAL, pentru o rezistenta sporita. Blat dublu eu n-as folosi fiindca ar fi inestetic si nu cred ca te ajuta prea mult, blatul n-are cum sa se rupa daca nu se incovoaie. PAL-ul nu e asa rezistent la incovoiere, dar e foarte rezistent la compresie, daca sarcina se distribuie in pereti si in fund n-ai probleme. Din cauza asta si din ratiuni estetice eu i-am facut 4 pereti (2 usi + spatiu intre ele - similar cu ala Juwel).

  7. #47
    Member max_uki's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    BUCURESTI fundeni
    Posts
    245
    Post (Dis)Likes
    Salutare, mă bag și eu puțin. Am un bazin de 150 cmx50x50 sticlă de 10 fund dublu care găzduiește 375 ltri apă, 50 kg nisip plus vreo 30 kg rădăcini.
    Suportul., o să râdeți. Cadru metalic sudat cu dimensiuni 106x40x90 din țeavă rectangulară 30x30x3 mm cu înălțimile dublate. Deasupra pal de 18 cât dimensiunea acvariului. Suportul e ancorat la mijloc de perete cu o bridă. Așa a fost locul,mai îngust jos mai lat sus. Îl am bine mersi de 3 ani.
    Apropo, când am fost să mi i au bazinul de unde l am comandat , pentru încredere oamenii m au așteptat cu el plin cu apă să văd ca nu curge și lipiturile sant ok. Daaar acv era pus pe două buc de lemn 8x8cm la 40 cm de capetele lui fără nici un polistiren sau altceva. Deci cred ca totul ține de calitatea lipiturii sticlei, calitatea sudurii suportului și cel mai important cred planeitatea suportului (bineînțeles grosime sticlă ,teava proporționale cu volumul) . nu am încredere în suporturile de pal etc. Se macină în timp de la umezeală, dif de temperatură ,presiunea de deasupra etc. Fierul e fier și se poate îmbrăca în pal pt a fi estetic si în armonie cu restul mobilei. Iar greutatea capacului distribuită perimetral acv nu este cu siguranță o problemă. Sant profile de colț pt pal, profile H pt a face un capac chiar profi. Vorbă ceea să ai minim de scule,ceva bani ,imaginație și să n ai două mâini stangi. Acum mă apuc ușurel de un alt bazin cu aceleași dimensiuni mai puțin înălțimea care e de 60cm și grosimea sticlei care e de 12mm. Asta va fi pus în living deci va avea o altă înfățișare, un suport cât suprafața lui înalt de 60cm, îmbrăcat în pal în nuanță ce se va potrivi cu restul ,capac din pal slim max 7 cm înălțime, iluminare led. Aș fi optat pt capac ultraslim însă am nevoie de spațiu pt țevile tur retur de la filtru sau sump(inca ma mai gandesc la ce va fi). Capacul se va sprijini pe sticlă printr-un profil H din Al care va fi izolat pe interior cu un cheder cauciucat genul purfix pt a evita contactul dur metal sticlă. Profilul H face capacul să aibă exact dimensiunea bazinului fără să mai fie necesar sprijin pe interior ceea ce nu mi se pare estetic pe exterior vazandu se grosimea palului. Capacul lipit în profile de colț cu montage fix folie al pe interior, contactul cu umezeala se reduce printr un alt capac din plexi subțire la cotele interioare minus 10cm pe lungime pt tur retur etc ale acv sprijinit pe întăritoarele longitudinale care să nu lase vaporii de la bulele de aer etc să denatureze lumina ledurilor. Prea multă lumină nu mi trebuie pt ca vor fi tot americani, m am gândit la 1x 20w led alb rece 6500 k 2000 lumeni într o parte a acv unde vor fi cioatele cu plantele prinse pe ele.

  8. #48
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    As dori si eu o parere pentru standul din schita https://ibb.co/bMpv8G (scuze pentru lipsa de acuratete geometrica). Ce grosime ar trebui sa aiba palul daca nu prezinta nici un schelet metalic de sustinere? Il voi face la o firma de mobila dar pentru linistea mea am zis sa ma informez totusi. Tin sa precizez ca spatele acvariului mare este gol, in lateralele acvariilor mici vor exista 2 usi ( spatiile laterale fiind dedicate depozitarii diverselor accesorii si a filtrului extern) iar pe placa din spatele acvariilor mici si a spatiilor de depozitare vor exista multiple gauri pentru cabluri. Multumesc!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  9. #49
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vârteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Fa un efort si fa cadru metalic pentru proiectul asta! Vei avea in jur de 400 de litri de apa, plus nisip, pietre, lemne, s.a. Nu am calculat greutatea sticlei.
    Cele doua acvarii mici nu vor avea inaltimea de 50 cm pentru ca trebuie sa iei in calcul grosimea foii de PAL din care faci raftul, apoi trebuie sa ai si spatiu de manevra deasupra (mentananta, lumina si altele). Sau cresti inaltimea standului si rezolvi problema acvariilor mici.
    Eu am acvariu pe un stand de 100cm inaltime, plus cei 60 cm ai bazinului. Ma crezi ca de la startul lui (februarie 2017) nu am reusit sa curat geamul in partea de jos? E al dracului de anevoie sa stai cocotat pe scaun/scara si sa faci curat in acvariu la inaltimea aia!

  10. Likes solomonking liked this post
  11. #50
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca esti inteleptul ce imi da raspunsuri la toate intrebarile Trebuie sa recunosc ca nu m-am gandit cum o sa fac curat intr-un acvariu care ajunge la 1.6 m inaltime...deci ma asteapta ceva echilibristica la mentenanta )
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •