Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 53 of 53

Thread: Masa de acvariu

  1. #51
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by snakeskin_guppy View Post
    Se pare ca esti inteleptul ce imi da raspunsuri la toate intrebarile Trebuie sa recunosc ca nu m-am gandit cum o sa fac curat intr-un acvariu care ajunge la 1.6 m inaltime...deci ma asteapta ceva echilibristica la mentenanta )
    La tine or sa fie aproape de 2m... dar nu asta conteaza o rezolvi cu scara stabila.
    Problema care ma ingrijoreaza pe mine este ca tu vrei sa faci standul ala doar din PAL... sau am inteles eu gresit?

  2. #52
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Problema de mentenanta va fi pentru toate bazinele, pentru cel de jos vei sta in genunghi, pentru cel de la mijloc te vei ridica pe varfuri sa poti ajunge cu mana pe fundul bazinului in fata si obligatoriu vei avea nevoie de ceva mai inalt sub talpi ca sa poti ajunge in spate, dar la 2,4 m la cat se ridica al treilea bazin.
    Ce inaltime are camera in care vei pune acest stand ? Ca pana la urma asta este cea mai mare problema pe care o ai in acest moment, asta in cazul in care spatiul respectiv nu este o receptie cu inaltimea de 4 m.


    UPS

    Am gresit la calcul !
    Dar problema de ergonomie a mentenantei ramane pentru toate bazinele.
    Cum spune si Opincarul, ai nevoie de armatura metalica, palul nu este suficient pentru sustinerea greutati.
    Last edited by dandumitru; 18-11-2017 at 21:00. Reason: greseala de calcul
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #53
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Repet sfatul de data trecuta: fa un efort si fa stand metalic pentru proiectul asta, indiferent de inaltime! Eu am pal de 36 la stand (2 foi de 18 ) si ranforsare. Saptamanile trecute am constatat ca am o diferenta de nivel de aproape 5mm intre fata si spatele bazinului. Ori s-a tasat laminatul de la greutate, ori cedeaza picioarele standului!

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •